یکی از پرمصرف‌ترین مصرف کننده‌های برق در بین وسایل برقی خانه‌ها، یخچال فریزها هستند؛ چرا که در هر خانه‌ای حداقل یک یخچال فریز وجود داشته و 24 ساعت در روز کار می‌کند. به علت روشن بودن مداوم این وسیله،  معمولا حدود 30 درصد از مصرف برق کل یک خانه‌ی مسکونی را به خود اختصاص می‌دهد؛ بر این اساس، کنترل و کاهش مصرف برق یخچال فریزها، می‌تواند تاثیر مهمی در اقتصاد خانواده داشته باشد. البته این یکی از دلایل کاهش مصرف برق یخچال فریزها است؛ از علت‌های دیگر آن می‌توان به کاهش تاثیرات زیست محیطی و صرفه‌جویی کلی در مصرف برق اشاره کرد.
از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش مصرف انرژی یخچال فریزها، جایگزینی آن‌ها با یک مدل جدید و کم مصرف است، مخصوصاً اگر بیش از 15 سال عمر دارد. البته برای کنترل بهتر و کاهش مصرف برق یخچال فریزها، در ابتدا لازم است تا با میزان مصرف برق و انرژی آن‌ها، آشنا پیدا کنید؛ به همین علت در این مقاله بعد از مرور این مفاهیم، به معرفی روش‌های کاهش مصرف برق یخچل فریزها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

میزان مصرف انرژی یخچال فریزها

بر روی تمام وسایل برقی استاندار از جمله یخچال فریزها، برچسبی به اسم برچسب انرژ وجود دارد که میزان مصرف انرژی هر وسیله را مشخص می‌کند. اما انرژی دقیقا چیست که میزان مصرف آن را با این برچسب‌ها مشخص می‌کنند؟ درحقیقت هر وسیله‌ی الکتریکی و مکانیکی، با دریافت یک نوع انرژی، آن را به صورت تقویت شده و یا ضعیف شده همان انرژی یا نوع دیگری، خارج می‌کند. حال در برچسب‌های انرژی، بر طبق قراردادهای بین المللی، میزان مصرف انرژی هر وسیله را از حرف انگلیسی A تا G و با یک طیف رنگی سبز تا قرمز، مشخص می‌کنند که هرچه رتبه‌ی انرژی یک وسیله، رنگ سبزتری داشته و به حرف A نزدیکتر باشد، مصرف انرژی کمتری دارد و برعکس. به طوری که وسایل با رتبه‌ انرژی A، کمترین مصرف انرژی را دارند. 

همان طور که پیشتر نیز مطرح شد، یخچال فریزها، از پرمصرف‌ترین وسایل در انرژی و برق هستند؛ در نتیجه در زمان انتخاب و خرید این وسایل، باید دقت زیادی به برچسب انرژی آن‌ها کرد. در برچسب انرژی یخچال فریزها، اطلاعاتی مانند شرکت سازنده و مدل یخچال فریز، مصرف برق به کیلو وات در ساعت، حجم نگهداری مواد تازه به لیتر و کلاس منطقه آب و هوایی، ثبت می‌شود. بهتر است یخچال فریزهایی را خریداری کنید که کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشند. 

میزان مصرف برق یخچال فریزها

از مواردی که باعث می‌شود که روش‌های بهتری برای کاهش مصرف برق وسایل، به کار بگیریم، اطلاع و آشنایی داشتن با میزان مصرف برق وسایل است. وسایل برقی، توان مصرفی متفاوتی دارند که میزان آن، به موارد مختلفی از جمله اندازه‌ی وسیله بستگی دارد. این توان مصرفی، با واحدی به نام وات مشخص شده و بر روی برچسب انرژی وسایل، ذکر می‌شود. 
یخچال فریزها، بر اساس اندازه‌ای که دارند و حتی جدا از هم یا با هم بودنشان (یخچال فریزهای ساید بای ساید)، مصرف برق متفاوتی خواهند داشت. برای نمونه در جدول زیر، مصرف برق یخچال فریزها در سه اندازه‌ی پر کاربرد، آورده شده است.

دستگاه

مصرف (وات)

یخچال 12 فوت

280

یخچال 16 فوت

350

یخچال 20 فوت

420

میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

روش‌های کاهش مصرف برق یخچال فریزها

در ادامه، نکاتی را مطرح می‌کنیم که می‌توان با استفاده و به کارگیری آن‌ها، میزان مصرف برق یخچال فریزها به مقدار قابل توجهی کاهش دهید و مطمئن شوید که از کمترین میزان انرژی ممکن مصرف می‌شود. 

1.مقدار مواد غذایی موجود در یخچال فریز

فریز را کاملا پر کنید، اما مقداری از فضای یخچال را خالی نگه دارید! هرچه فریز پرتر باشد، عملکرد بهتری داشته و کارآمدتر خواهد بود، پس بهتر است تا حد امکان فریز را پر نگه دارید؛ می‌توانید یخ‌های اضافی برای استفاده نوشیدنی‌های خنک در فریز قرار دهید و مواد غذایی گوناگون را منجمد کنید. هر چه فریز پرتری داشته باشید، علاوه بر افزایش عملکرد و کاهش مصرف برق، در صورت قطع برق، که این روزها زیاد اتفاق می‌افتد، برای مدت طولانی‌تری مواد غذایی منجمد خواهید داشت!

اما بهتر است در زمان قرار دادن مواد غذایی در یخچال، آن را به طور کامل پر نکنید؛ چرا که باید فضایی برای جریان هوا وجود داشته باشد و در غیر این صورت، به علت فشار مضاعفی که به یخچال وارد می‌شود، مصرف برق، بیشتر خواهد شد. علاوه بر آن، برای تازه ماندن مواد غذایی نیز، این موضوع اهمیت دارد. 

2.جایگاه درست مواد غذایی در یخچال!

طبق بندی موجود در یخچال فریزها، با وجود طراحی‌های متفاوتی که دارند، عملکرد تقریبا مشابهی دارند. بهتر است که برای کاهش مصرف برق یخچال فریزها و حفظ تازگی مواد غذایی، آن‌ها را در طبقه و در جایگاه‌های مناسب در یخچال قرار دهید. 

همچنین به هیچ عنوان غذاهای گرم و داغ را در یخچال قرار نداده و صبر کنید تا به دمای محیط که برسند. به این علت که به یخچال برای کاهش دمای غذاهای داغ، فشار بیشتری وارد شده و در نتیجه مصرف برق افزایش می‌یابد. 

علاوه بر این‌ها، از مواردی که در مصرف برق یخچال فریزها موثر است، زمان باز بودن در آن‌هاست؛ هرچه مدت زمان بیشتری در باز باشد، مصرف برق نیز بیشتر خواهد بود؛ چرا که هوای سرد بیشتری خارج شده و انرژی بیشتری برای کاهش مجدد دما پس از بسته شدن در مورد نیاز است. در نتیجه، سعی کنید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مواد لازم خود را برداشته و در یخچال را ببندید و همچنین مواد غذایی که به آن‌ها نیاز بیشتری دارید، نزدیک‌تر قرار دهید.

3.پیگیری دما!

از موارد کلیدی در کاهش و صرفه جویی در مصرف برق، دمای یخچال فریزها است؛ دمای خیلی پایین باعث هدر رفت انرژی شده و در حالیکه دمای خیلی بالا، منجر فاسد شدن زودتر مواد غذایی می‌شود. برای پیشگیری از این موارد، اطلاع داشتن از دمای داخلی یخچال فریزها، راه حل مناسبی است. دمای یخچال‌ها نباید کمتر از 5 درجه سانتی گراد بوده و دمای فریزها نیز باید -18 درجه سانتی گراد باشد. البته میزان دماها، ممکن است نیاز به تغییر با تغییر فصل‌ها، داشته باشد. البته که یخچال فریزهای جدید، خودشان دماسنج داشته و دمای داخلی‌شان را مشخص می‌کنند. 

4.برفک‌ها!

از معضلات همیشگی که ممکن است برای همه‌ی یخچال فریزها رخ بدهد، برفک است. برفک‌ها معمولا در فریز، تشکیل می‌شوند ولی ممکن است بسته مدل و سال ساخت، در یخچال نیز به وجود بیایند. هر چه این برفک‌ها، چه در فریز و چه در یخچال بیشتر شوند، انرژی بیشتری مصرف می‌شود. با چک کردن منظم، مطمئن شوید که برفکی وجود نداشته و در صورت مشاهده، آن را یخ زدایی کنید. (در صورتی که ضخامت برفک‌ها بیشتر از یک سانتی متر شود، به یخ زدایی نیاز است.)

5.باز شدن یخ مواد غذایی در یخچال!

فضای داخلی یخچال، هر چه خنک‌تر باشد، مصرف برق کمتری خواهد داشت. از سمت دیگر، برای استفاده از مواد غذایی فریز شده، نیاز است تا ابتدا یخ آن‌ها آب شود. از این رو می‌توان کمی زودتر، مواد غذایی فریز شده را برای آب شدن یخ‌هایشان، در ظرفی در یخچال قرار داد که با کاهش دمای داخلی یخچال نیز کمکی شده باشد. موارد این چنینی، شاید به نظر چندان چشم‌گیر و موثر نباشند، اما رعایت همین نکات ریز و ساده، تاثیر شگرفی در کاهش مصرف برق یخچال فریزها خواهند داشت. 

6.حفظ فاصله با دیوار

باید اطمینان پیدا کنید که جایگاهی که یخچال فریز در آشپزخانه دارد، به اندازه‌ی کافی فاصله از دیوارهای اطراف (پشت و طرفین) داشته باشد؛ به این علت که فضای کافی برای جریان هوا وجود داشته و یخچال فریز داغ نکند. همچنین برای داغ نکردن و خنک ماندن این وسایل، آن‌ها را از هرگونه منبع گرمای خارجی، از جمله نور مستقیم خورشید، دور نگه دارید. 

7.بررسی سیم پیچ‌های کندانسور را از نظر وجود گرد و غبار

کندانسور (condenser) در یخچال فریزها، قسمتی است که وظیفه‌ی خنک کردن و ایجاد هوای سرد را به عهده داشته و اینکار را با تبدیل بخار به مایع، انجام می‌دهد. کندانسور به صورت سیم پیج در پشت یخچال فریزها قرار دارد و ممکن است به مرور زمان، سطح آن‌ها با گرد و غبار پوشیده شود؛ در این صورت عملکرد خوبی نخواهد داشت و در نتیجه‌ی آن، مصرف برق افزایش می‌یابد. 
بهتر است که 2 تا 3 مرتبه در سال، کندانسورها را تمیز کنید؛ به این صورت که یخچال فریز را خاموش کرده و با استفاده از برس‌های مخصوص یا جارو برقی، گرد و غبار این قسمت‌ها را پاک کنید. هر چه کندانسورها تمیزتر باشند، برای خنک کردن هوا سریعتر عمل می‌کنند و در نهایت باعث افزایش عمر مفید یخچال فریزها می‌شوند.

8.بررسی چسبندگی نوار لاستیکی در یخچال فریز

در طراحی یخچال فریزها، برای حداکثر کارایی و جلوگیری از اتلاف انرژی، درهای این وسایل لاستیک‌هایی به صورت نواری شکل دارند که باعث چسبندگی کامل در شده و از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کنند. این نوار لاستیکی به مرور زمان، کارایی خود را از دست می‌دهند و در نتیجه باعث نشت انرژی و افزایش مصرف برق می‌شوند. در این مواقع باید سریعا اقدام به تعویض آن‌ها کرد. می‌توانید با تکه کاغذی امتحان کنید، به این صورت که کاغذ را گذاشته و در را ببندید. اگر کاغذ افتاد و نچسبید، زمان تعویض این نوار لاستیکی رسیده است.

سخن آخر

کاهش مصرف برق یخچال فریزر

کاهش مصرف برق یخچال فریزها، از موارد مهمی است که می‌تواند تاثیر چشم گیری در کاهش قبض‌های برق دارد. البته کنترل مصرف انرژی تنها یک مسئله‌ی شخصی نبوده و به دلایل مختلف از جمله محیط زیست، موضوعی است که همه‌ی مردم درگیر آن هستند و باید آن را انجام دهند. 
در این مقاله سعی بود تا با مروری بر نکات کاهش مصرف برق یخچال فریزها به عنوان پرمصرف‌ترین وسیله‌ی خانه‌ها، راهنمایی مناسبی برای کنترل مصرف انرژی باشد. از همراهی شما تا پایان متشکریم.