آشپزخانه را به قلب تپنده هر خانه تشبیه کرده‌اند زیرا کارهای مهمی از جمله آشپزی در آنجا صورت می‌گیرد از این رو هرچه این فضا و وسایل‌های مورد استفاده به‌روزتر و زیباتر باشند میل و رغبت افراد به انجام کار نیز بیشتر است. از جمله وسایل پرکاربرد و مهم آشپزخانه‌ها اجاق گاز است و برای همین باید در زمان انتخاب و خرید این وسیله دقت بیشتری داشته باشیم.

اجاق گازها انواع مختلفی داشته که اجاق گاز صفحه‌ای، یکی از نمونه‌های پرکاربرد آن‌هاست. با توجه به مزایای اجاق گاز صفحه‌ای و استقبال استفاده از آن در آشپزخانه‌ها، این مقاله را به راهنمای خرید گاز صفحه‌ای اختصاص داده و در ادامه به بررسی مشخصات گاز صفحه‌ای خوب، پرداخته و سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم که " گاز صفحه‌ای چه مارکی خوبه؟ ". با ما همراه باشید.

مزایای اجاق گاز صفحه‌ای

به دلیل مزایای اجاق گاز صفحه‌ای، استفاده از این نوع اجاق گاز رو به افزایش است. در ادامه چندین مورد از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای را به صورت کلی مطرح کرده‌ایم اما جلوتر در ادامه راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، به با جزئیات بیشتر به بررسی مزایای اجاق گاز صفحه‌ای خواهیم پرداخت.

به صورت کلی مزایای اجاق گاز صفحه‌ای شامل موراد زیر می‌شود:

 • استفاده از فضای کمتر و قابل نصب در اکثر آشپزخانه‌ها
 • هماهنگی بالا بین کابینت و زیبایی بیشتر در طراحی
 • انواع رنگ و قابلت ست شدن با بقیه لوازم
 • تنوع بسیار بالای سایز از 30 سانت تا 120 سانت
 • امکان طراحی صفحه چدن با ظاهرهای متفاوت از یک تکه تا پنج تکه
 • سرعت عمل بالاتر در هنگام تمیز نمودن
 • امکان استفاده از فضای زیر اجاق گاز
 • استفاده از گاز صفحه‌ای در نقاط مختلف آشپزخانه را خواهید داشت حتی به صورت جزیره

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

در راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، قبل از هر چیزی باید با انواع گاز صفحه‌ای آشنایی پیدا کنید. اجاق گازهای صفحه‌ای، به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند: اجاق گاز رومیزی و اجاق گاز توکار.

 1. اجاق گاز رومیزی

این اجاق‌ها به راحتی قابل جابجایی و ارزانتر از نمونه‌های دیگر اجاق گازهای صفحه‌ایی هستند و همچنین فضای کمتری را اشغال می‌کنند. اما نکته این اجاق گازها که بهتر است به آن توجه داشت اینست که این مدل‌ها کارایی و امکانات کمتری نسبت به اجاق‌های توکار برای مصارف خانگی و همینطور از تعداد شعله های کمی برخوردار هستند و بیشتر برای مکان‌هایی مناسب است که استفاده کمتری از اجاق گاز دارند به طور مثال اداره‌جات ، دفاتر و... . بهتر است برای استفاده خانگی از اجاق‌های توکار استفاده کنید.

 1. اجاق گاز توکار

اجاق گازهای توکار قابلیت جابجایی ندارند و روی کابینت نصب می‌شوند. از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای این مدل اجاق گاز می‌توان به زیبایی و مدرن بودن و همچنین مصرف انرژی به صرفه‌تر آن‌ها اشاره کرد. این مدل اجاق گاز خود دارای دو نوع گازی و برقی است که در ادامه راهنمای خرید گاز صفحه‌ای به بررسی هرکدام از این دو نوع میپردازیم.

 • راهنمای خرید گاز صفحه‌ای گازی

این مدل اجاق برای مصرف انرژی خود از گاز استفاده می‌کند و از 2 تا 6 شعله دارد. برای مصارف خانگی بسته به تعداد افراد خانواده، 4 شعله یا 5 شعله توصیه می‌شود . از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای گازی، داشتن ترموکوبل است که در هنگام قطعی گاز، جریان گاز متصل به اجاق را قطع می‌کند و خطر را کاهش می‌دهد. در بعضی از این مدل ها قفل کودک تعبیه شده است که می‌تواند خیال شما را راحت کند کودک شما نمیتواند تغییری در شعله‌های اجاق گاز بدهد.

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

 • راهنمای خرید گاز صفحه‌ای برقی

این مدل اجاق از انرژی برقی استفاده می‌کند و مناسب مناطقی است که دسترسی به گاز خانگی نداشته و تمایل به استفاده از این مدل دارند. از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای برقی، علاوه بر زیبایی و شیک بودن آن‌ها، به دلیل داشتن قدرت بالای عملکرد این اجاق‌ها عملیات پخت شما را سریعتر انجام می‌شود. جنس صفحه این اجاق از شیشه مقاوم در برابر حرارت است و به هیچ عنوان بر اثر حرارت و گرما در هنگام آشپزی نمی‌شکند. از دیگر تفاوت‌های آن با اجاق گاز صفحه‌ای در نحوه کنترل حرارت است که در این مدل بجای پیچ از پنل‌های لمسی استفاده شده که در زیبایی آنها بی‌تاثیر نیست . این اجاق‌ها نسبت به اجاق‌های دیگر ایمنی بیشتر درمقابل خطر نشت گاز را دارند و هچنین در هنگام قطعی برق کارایی ندارند. ‌‌

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

پس از بررسی انواع اجاق گاز، مورد مهم دیگر در راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، جنس صفحه‌ی اجاق گاز است که در ادامه‌ی راهنمای خرید گاز صفحه‌ای به بررسی آن می‌پردازیم.

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، جنس صفحه

جنس صفحه اجاق گازها شامل سه نوع شیشه‌ایی، سرامیکی و استیل می‌شود.

 • شیشه‌ایی

این مدل از اجاق گازها بسیار ظاهر شیکی دارند و از جنس شیشه مقاوم در برابر حرارت هستند؛ از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای شیشه‌ای این است که با ریختن آب سرد روی آنها نیز ترک نمیخورند. شیشه به کار رفته در اجاق گازها بسیار راحت و سریع تمیز شده و بهتر است پس از هر بار آشپزی شیشه این اجاق گاز تمیز شود تا اثرات چربی و لکه غذا رو آن باقی نماند.

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

 • سرامیکی

اجاق گاز صفحه سرامیکی به راحتی قابل تمیز شدن هستند و  از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای سرامکی به مقاومت در برابر گرما می‌توان اشاره کرد. این اجاق‌ها به دلیل اینکه در مقابل گرد و غبار و سایش مقاوم هستند طرفداران زیادی دارند. در بعضی از مدل‌های اجاق گاز صفحه سرامیکی با شیشه نیز ترکیب می‌شوند.

 • استیل

از   استیل که باعث شده طرفدارن زیادی نیز داشته باشد، زیبایی و مقاومتشان نسبت به سایر اجاق گازها است. همچنین در این مدل اجاق گازها، مواد غذایی و چربی‌ها رو سطح آن نمی‌چسبند و به راحتی تمیز می‌شوند.

استیل این مدل اجاق گازها به دو مدل براق و آجدار تقسیم می‌شوند. مدل‌های براق یا ساده دارای سطح صیقلی، صاف و براقی هستند و احتمال خش برداشتنشان بیشتر از مدل آجدار است و به راحتی تمیز می‌شوند. اما اجاق گاز صفحه‌ایی استیل آجدار سطح خشن‌تری دارند و ضد خش هستند. پاک کردن چربی و لکه‌های غذا از روی آنها سختتر است و ممکن است به مرور زمان سطح آن کدر و چرک مرده شود.

در ادامه راهنمای خرید گاز صفحه‌ای می‌خواهیم به نکاتی بپردازیم که در خرید به شما کمک میکند تا انتخاب بهتری داشته باشید :

 • اگر قصد خرید اجاق گاز توکار را دارید به این نکته توجه داشتید که این مدل‌ها دارای فر نیستند و باید برای استفاده از فر به صورت جداگانه آن را خریداری کنید .
 • در هنگام خرید اجاق گاز به تعداد شعله‌های آن و فاصله بین آن‌ها از همدیگر دقت کنید. بسته به نیاز خود تعداد شعله‌ها را انتخاب کنید و فاصله آنها از یکدیگر هنگام قرار دادن چند قابلمه به صورت همزمان بر روی آن برای شما مشکل ساز نباشد .
 • ضخامت اجاق گازهای توکار 5 یا 6 سانتیمتر است.
 • در هنگام خرید اجاق گاز به داشتن علامت استاندارد حتما توجه کنید .علاوه بر استاندارد بودن اجاق گاز از خدمات پس از فروش آن نیز اطلاع کامل داشته باشید .
 • نکته مهم دیگر در خرید اجاق گاز صفحه‌ایی ابعاد آن است . به طور معمول عرض اجاق گازهای صفحه‌ایی 50 تا 90 است که باید با توجه به عرض اجاق گاز ،کابینت برش خورده شود . این ابعاد به صورت استاندارد هستند مگر اینکه شکل ظاهری آنها شامل تغییراتی شود و دارای اندازهای متفاوتی باشد.

بهترین مارک اجاق گاز صفحه‌ای ایرانی

از سوالاتی که در زمان خرید اجاق گاز صفحه‌ای مطرح می‌شود این است که " گاز صفحه‌ای چه مارکی خوبه؟ ". برندهای مختلف ایرانی و خارجی انواع اجاق گاز صفحه‌ای را تولید می‌کنند. با توجه به تورم موجود و همچنین تحریم‌های ایران، اولویت با استفاده از برندهای ایرانی است. البته خوشبختانه نمونه‌هایی با کیفیت بالا در میان انواع اجاق گازهای ایرانی تولید شده وجود دارد. در ادامه چندین مورد از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

 • بهترین مارک اجاق گاز صفحه‌ای ایرانی، گاز صفحه ای داتیس مدل DG-536

این مدل گاز دارای 5 عدد شعله است و وجود فندک اتوماتیک آن باعث می‌شود تا به راحتی شعله آن روشن شود، رتبه انرژی این محصول +A است و جنس این نوع گاز صفحه‌ای از شیشه سکوریت بسیار مقاوم و با کیفیت ساخته شده است. محل شعله پلوپز آن در وسط تعبیه شده که توان آن 3.58 کیلو وات است. وجود ترموکوبل از دیگر ویژگی‌های این مدل گاز رومیزی داتیس به شمار می‌رود و جنس شبکه آن از چدن ساخته شده است .

 • بهترین مارک اجاق گاز صفحه‌ای ایرانی؛ گاز صفحه ای اخوان مدل GI-35-S

این نوع گاز با توجه به ظاهر ساده و زیبایی که دارد جزو محبوب‌ترین گازهای رومیزی در بازار ایران هستند، شعله پلوپز این مدل از گاز صفحه‌ای اخوان در سمت راست قرار دارد و 4 عدد شعله کوچک‌تر آن در سمت چپ قرار گرفته‌اند. ابعاد این مدل گاز حدود 86×51 سانتی‌متر اندازه گیری شده است. از مزایای اجاق گاز صفحه‌ای اخوان میتوان به وجود فندک اتوماتیک، خاصیت ضد خش بودن، وجود ترموکوبل برای سیستم ایمنی، جنس شبکه چدنی مقاوم و .. اشاره کرد .

راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

 • بهترین مارک اجاق گاز صفحه‌ای ایرانی؛ اجاق گاز صفحه ای بیمکث مدل MG0039

برند بیمکث در سال 1360 تاسیس شده و در صنعت آشپزخانه فعالیت خود را آغاز کرده است . اجاق گازهای بیمکث با توجه به کیفیت و تنوعی که دارند از طرفداران زیادی برخوردار هستند . مدل MG0039 گاز صفحه‌ای بیمکث، یکی از جذاب‌ترین مدل‌های برند بیمکث می‌باشد که با رتبه انرژی +A تولید می‌شوند و مجهز به ترموکوبل و فندک اتوماتیکی هستند. سوخت این مدل اجاق گاز از نوع گاز شهری و گاز مایع بوده و شعله پلوپز آن در مرکز قرار گرفته است  چدن ساخته شده در شبکه این نوع گاز از مقاومت بالایی در تغییر رنگ و شوک حرارتی برخوردار هستند.

 • اجاق گاز صفحه‌ای استیل البرز مدل  G-5901 S

این نوع گاز صفحه‌ای از برند استیل البرز با توجه به ظاهر زیبا و جذابی که دارد جزو بهترین مارک گاز صفحه‌ای موجود در بازار به شمار می‌رود، استیل البرز محصولات خود را به بسیاری از کشورهای گوناگون جهانی عرضه می‌کند، جنس صفحه این مدل گاز از نوع استیل و شیشه است و رتبه انرژی آن  A  است . جنس شبکه آن از چدن با لعاب مات ساخته شده است و ابعاد این محصول حدود 86*50 سانتی‌متر اندازه گیری شده است .

 

سخن آخر بررسی راهنمای خرید گاز صفحه‌ای

در راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، پایه‌‌ای اطلاعاتی که نیاز است با آن‌ها آشنایی داشته باشید، مشخصات گاز صفحه‌ای خوب است. همان طور که پیشتر نیز مطح شد، اجاق گازهای صفحه‌ای انواع مختلفی داشته و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند، اما می‌توان در راهنمای خرید گاز صفحه‌ای، چند مورد از مشخصات گاز صفحه‌ای خوب را به عنوان نمونه معرفی کنیم.

مشخصات گاز صفحه‌ای خوب، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قطعات اصلی و سرشعله گازهای با کیفیت عمدتا از شرکت Sabaf و Defendi می‌باشد که شرکت‌های معروف ایتالیایی است.
 • نوع و جنس ولوم‌ها از باکالیت و یا فلز عایق در برابر گرما که حرکتی مناسب و نه زیاد راحت بچرخند نه زیاد سخت.
 • کیفیت فندک و ترموکوپل نیز دقیقا بر اساس برند آن شرکت تهیه شده است. یعنی اگر شما گاز با کیفیتی و با برند معتبری می‌خرید پس از کیفیت فندک و ترموکوپل آن هم مطمئن باشید.
 • صفحه کار شده بر روی گاز اگر از جنس شیشه بود، حتما از شرکت سازنده شیشه و ضخامت 8 میلیمتری آن اطمینان حاصل کنید و همچین میزان ضربه پذیری آن نسبت به حرارت و ضربه برایتان مشخص شود. معمولا میزان مقاومت درجه دما 800 درجه سانتیگراد است.
 • مهمترین و اساسی‌ترین رکن انتخاب یک برند و مارک خوب گاز رومیزی گارانتی و خدمات پس از فروش آن است.

این مقاله با مروری بر مشخصات گاز صفحه‌ای خوب و مزایای اجاق گاز صفحه‌ای، سعی داشتیم با پاسخ به سوال " گاز صفحه‌ای چه مارکی خوبه؟ "، راهنمای خرید گاز صفحه‌ای مناسبی برای خرید شما داشته باشیم؛ از همراهی شما تا پایان متشکریم.

بیشتر بخوانید: