تلویزیون به یکی از وسیله‌های کاربردی در همه‌ی خانه‌ها تبدیل شده و خرید این وسیله همانند دیگر لوازم خانگی، نیازمند اطلاعات قبلی‌ای است. در ادامه‌ی این مقاله برای داشتن خرید و انتخابی بهتر، مهم‌ترین سوالات هنگام خرید تلویزیون را مطرح و بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

سوالات هنگام خرید تلویزیون

تلویزیون نه گران‌ترین لوازم الکترونیکی است و نه پیچیده‌ترین آن‌ها. با این حال، انتخاب تلویزیون مناسب، یک هنر بوده و می‌توان با پاسخ به سوالات هنگام خرید تلویزیون، به بهترین صورت ممکن انجام پذیرد. با دانستن جواب‌های سوالات هنگام خرید تلویزیون، شما مطمئن خواهید شد که تلویزیونی انتخاب خواهید کرد که متناسب‌ترین وسیله برای رفع نیازهای شما بوده و همچنین دوام بالایی نیز دارد. در ادامه 6 سوال پرتکرار در میان سوالات هنگام خرید تلویزیون را بررسی می‌کنیم.

  1. اندازه مناسب تلویزیون چیست؟

اولین سوال از سوالات هنگام خرید تلویزیون باید در ارتباط با اندازه و سایز تلویزیون پرسیده شود. در نظر داشته باشید که همیشه اندازه‌های بزرگ تلویزیون نمی‌توانند بهترین سایز بوده و علت مطرح کردن این سوال نیز در سوالات هنگام خرید تلویزیون برای پیدا کردن مناسب‌ترین سایز تلویزیون است. از معیارهای انتخاب سایز تلویزیون، می‌توان اندازه محیطی که این دستگاه در آن قرار می‌گیرد و همچنین میزان فاصله‌ی نشستن شما از تلویزیون را نام برد.

یکی از روش‌های پاسخگویی به سوال از سوالات هنگام خرید تلویزیون، این است که فاصله‌ای که از تلویزیون می‌نشینید ( بر حسب اینچ ) را بر 3 تقسیم کنید، آنگاه بهترین سایز تلویزیون به دست خواهد آمد. برای مثال اگر معمولا در فاصله‌ی 10 فوتی از تلویزیون می‌نشینید ( 120 اینچی )، 120 را بر 3 تقسیم کنید؛ سایز مناسب تلویزیون برای شما، 40 اینچ است.

چه به دنبال یک تلویزیون ساده یا با کارایی بالا باشید، احتمالاً بزرگترین عامل در تصمیم گیری شما اندازه صفحه نمایش خواهد بود. در نظر بگیرید که معمولاً چند نفر در خانواده شما به طور همزمان تماشا می‌کنند و قرار است تلویزیون جدید خود را کجا قرار دهید. سپس مناسب‌ترین اندازه صفحه‌نمایش، متناسب با بودجه‌یتان را انتخاب کنید که به راحتی در آن فضا قرار می‌گیرد. معمولا اندازه‌ای بین 55 تا 65 اینچ برای خانه‌های معمولی با اتاق نشمین‌های استاندارد، مناسب است.

سوالات هنگام خرید تلویزیون

  1. زاویه دید تلویزیون

دومین سوال از سوالات هنگام خرید تلویزیون، در ارتباط با زاویه‌ی دید این دستگاه است. قبل از خرید تلویزیون جدید، زوایای دید باید در نظر گرفته شود. بهترین راه برای تست این زوایا مراجعه به فروشگاه برای دیدن مجموعه است. و یا در صورتی که قصد خرید اینترنتی دارید، جزئیات زاویه‌ی دید آن را به طور کامل مطالعه کنید. برای مقایسه و کنتراست زوایای مختلف، از زوایای مختلف در مقابل تلویزیون حرکت کرده و برای پاسخ به این سوال از سوالات هنگام خرید تلویزیون، آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

  1.  نرخ تازه سازی مناسب صفحه نمایشگر چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات هنگام خرید تلویزیون این است که صفحه نمایشگر تلویزیون چقدر سریع تصویر را روی صفحه نمایش می‌دهد و به طور موثر حرکت را به تصویر می‌کشد (نرخ تازه‌سازی تلویزیون و یا refresh rate ). نرخ تازه‌سازی پایه اکنون 60 هرتز است و این برای اکثر تلویزیون‌ها کافی است. با این حال، فوتبال و سایر ورزش‌های متحرک سریع در تلویزیون‌هایی با نرخ تازه‌سازی بالاتر، مثلاً 120 هرتز، بهتر به نظر می‌رسند. بسته به مجموعه، نرخ تازه‌سازی پایین‌تر می‌تواند منجر به تار شدن تصویر در زمانی که عمل بسیار سریع است، شود. البته تلویزیون هایی با نرخ تازه سازی بالاتر قیمت بیشتری دارند. برخی از مجموعه ها دارای نرخ تازه سازی بالاتر از 120 هرتز هستند، اما برای مصرف کننده معمولی بیش از حد هستند.

  1.  وضوح صفحه نمایش: HD، 4K و یا 8K؟!

با توجه به اصلی‌ترین کاربرد تلویزیون، یکی از موارد با اهمیت در سوالات هنگام خرید تلویزیون، توجه به وضوح صفحه نمایش است. رزولوشن (Resolution )، تعداد پیکسل‌هایی را که تصویر را روی یک نمایشگر تشکیل می‌دهند، توصیف می‌کند که بر حسب ردیف‌های افقی و ستون‌های عمودی توصیف می‌شود. پیکسل های بیشتر به تصویر واضح تر و جزئیات دقیق تر تبدیل می‌شوند، بنابراین وضوح بالاتر (تقریبا همیشه) بهتر است.

سوالات هنگام خرید تلویزیون، بدون بحث در مورد وضوح کامل نخواهد بود. برای سال‌ها، رزولوشن 1920 در 1080 که فول اچ‌دی نیز نامیده می‌شود، استاندارد بوده و هنوز هم رایج‌ترین رزولوشن در تلویزیون‌های سراسر جهان است. با این حال، سازندگان تلویزیون به سرعت به سمت مجموعه‌های Ultra HD (همچنین 4K) روی می‌آورند. تعداد پیکسل‌های این مدل‌های 4K، چهار برابر صفحه نمایش‌های HDTV فعلی است.

بزرگترین مزیت تلویزیون‌های 4K این است که اشیا کوچک روی صفحه نمایش جزئیات بیشتری از جمله متن واضح‌تری دارند. به طور کلی، تصاویر غنی‌تر و واقعی‌تر از تلویزیون‌های HD به نظر می‌رسند. تصویر واضح‌تر همچنین دارای مزیت دیگری است که به شما امکان می‌دهد صفحه نمایش را از فاصله کمتری مشاهده کنید و تلویزیون‌های بزرگ‌تر را راحت‌تر در خانه‌هایی با اندازه معمولی مشاهده کنید.

سوالات هنگام خرید تلویزیون

  1.  آیا خرید اینترنتی تلویزیون ایده خوبی است؟

این روزها، با افزایش فروش اینترنتی انواع محصولات و گسترش انواع فروشگاه‌هایی اینترنتی، یکی از سوالات هنگام خرید تلویزیون که مطرح می‌شود، نوع خرید این وسیله است که آیا خرید اینترنتی آن، ایده‌ی خوبی است یا خیر؟!

شما برای خرید تلویزیون و یا هر وسیله‌ی دیگری، اغلب می‌توانید قیمت‌های بهتری برای تلویزیون‌ها به صورت آنلاین پیدا کنید، به خصوص اگر مدتی را بریا صرف خرید جست و جو و مقایسه در چندین پلتفرم مختلف فروش کنید. با این حال، بد نیست که قبل از خرید، از یک یا دو فروشگاه واقعی دیدن کنید و مجموعه‌های مورد علاقه را بررسی کرده و آزمایش کنید. شما باید تصویر را روی صفحه ببینید، پورت‌ها و کنترل‌ها را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا این مجموعه با دکوراسیون اتاق نشیمن شما مطابقت دارد یا خیر. برخی از ویژگی‌ها و عملکردهایی که به صورت آنلاین عالی به نظر می‌رسند، ممکن است در واقعیت بسیار متفاوت به نظر برسند.

  1.  صدای تلویزیون چطور است؟

پخش صدا انواع تلویزیون‌ها، اهمیت زیادی دارد؛ در نتیجه در سوالات هنگام خرید تلویزیون، میزان و نحوه‌ی پخش صدای این وسیله و دیگر جزئیات آن را در نظر داشته باشید.

قضاوت دقیق کیفیت صدای تلویزیون در وسط یک فروشگاه الکترونیک شلوغ، اگر نگوییم غیرممکن، می‌تواند دشوار باشد. بررسی‌های آنلاین می‌توانند در این بخش ارزشمند باشند، اما مطمئن شوید که در تعدادی از سایت‌های مورد اعتماد یکسان هستند. اگر سیستم سینمای خانگی دارید، بررسی کنید که هر تلویزیون جدیدی که در نظر می‌گیرید با تمام تجهیزات صوتی سازگار باشد.

تعیین نوع تلویزیون؛ آخرین مورد از سوالات هنگام خرید تلویزیون

از آخرین سوالات هنگام خرید تلویزیون، می‌توان به انتخاب نوع تلویزیون اشاره کرد. اساساً تنها دو نوع تلویزیون در بازار وجود دارد: LCD و OLED. در صورتی که برای خرید تلویزیون، بودجه‌ی کمی را اختصاص داده‌اید، خرید LCD، انتخاب مناسبی است.

امروزه سهم قابل توجهی از بازار تلویزیون، به تلویزیون‌های LCD LED اختصاص داده شده است. این مجموعه‌های HD و Ultra HD از دیودهای ساطع نور (LED) برای روشن کردن صفحه LCD استفاده می‌کنند و می‌توانند بسیار نازک باشند. بسیاری از این تلویزیون‌ها می‌توانند بخش‌های خاصی از صفحه‌نمایش را به‌صورت پویا روشن کنند و سایر قسمت‌ها را کم‌نور کنند تا ترکیبی از مناطق روشن و تاریک را در یک صحنه بهتر نشان دهند؛ این ویژگی به عنوان کم‌نور فعال یا تیرگی موضعی شناخته می‌شود.

سخن آخر سوالات هنگام خرید تلویزیون

پاسخ به سوالات هنگام خرید تلویزیون، می‌تواند به انتخاب وسیله‌ای بهتر کمک زیادی کند. در خرید تلویزیون، علاوه بر سوالات هنگام خرید تلویزیون که پیشتر مطرح شد، در صورت تمایل می‌توان به مورد دیگری نیز توجه کرد که آن هوشمند (SMART) بودن تلویزیون است.

امروزه تقریباً هر تلویزیونی را می‌توان به اینترنت متصل کرده تا امکان استفاده از ویژگی‌های آنلاین یا در برخی موارد دسترسی به فایل‌های رسانه‌ای ذخیره شده در سایر دستگاه‌های ذخیره سازی مانند تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، درایوهای NAS و غیره را فراهم کند. این روی کاغذ عالی به نظر می‌رسد، اما در واقعیت، کیفیت و سودمندی چنین ویژگی‌های "هوشمند" می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

به طور کلی، اگر تعدادی دستگاه هوشمند شخصی دیگر در خانه خود دارید، تلویزیون‌های هوشمند که می‌توانند به محتوای دستگاه های دیگر خانه شما دسترسی داشته باشند، از جمله از طریق بلوتوث و همچنین WiFi، ارزش خرید را دارند.