کمتر کسی در دنیای امروز برای شستن ظروف فرصت کافی داشته و کنار سینک ظرفشویی می‌ایستد. با تولید و عرضه ماشین ظرفشویی ها به بازار لوازم خانگی، کار شستشوی ظروف تا حد زیادی آسان شد. از انواع کریستال و پلاستیک و شیشه گرفته تا برخی از قابلمه ها را می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد و تنها با فشردن چند دکمه و با استفاده از یک مایع شستشوی مناسب، بعد از چند دقیقه، ظروفی کاملا تمیز و براق تحویل گرفت. به طور کلی دو نوع ماشین ظرفشویی از سوی شرکت‌های خارجی و داخلی تولید می‌شود که به ماشین ظرفشویی رومیزی و ماشین ظرفشویی مبله یا ایستاده شهرت دارد.

فروشگاه لوازم خانگی فورپینا در این راهنمای خرید ماشین ظرفشویی قصد دارد توضیحاتی ارائه دهد تا به خریداران کمک کند بهترین مدل را با توجه به نیازهایشان انتخاب کنند.

 

تفاوت ماشین ظرفشویی مبله و رومیزی در چیست؟

ماشین ظرفشویی رومیزی، ماشین های کم جا و کم ظرفیتی هستند که روی کابینت قرار می گیرند و قابلیت جابجایی آسانی دارند. این ماشین های ظرفشویی، شبیه به دستگاه ماکروفر، با ابعاد کمی بزرگتر از ماکروفر، برای آشپزخانه های کم جا کاربرد دارد. ماشین ظرفشویی رومیزی برای استفاده روزانه خانواده های کم جمعیت مناسب است. ظرفیت ماشین ظرفشویی رومیزی، 6 تا 8 نفر است که به صورت روزانه معمولا پر می شود.

ماشین ظرفشویی مبله، همان ماشین ظرفشویی هایی است که در ابعاد ماشین لباسشویی طراحی شده اند و به صورت ایستاده استفاده می شود. ماشین ظرفشویی مبله، ظرفیت بالاتری نسبت به ماشین ظرفشویی های رومیزی دارد. تقریبا 12 تا 16 نفر، ظرفیت این دستگاه است و برای خانواده های پرجمعیت مناسب است.

 

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

 

ماشین ظرفشویی رومیزی بهتر است یا مبله؟

پیش از هر چیزی نیازتان را مشخص کنید. چند نفر هستید و به طور معمول، چقدر در طول روز ظروف کثیف روی هم جمع می کنید؟ اگر خانه ای دارید که فضای کمی برای ماشین ظرفشویی مبله دارد، از ماشین ظرفشویی رومیزی استفاده کنید. این ماشین ها برای استفاده روزانه کفایت می کنند. خانواده‌های 3 نفره نیز می توانند بدون این که نگران باقی ماندن ظروفشان باشند، از ماشین ظرفشویی رومیزی استفاده کنند. اگر تعداد اعضای خانواده شما بیشتر از سه نفر است و آشپزخانه کوچکی دارید، باز هم ماشین ظرفشویی رومیزی را انتخاب کنید. در این صورت می توانید چندین بار این ماشین ظرفشویی را تخلیه و مجددا راه اندازی کنید.

ماشین ظرفشویی مبله برای افرادی که تعداد اعضای بالاتر از سه نفر دارند، مناسب است. از طرفی اگر اهل مهمانی دادن هستید، حتما این ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید. استفاده از ماشین ظرفشویی مبله برای خانواده های کم جمعیت هم مناسب است؛ به شرطی که هر روز آن را راه اندازی نکنند. معمولا افرادی که اقدام به خرید ماشین ظرفشویی می کنند، یا برای مهمانی هایشان از این دستگاه‌ها بهره می‌برند و یا منتظر می مانند تا جایگاه های شستشوی ماشین ظرفشویی کاملا پر شود. در این صورت ممکن است هر دو تا سه روز یکبار، ماشین ظرفشویی روشن شود.

 

دیر روشن کردن ماشین ظرفشویی، باعث بو گرفتن ظروف نمی شود؟

در ماشین ظرفشویی های رومیزی کمتر این مورد را مشاهده می کنیم چرا که ظروف معمولا در همان روز شسته می شوند اما در ماشین ظرفشویی های ایستاده، در بسیاری از موارد، ظروف بعد از چند روز بو می گیرند. برای پیشگیری از این موضوع کافی است از بوگیر مخصوص ظرفشویی استفاده کنید که علاوه بر از بین بردن بوهای نامطبوع، بوی خوشی نیز، در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی، پخش می کند. همچنین تکنولوژی جدید دستگاه های ظرفشویی، باعث شده تا کمتر شاهد بو گرفتن ظروف در داخل ماشین ظرفشویی باشیم.

 

مدت زمان شستشو در ماشین ظرفشویی مبله و رومیزی چقدر است؟

ماشین ظرفشویی مبله، مخزن بزرگتری دارد؛ بدیهی است که زمان شستشوی آن بیشتر باشد. البته این ماشین ها به تکنولوژی نیمه شوی هم مجهز هستند که می توان با انتخاب آن ها، تنها ظروف یک نیمه از ماشین ظرفشویی (نیمه بالا یا نیمه پایین) را شستشو کرد. ماشین ظرفشویی رومیزی سرعت شستشوی کمتری دارد و دفعات بیشتری می‌توان از آن در طول روز استفاده کرد.

 

مقایسه مصرف انرژی در هر دو نوع ماشین ظرفشویی

مصرف انرژی در ماشین ظرفشویی ایستاده بیشتر است چرا که باید مخزن بزرگتری را بشوید؛ از طرفی آب بیشتری هم مصرف می کند. با این حال در ماشین ظرفشویی ایستاده، فضای کافی برای انواع ظروف با سایز بزرگ وجود دارد که خرید این ماشین ظرفشویی ها را وسوسه برانگیز می کند.

 

مقایسه قیمت ماشین ظرفشویی ایستاده و رومیزی

ماشین ظرفشویی های مبله، قیمت بالاتری نسبت به رومیزی دارند. بدیهی است که جایگاه بزرگتر و آپشن های متفاوت آن ها، قیمت نهایی این ظرفشویی ها را تعیین می کنند. برندهای مطرح ماشین ظرفشویی همواره در تلاشند تا آپشن های جدیدتری را ارائه دهند و  سرعت شستشوی ظروف را کمتر کنند.

 

ماشین ظرفشویی ال جی

بهترین مارک ماشین ظرفشویی

اگر به دنبال بهترین مارک برای ماشین ظرفشویی هستید، سراغ برندهای مطرحی همچون ماشین ظرفشویی ال جی، بوش و سامسونگ بروید. البته برندهای مطرح دیگری هم هستند که ماشین ظرفشویی باکیفیتی را تولید می کنند اما این برندهایی که ذکر شد، خدمات و پشتیبانی خوبی در داخل کشور دارند.

 

مشخصات فنی که هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید در نظر گرفت

با این که همه ماشین های ظرفشویی به تمامی امکاناتی که در ادامه تشریح شده‌اند، به صورت یکجا مجهز نیستند اما آشنایی با این امکانات پیش از خرید ماشین ظرفشویی، کمک می کند تا انتخاب مناسب تری داشته باشیم.

 

مخزن استیل ماشین ظرفشویی

استیل بودن مخازن ماشین ظرفشویی باعث می شود که دستگاه از لک و رسوب باقی مانده از ظروف، در امان باشد. همچنین، زنگ زدگی در این ماشین های ظرفشویی اتفاق نمی افتد. بیشتر ماشین ظرفشویی های نسل جدید، مخازن استیلی دارند و کمتر پیش می آید از مخازن پلاستیکی در آن ها استفاده شود.

 

جای قاشق و چنگال ظرفشویی

توجه به این مورد بسیار مهم است. پیش از خرید ماشین ظرفشویی حتما تعداد جای قاشق و چنگال ماشین ظرفشویی را مشاهده کنید. اگر جایگاه کمی داشت، مطمئن شوید که سبد شستشوی قاشق و چنگال به صورت مجزا داشته باشد. در این صورت نیازی به چیدن تک به تک قاشق ها و چنگال ها درون دستگاه نیست. کافی است تمام قاشق ها و چنگال ها را در محفظه به صورت نامرتب بریزید و قاشق و چنگال براق و تمیز خود را بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی تحویل بگیرید.

 

قابلیت تنظیم ارتفاع طبقات

این قابلیت بیشتر در ماشین ظرفشویی های مبله قابل مشاهده است. در این صورت، می توان ارتفاع طبقات را طبق نیاز خود بیشتر و کمتر کرد. با این قابلیت انواع ظروف در سایزهای مختلف قابل شستشو خواهد بود.

 

تعداد بازوهای شوینده دستگاه

بازوهای شوینده که دارای سوراخ های ریزی برای خروج آب با فشار بالا هستند، باید به گونه ای باشند که از همه جهات، شستشو را انجام دهند. معمولا ماشین های ظرفشویی سه بازو دارند که در برخی از آن ها حتی می توان جهت ریزش آب را تنظیم نمود.

 

تنظیم فضای داخلی برای جایگذاری انواع ظروف

در داخل ماشین های ظرفشویی، انواع ظروف همچون کاسه، بشقاب و پیاله و لیوان قرار می گیرند. اگر طبقات داخلی دستگاه قابلیت تنظیم داشته باشد و پره های دستگاه به صورت افقی و عمودی دربیایند، می توان با توجه به تعداد ظروف کثیف، از فضای داخلی ماشین ظرفشویی استفاده کرد. مثلا اگر پیاله های کثیف بیشتری نسبت به بشقاب دارید، جایگاه بشقاب ها را به جایگاه پیاله ها تبدیل کنید.

 

تنوع برنامه شستشو ماشین ظرفشویی

تنوع برنامه شستشو در انتخاب ماشین ظرفشویی خیلی مهم است. با این که معمولا بعد از انتخاب یک برنامه و راضی بودن از آن، به دنبال برنامه های دیگر دستگاه نمی رویم اما همین انتخاب برنامه مناسب در بین چندین برنامه ارائه شده هم کار مهمی است. با تنوع برنامه های شستشو می توانید ظروف کثیف و چرب را از ظروف کمتر کثیف شده متمایز کنید و به بهترین کیفیت شستشو دست یابید.

می توانید ماشین ظرفشویی بوش را در این زمینه ببیند.

 

برنامه نیمه شوی

در این برنامه همان طور که گفته شد، می توان طبقات بالا یا پایین را برای شستشوی ظروف کثیف انتخاب کرد که در این صورت آب و انرژی کمتری صرف می شود.

 

شستشو با تاخیر

با کمک این برنامه می توانید در روزهایی که در خانه نیستید یا در حال خواب و استراحت هستید، با تنظیم کردن تایمر، شستشوی با تاخیر را انجام دهید. این برنامه برای افرادی که به مصرف انرژی اهمیت می دهند، بسیار کاربردی است؛ در این صورت می توانند شستشوی با تاخیر را در ساعاتی که مصرف انرژی کم است، انجام دهند.

 

ماشین ظرفشویی مدیا

 

میوه شوی دستگاه

قبول داریم که شستشوی میوه ها، آن هم زمانی که تنوع بالایی داشته باشند، کار سختی است. برخی افراد شستشوی میوه ها را در این دستگاه ها به دلیل املاح و شوینده هایی که در ماشین ظرفشویی به کار می رود، مناسب نمی دانند. پیشنهاد ما هم این است که این گزینه را مگر در روزهایی که مجبور به استفاده از آن هستید، به کار نگیرید.

ماشین ظرفشویی های میوه شوی دارای قابلیت استفاده از آب سرد هستند و باید مراقب باشید که اگر ماشین ظرفشویی شما این قابلیت را ندارد، میوه ها را در آن قرار ندهید. دمای آب داغ در ماشین ظرفشویی بسیار بالا است تا شستن ظروف به خوبی انجام شود. حال تصور کنید میوه هایتان در صورت عدم وجود این برنامه، تا چه حد آب پز می شوند.

 

سیستم آبکشی اضافه

گاهی ممکن است با باز کردن دستگاه، هنوز هم رضایت کافی از تمیزی ظروف را نداشته باشید. این مشکل ممکن است در پی انتخاب اشتباه برنامه ایجاد شده باشد و یا مشکلاتی همچون گیر کردن قرص ماشین ظرفشویی در جایگاه و عدم شستشوی کامل ظروف رخ داده باشد. بدین ترتیب در ماشین های ظرفشویی که سیستم آبکشی اضافه دارند، کافی است چند دقیقه دیگر، با فعال کردن این برنامه، ظروف را آبکشی کنید تا کثیفی ها کاملا برطرف شود.

می توانید ماشین ظرفشویی پاکشوما را انتخاب کنید.

 

لامپ UV

در ماشین ظرفشویی های جدید، لامپ یو وی تعبیه شده است که با کمک آن، در انتهای شستشو، تمامی ظروف با اشعه فرابنفش، میکروب‌کشی می شوند. از بین رفتن میکروب ها با این روش، مانع از بو گرفتن بدنه دستگاه بعد از مصرف خواهد شد.

 

آسیاب کن ظرفشویی

در مدل های جدید ماشین ظرفشویی، آسیاب کن هایی جهت آسیاب کردن مواد غذاییِ به جای مانده تعبیه شده است که بدین ترتیب، نیازی به تمیز کردن ظروف پیش از گذاشتن آن ها در داخل دستگاه نیست. با این تکنولوژی، مواد غذایی ریز می شوند و همراه با آب از لوله فاضلاب، بیرون می روند.

 

تکنولوژی دایرکت درایو برای مصرف انرژی کمتر

در موتورهای فاقد تسمه و دارای تجهیزات کمتر، این تکنولوژی دیده می‌شود که نه تنها باعث ایجاد کمترین صدا در دستگاه می شود، که مصرف انرژی دستگاه را تا حد زیادی کم می کند. فراموش نکنید سر و صدا و مصرف انرژی در ماشین‌های ظرفشویی مولفه های مهمی محسوب می‌شوند.

با خرید ماشین ظرفشویی دوو هیچوقت پشیمان نمی شوید.

 

خشک کن ظرفشویی

این قابلیت اهمیت ویژه ای دارد. هنگام خرید ماشین ظرفشویی حتما به این که دستگاه دارای خشک کن است یا خیر، توجه کنید. سیستم خشک کن در این دستگاه ها با ایجاد حرارت و گردش هوا توسط فنی که به صورت توکار تعبیه شده است، باعث خشک شدن تمامی ظروف می شود. در صورتی که خشک کن استفاده نشود، ممکن است روی سطوح لیوان ها و برخی از ظروف، لکه های مربوط به آب باقی بماند. اگر این قابلیت را نیاز ندارید، می توانید به محض شنیدن هشدار اتمام کار دستگاه، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید تا به طور خودکار، خشک کن غیر فعال شود.

شایان ذکر است خشک کن ظرفشویی باعث مصرف برق قابل توجهی می‌شود و اگر به فکر هزینه برق خانه‌تان هستید، بد نیست این مورد را در نظر داشته باشید.

 

قفل کودک

اگر کودکی دارید که بازیگوش است، حتما از ماشین ظرفشویی هایی که قفل کودک دارند، استفاده کنید. این ماشین ها با فعال کردن قفل کودک، در حین فعالیت، دیگر قابل باز شدن نیستند.

 

سیستم عیب یاب هوشمند

این سیستم اولین بار در برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی ال جی مشاهده شد. زمانی که هر بخش از دستگاه دچار مشکل شود، با روشن شدن چراغ مربوط به همان بخش، کاربر مطلع خواهد شد. در این شرایط کافی است با نمایندگی مربوطه تماس بگیرید یا راهنمای تعمیر ماشین ظرفشویی را دریافت کنید.

 

برنامه PF

این برنامه برای افرادی که برق خانه‌شان به طور مکرر قطع و وصل می‌شود، کاربرد دارد. در این صورت، اگر ماشین ظرفشویی حین فعالیت به هر دلیلی خاموش شود، با روشن شدن آن، برنامه قبلی ادامه پیدا می‌کند و نیازی به راه اندازی مجدد آن نیست.

 

با خرید ماشین ظرفشویی از فروشگاه لوازم خانگی فورپینا آسایش را تجربه کنید.