امروره لزوم حضور وسایلی مانند اتو و اتو بخار در خانه‌ها بیش از پیش احساس شده و در نتیجه‌ی آن راهنمای خرید اتو بخار نیز نیاز است. یکی از اصول اساسی شیک پوشی، در مرتب بودن لباس‌ها و اتوکشی آن‌ها است. در حقیقت بخش مهمی از ظاهر مناسب و شیک بودن هر فردی به نظم لباس‌هایش بستگی دارد. لباس‌های اتو شده، بدون چین و چروک و کاملاً مرتب، به ظاهر هر کسی جلوه خاص و ویژه‌ای می‌بخشد. بسیاری از مردم علاوه بر صاف کردن لباس‌هایشان، از حرارت اتو برای از بین بردن آلودگی‌ها و باکتری‌ها نیز استفاده می‌کنند.

به نظر می‌رسد این روزها وجود یک اتو بخار در هر خانه‌ای واجب است. اما نکات خرید اتو بخار چه مواردی هستند؟ طرز استفاده از اتو بخار به چه صورت است؟ برای خرید یک اتو بخار خوب، نیاز به یک راهنمای خرید اتو بخار است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

اتوبخار

نکات خرید اتو بخار

 1. نوع اتو بخار

یکی از موارد مهم در نکات خرید اتو بخار، نوع اتو بخار است؛ چرا که در ابتدا با توجه به نوع نیازتان باید نوع اتو بخار را مشخص کنید. اتو بخار دو نوع کلی دارد که عبارت‌اند از اتو بخار مخزن دار و اتو بخار بدون مخزن؛ هر کدام از این دو نوع ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته اتو بخار مناسب برای استفاده خانگی و نیز اتو بخار برای استفاده خشکشویی‌ها به صورت مجزا وجود دارند که در ادامه راهنمای خرید اتو بخار بررسی خواهیم کرد.

 1. اتو بخار مخزن دار؛ اگر شما جز افرادی هستید که روزانه لباس‌های خود را اتو می‌کنید یا تعداد زیادی از لباس‌ها را مرتباً اتو می‌کنید، پس باید انتخاب شما اتو بخار مخزن دار باشد. در اتو بخار مخزن دار، مخزنی جدا برای ایجاد بخار طراحی شده است که به طور ثابت بر روی میز یا زیر میز قرار می‌گیرد. میزان آب زیادی در مخزن قرار گرفته و شما می‌توانید با بخار فراوان لباس‌های خود را اتو کنید. بخار به وسیله لوله‌ای که از مخزن به اتو وصل است خارج می‌شود. یکبار پر کردن مخزن برای ساعت‌ها اتوکشی کافی است.
   
 2. اتو بخار بدون مخزن؛ این نوع اتو بخارها، مخزنی جداگانه ندارند یک مخزن کوچک بر روی آن طراحی شده است که ظرفیت اندکی برای آب دارد. این نوع اتو برای افرادی است که به صورت هفتگی، حجم کمی از لباس‌ها را اتو می‌کنند. بخار این نوع اتو بخار نه تنها کمتر از اتو بخار‌های مخزن دار است بلکه برای اتو کردن تعداد زیادی از لباس‌ها، شما باید چند بار مخزن اتو را پر کنید تا بتوانید لباس‌ها به طور کامل اتو کنید . این نوع اتو قیمتی پایین‌تر از اتو های مخزن دار دارند.
   
 3. اتو بخار ایستاده؛ این نوع اتو بخار مزایای بسیار زیادی دارد. با این اتو شما می‌توانید انواع پرده‌ها را به راحتی اتو کنید. همچنین می‌توانید لباس‌های ظریف و حساس را به راحتی اتو کنید. برای طرز کار اتو بخار ایستاده، به میز اتو نیازی ندارید، برای این نوع اتو گیره‌هایی طراحی شده است که لباس یا پرده روی آن آویزان می‌شود و شما می‌توانید به راحتی آن را اتو کنید. همچنین این اتو دارای مخزنی مناسب است که آب لازم برای تبخیر در آن قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با راحتی ساعت‌ها اتو کنید و پارچه مورد نظر خود را از چروک بودن نجات دهید.

اتو ایستاده

 1. اتو بخار پرسی؛ این نوع اتو بخار قبلاً فقط در خشکشویی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی هم اکنون مدل‌های مختلفی از آن توسط برندهای مختلف، برای مصارف خانگی نیز تولید  و استفاده می‌شود. اتو بخار پرسی در سایزهای مختلفی وجود دارند. این نوع اتوها داری مخزنی بزرگ هستند که به راحتی می‌توان با بخار زیاد لباس را اتو کرد. هر نوع لباس و هر نوع پرده‌ای را می توان به کمک این نوع اتو، صاف، مرتب و زیبا کرد.

اتو پرسی

 1. قابلیت ضد رسوب

دومین مورد از نکات خرید اتو بخار در راهنمای خرید اتو بخار، قابلیت ضد رسوب بودن آن است. دقت کنید که قبل از خرید اتو بخار باید بررسی کنید که آیا فیلتر ضد رسوب دارد یا خیر؟ معمولاً به مرور زمان و با کارکرد اتو، در منافذ آن جرم و سنگ آهک تولید می‌شود. این اجرام مستقیماً بر روی میزان بخاری که اتوی شما می‌تواند تولید کند، تأثیر می‌گذارند و شما مجبورید هر چند وقت یکبار آن را تمیز کنید. بنابراین بهتر است اتویی بخرید که خودش فیلتر ضد رسوب داشته باشد تا شما را یک قدم جلو بیندازد.

 1. وزن اتو

در راهنمای خرید اتو بخار، از مواردی که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، وزن اتو بخار است؛ اگر اتو سنگین باشد، شما را زودتر خسته می‌کند و به مرور زمان در اثر استفاده از آن ممکن است عوارضی مانند درد دست یا گردن را به دنبال داشته باشد.

 1. قابلیت سلف کلین

یکی از مواردی که به ویژه برای خانم‌ها اهمیت زیادی داشته و جز نکات خرید اتو بخار قرار دارد، قابلیت سلف کلین است. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا از شر تمامی رسوب‌ها و سنگ آهک‌هایی که اتو تولید می‌کند، خلاص شوید. البته قابلیت سلف کلین در برخی از اتوها بسیار زمان‌بر است و باید برای آن وقت و انرژی صرف کنید. به عنوان مثال باید فیلتر را به مدت 4 ساعت در محلول آب و آبلیمو بخیسانید. بنابراین اگر وقت کافی برای این کار ندارید، بهتر است به دنبال مدل‌های سریع‌تری بگردید.

 1. دسته منعطف و راحت

بهترین دسته‌های اتو، دستگیره‌های نرمی هستند که پهنای زیادی هم ندارند. برخی از دستگیره‌های اتو واقعاً می‌توانند نامناسب بوده و پس از مدت زمان کوتاهی شما را خسته کنند. با استفاده از دسته منعطف و راحت، طرز استفاده اتو بخار نیز برای شما راحت خواهد بود.

 1. گوشه باریک اتو

یکی از نکات خرید اتو بخار که شاید به آن توجه زیادی نشود ( و به همین علت در راهنمای خرید اتو بخار آن را مطرح کرده‌ایم. )، گوشه باریک اتو است. اتویی که لبه جلویی‌اش باریک و نازک باشد، به راحتی می‌تواند زیر دکمه‌ها و داخل لایه‌های مختلف را اتو کند. به این صورت دیگر لازم نیست که حتماً مهارت بسیار زیادی در اتو کشیدن داشته باشید تا بتوانید یک لباس را به بهترین نحو اتو کنید.