خرید کولر آبی در مناطق گرم و خشک کشور عزیزمان رایج است و در شمال و جنوب ایران که هوای مرطوبی دارند، کارایی ندارد. دلیل این موضوع مکانیسم عملکرد کولرهای آبی است که با تبخیر سطحی، هوا را مرطوب و خنک می کند. از آن جایی که عملکرد کولرهای آبی با تبخیر آب انجام می شود، به این کولرها، کولرهای تبخیری نیز گفته می شود.

 

از آنجایی که این وسیله در ایران کارایی بسیاری دارد، کارشناسان فروشگاه لوازم خانگی فورپینا تصمیم گرفتند این مطلب را تحت عنوان راهنمای خرید کولر آبی تنظیم و به کاربران این سایت تقدیم کنند. خواندن این مقاله به کسانی پیشنهاد می‌شود که قصد خرید کولر آبی داشته یا می‌خواهند با این وسیله بیشتر آشنا شوند.

 

کولر آبی چه زمانی اختراع شد؟

 

اگر فکر می کنید که کولرهای آبی چندین سال است اختراع شده اند و پا به خانه های ما باز کرده اند، کاملا در اشتباهید! هزاران سال است که استفاده از کولرهای آبی در ایران مرسوم است اما نه به شکل برقی و رایج امروزی. در گذشته برای خنک کردن منازل و مساجد و کاخ ها، از بادگیر استفاده می شد. بادگیرها برج هایی بودند که بر بام خانه ها ساخته می شدند تا هوا را به سمت داخل خانه هدایت کنند. معمولا بادگیرها بر روی آب انبارها ساخته می شدند تا با تبخیر سطحی، هوای داخل را خنک کنند. در مصر باستان نیز، ثروتمندان آبشارهایی را از روی دیوارهای خانه خود عبور می دادند تا تبخیر سطحی آن، موجب خنک شدن محیط شود. تاریخ ساخت کولر آبی به شکل امروزی، به سال 1800 برمی گردد.

 

راهنمای خرید کولر آبی

 

کولر آبی چطور کار می کند؟

 

از آنجایی که باید مراقبت و نگهداری از این دستگاه را بیاموزید، پیش از خرید کولر آبی مناسب، دانستن نحوه عملکرد کولر آبی الزامی است. الکتروپمپ کولر، آب را به سمت پوشال ها هدایت می کند. هوا نیز از خارج کولر به داخل آن کشیده می شود و از بین پوشال ها عبور می کند که موجب تبخیر سطحی آب و خنک شدن هوا می شود.

 

راهنمای خرید کولر آبی بر اساس سیستم چرخش آب

 

کولرهای آبی بر اساس سیستم چرخش آب، به سه دسته معمولی، چرخشی و آب‌پاش تقسیم می شوند.

 

کولرهای آبی معمولی، متداول ترین نوع کولرهای مصرفی هستند که معمولا تا 80 درصد راندمان دارند. در این کولرها آب از سمت دیواره های کولر روی پوشال یا پد سلولزی ریخته می شود و بعد از تبخیر سطحی، هوای مرطوب وارد محیط می شود. استفاده از این کولرها برای خانه هایی با متراژهای بین 30 تا 160 متر مناسب است.

 

کولر چرخشی معمولا به صورت پرتابل (قابل جابه‌جایی) بوده و دارای مخزن آب است که مستقیما هوا به آن برخورد می کند. مخزن آب این کولرها معمولا باید به صورت دستی پر شوند. کولرهای چرخشی برای اتاق و محیط های کوچک مناسب است و از آن جایی که از کانال کولر هوادهی انجام نمی‌شود، تنها همان محیطی را که در آن قرار دارد، خنک می کند.

 

کولر آب پاش از دیگر کولرهایی است که خنک کنندگی بسیار مناسبی دارند. در این نوع کولرها، آب از طریق اسپری دستگاه، به ذرات معلق در هوا تبدیل می شوند و سپس با جریان هوا، وارد محیط می شوند. این کولرها دارای پروانه استوانه ای سانتریفیوژی و بخش خنک کننده تبخیری هستند و همچون کولرهای معمولی تا 80 درصد راندمان دارند.

 

با خرید کولر آبی آبسال زمستان را به خانه بیاورید.

 

تفاوت کولر پوشالی و کولر سلولزی

 

دو نوع کولر آبی پشت بامی در بازار وجود دارند که به کولرهای پوشالی و کولرهای سلولزی معروفند. کولر پوشالی از آن جایی که قدیمی تر است، شناخته شده تر هم هست. در کولرهای پوشالی که بیشتر مردم از آن ها در پشت بام خانه هایشان استفاده می کنند، دارای پوشال هستند که با مرطوب شدن پوشال ها، تبخیر سطحی ایجاد می شود.

 

در کولرهای سلولزی به جای پوشال از پد سلولزی استفاده می شود. در اکثر  پد سلولزی علی رغم این که کمتر شناخته شده است اما مزیت های بسیاری نسبت به پوشال دارد. پد سلولزی از لایه های متعدد ورق های نازک موج دار تشکیل شده است که قابلیت جذب آب به میزان بسیار بالاتری نسبت به پوشال ها را دارد. شکل هندسی پد سلولزی به گونه ای است که به راحتی می توان جریان هوا را از میان آن عبور داد. در نهایت، با تبخیر سطحی، هوا خنک می شود. برای این که ورقه های سلولزی ماندگاری بالایی داشته باشند، به وسیله رزین مقاوم سازی شده اند. معمولا هر پد سلولزی تا 5 سال قابل استفاده است.

خرید کولر آبی

 

کولرهای سلولزی خنک کنندگی بالاتری نسبت به کولرهای پوشالی دارند. به عبارت دیگر، حداقل 20 تا 30 درصد خنکی بیشتر را با تعویض پوشال و جایگزینی پدهای سلولزی احساس خواهید کرد.

 

کولرهای سلولزی دارای خودشویی هستند که مانع از رسوب‌گذاری روی سطح پد می شوند. همین امر موجب می شود تا چند سال نیازی به تعویض پد سلولزی نداشته باشید.

پد سلولزی به دلیل ساختار ویژه ای که دارد، مانع از نفوذ حشرات می شود اما در پوشال ها، ممکن است حشرات موذی نفوذ کنند.

 

کولرهای پوشالی، ذرات معلق و گاها حساسیت زا را که روی پوشال ها قرار گرفته اند، به محیط وارد می کنند. ذرات پوشالی در افرادی که حساسیت دارند، باعث تشدید آلرژی می شود اما در کولرهای سلولزی، ذرات اضافه از سطح پد جدا نمی شود و هیچ حساسیتی در حین فعالیت، برای مصرف کننده به وجود نمی آورند.

 

در پدهای سلولزی از کاغذهای کرافت و مواد اولیه بسیار مرغوب استفاده می شود که به علت خاصیت مویینگی که دارد، توزیع آب به صورت کاملا یکنواخت در تمام سطوح آن ایجاد می شود.

 

از جمله معایب کولرهای سلولزی، قیمت بالای آنهاست. با این که مدت زمان تعویض پد سلولزی هر 5 سال یکبار است اما هزینه آن نسبت به پوشال بسیار بالاتر است که از نظر بسیاری از مردم، به صرفه نیست.

 

ما خرید کولر آبی سپهر الکتریک را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

خرید کولر آبی پرتابل یا ثابت؟

 

کولرهای آبی پرتابل، نیاز به کانال کشی ندارند و برای محیط های کوچک مناسب اند. کولرهای آبی پرتابل را می توانید برای فضای اتاق  در نظر بگیرید. این کولرها قابلیت جابجایی دارند و می توان از آن ها در هر بخش از خانه که نیاز به خنکای بیشتری دارد، استفاده کرد. در مدل های قدیمی تر در این کولرها، باید مخزن کولر را به صورت دستی پر می کردیم و اگر مخزن خالی از آب می شد، کولر همچون پنکه عمل می کرد اما در مدل های جدیدتر این نوع کولرها، قابلیت اتصال به شیر ورودی را مشاهده می کنیم که دیگر نگران خالی شدن مخزن آن نخواهید بود.

 

قیمت کولر آبی

 

از جمله مزایای خرید کولر آبی پرتابل، عدم نیاز به کارشناس برای نصب آن است. ضمن آنکه این دستگاه قابل حمل و در هر فضایی قابل استفاده است. کولر آبی پرتابل تنوع بسیاری دارد و در مدل های رومیزی، پایه‌دار، بدون پایه، شیلنگ دار و بدون شلنگ، تولید می شود. این کولرها مصرف برق کمی دارند و جهت های بادهی آن ها، قابل تنظیم است. حتی می توان از پدهای سلولزی در آن ها استفاده کرد.

 

از معایب کولرهای آبی پرتابل می‌توان به قدرت کم و استفاده در فضای کوچک اشاره کرد که باعث شده کمتر طرفدار داشته باشند. علاوه بر آن، این کولرها نسبت به کولرهای ثابت سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند که ممکن است برای مصرف کننده آزاردهنده باشد.

 

کولرهای ثابت برای مقیاس های بزرگتر مناسب هستند. اگر می خواهید تمام بخش های یک خانه را خنک کنید، باید از کولرهای آبی ثابت استفاده کنید تا باد خنک از طریق کانال های هوا، به همه بخش های خانه منتقل شود. از کولرهای پرتابل می توانید به عنوان کمکی کولرهای ثابت بهره ببرید. اگر ظرفیت هوادهی کولر ثابت شما کمتر از نیاز است، برای خنک کردن بخش های دیگر، از کولر پرتابل استفاده کنید.

خرید کولر آبی متحرک آبسال

 

هنگام خرید کولر آبی به این نکات توجه کنید

 

تکنولوژی کولرهای آبی هر روز، کامل تر می شود. در کولرهای آبی نسل جدید شاهد اضافه شدن چندین آپشن ساده و کاربردی هستیم. هنگام خرید کولر آبی حتما به این آپشن ها توجه داشته باشید.

 

حالت اقتصادی در کولرهای آبی

 

یکی از قابلیت‌هایی که در کولرهای آبی باکیفیت مشاهده می کنید، برنامه حالت اقتصادی است. زمانی که برنامه حالت اقتصادی کولر را فعال کنید، در لحظه اول شروع فعالیت، سرمادهی بیشتری را احساس خواهید کرد اما به مرور زمان، از سرعت و میزان هوادهی کولر کاسته می شود تا در مصرف برق صرفه جویی شود.

 

سیستم خاموش‌کننده خودکار

 

بسیاری از افراد هنگام ترک خانه یا اداره، فراموش می کنند که کولر را خاموش کنند. با سیستم خاموش خودکار، در صورتی که چند ساعتی به کولر برنامه خاصی ندهید، کولر به طور خودکار خاموش می شود.

 

تایمر در کولرهای آبی جدید قابلیت تنظیم مدت زمان روشن و خاموش شدن کولر را دارد. مثلا زمانی که می خواهید بخوابید، می توانید زمان خاصی را تعیین کنید و با خیال راحت بخوابید. کولر راس پایان یافتن زمان داده شده، خاموش خواهد شد.

 

موتور اینورتر یکی دیگر از تکنولوژی های برتر نسل جدید کولرهای آبی است. با تکنولوژی اینورتر مصرف برق بین 30 تا 60 درصد کاهش پیدا می کند. کولرهای آبی اینورتردار، خاموش نمی شوند، بلکه هنگام خاموشی، با دور بسیار کم به کار خود ادامه می دهند. همین موضوع باعث می شود تا برای هر بار روشن شدن کولر، انرژی زیادی صرف نشود.

 

در هنگام خرید کولر آبی حتما به برچسب انرژی آن توجه داشته باشید. کولر یک وسیله پرمصرف است و اگر از کولرهایی که مصرف انرژی بالایی دارند استفاده کنید، با دیدن قبض برق در پایان دوره، بهت‌زده خواهید شد.

 

کولر آبی

 

ظرفیت مناسب کولر آبی بر اساس متراژ

 

انتخاب ظرفیت مناسب هنگام خرید کولر آبی یکی دیگر از موارد مهمی است که باید مد نظر قرار داد. کولرهای آبی را معمولا با ظرفیتی که روی بدنه آن ها درج شده است، می شناسند. مثلا کولر آبی 4900، کولر آبی است که هوادهی 4500 فوت مکعب در دقیقه را دارد. بدیهی است هر چه این عدد بالاتر باشد، توان هوادهی کولر بیشتر است. به طور کلی برای متراژهای زیر 50 متر، کولرهای آبی 2300، برای متراژ بین 50 تا 70 متر، کولرهای آبی 3500 و برای متراژ 70 تا 120 متر، کولرهای آبی 4900 مناسب است. در صورتی که متراژ خانه بزرگتر از 120 متر بود، از کولرهای آبی 7000 که قدرت بسیار بالایی در خنک کنندگی دارند، استفاده کنید.

خرید کولر آبی جنرال پویا را از فروشگاه لوازم خانگی فورپینا تجربه کنید.

مراقبت و نگهداری از کولر آبی

 

  1. برای افزایش راندمان کارایی و عمر کولر آبی باید در طول سال، نکاتی را رعایت کنید. بهتر است نصب دستگاه کولر آبی را بعد از خرید، به شرکت سازنده کولر بسپارید تا دستگاه شما اگر دارای ضمانت نامه است، گارانتی آن دچار مشکل نشود. برای نصب کولر محیطی را انتخاب کنید که کاملا تراز باشد. تراز بودن کولر از آن جایی اهمیت دارد که مانع از جمع شدن آب در یک بخش می شود. زمانی که کولر تراز است، تمامی بخش های کولر به یک اندازه مرطوب است و بازدهی کولر، بالا میرود.
  2. به شیلنگ های انتقال آب که از پمپ بر روی پوشال ها آب می ریزد توجه کنید. این شیلنگ ها معمولا بعد از یک سال استفاده جرم می گیرد. پیش از راه اندازی دوباره کولر، این شیلنگ ها را جرم گیری کنید.
  3. اگر از کولرهای پوشالی استفاده می کنید، سالی یکبار این پوشال ها را تعویض کنید. پوشال ها زود پوسیده می شوند و گرد و غبار را در طول سال جذب می کنند. حواستان باشد پیش از روشن کردن دستگاه، بدنه دستگاه و پوشال ها را با آب بشویید تا گرد و غبار محیط وارد فضای خانه نشود.
  4. هر ماه یاتاقان های کولر را روغن کاری کنید تا عمر کولر آبی بیشتر شود.
  5. تسمه کولر را از این بابت که دارای پارگی یا ترک خوردگی نباشد، بررسی کنید. شل بودن و سفت بودن آن، موجب عدم عملکرد مناسب دستگاه می شود.
  6. کولر باید حداقل 30 سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد. برای بهبود راندمان کولر آبی، از سایبان های مناسب استفاده کنید.