تمام افرادی که آشپزی می‌کنند، چه آمارتور و چه حرفه‌ای، از لزوم وجود یک مخلوط کن خوب در آشپزخانه‌ی خود مطلع هستند؛ چرا که با استفاده از این دستگاه پرکاربرد می‌توان انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را آماده کرده و می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اجزای تکمیل کننده‌ی هر آشپزخانه، این وسیله است. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، دستگاه مخلوط کن، در برندها و نمونه‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود، ممکن است انتخاب بهترین مخلوط کن را کمی برای افراد به فرایندی پیچیده تبدیل کند. از این رو این مقاله سعی می‌کنیم با مروری بر نکات لازم برای خرید و انتخاب بهترین مخلوط کن و بررسی موارد دیگر مرتبط با این وسیله، یک راهنمای خرید مخلوط کن جامع داشته باشیم. با ما همراه باشید.

مخلوط کن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

قبل از بررسی ویژگی‌های مخلوط کن خوب، بهتر است وظایف و کارهایی که یک مخلوط کن انجام می‌دهد را مرور کنیم. مخلوط کن، یک دستگاه برقی است که برای مخلوط کردن اجزای مختلف مورد نیاز برای پخت غذا استفاده می‌شود. همچنین این وسیله برای خرد کردن حبوبات، دانه‌های مختلف، فلفل دلمه‌ای سبز، سیر، زنجبیل و حتی ادویه‌های ترشی جات به صورت پودر یا خمیر به کار گرفته می‌شود. با استفاده از مخلوط کن می‌توان انواع بستنی‌ها را تهیه کرده و حتی در صورت داشتن لوازم جانبی بیشتر، برای خرد کردن مواد غذایی سفت‌تر مثل گوشت نیز می‌توان استفاده نمود.

وظیقه‌ی دستگاه مخلوط کن، همانطور که گفته شد، باید مواد اولیه را برای تهیه خوراکی‌ها، به خوبی مخلوط و ترکیب کند. در واقع مخلوط کن خوب، آن دستگاهی است که در کوتاه‌ترین و سریع‌ترین زمان ممکن، همه‌ی مواد را به طور کامل و یکسان باهم مخلوط کند. در حقیقت برای آنکه بتوانیم بگوییم یک مخلوط کن خوب است، ابتدا باید نوع استفاده و کاربرد آن را مشخص کنیم. در واقع با توجه به نوع کاربرد مخلوط کن‌ها، می‌توان گفت آن‌ها را به دو دسته‌ی مخلوط کن‌های معمولی و مخلوط کن حرفه‌ای تقسیم بندی می‌کنند.

مخلوط کن‌های معمولی، برای استفاده روزمره‌ی افراد و خانواده‌ها‌ استفاده می‌شود؛ توان و قدرت و ظرفیت این مخلوط کن‌ها ( که از عوامل مهم در انتخاب مخلوط کن بوده و در ادامه‌ی راهنمای خرید مخلوط کن به آن می‌پردازیم )، فقط پاسخگوی تعداد محدود افراد و کاربردهای معمولی است.

راهنمای خرید مخلوط کن

مخلوط کن حرفه‌ای، دارای امکاناتی است که در مخلوط کن‌های معمولی وجود نداشته و معمولا افراد عادی، کاربرد چندانی نخواهد داشت. این نوع، برای کسانی مناسب است که در شغل‌هایی مانند کافی شاپ‌ها مشغول به کار هستند و استفاده‌های متفاوت‌تر و بیشتر نسبت به افراد عادی دارند. برای مثال، مخلوط کن حرفه‌ای به دلیل داشتن لوازم جانبی و امکانات بیشتر، می‌توانند از مغزی جات مانند بادام زمینی و گردو، کره تهیه کنند که همین موضوع نشان دهنده‌ی سطح بالای این وسیله‌ها است. و یا در مثالی دیگر، به علت وجود المنت‌هایی که در زیر مخزن مخلوط کن حرفه‌ای قرار دارد، می‌تواند موادی که در حال مخلوط کردن آن است، گرم کند. این نمونه از مخلوط کن‌ها، به دلیل همین امکانات بیشتر، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت.

بهترین مخلوط کن

با وجود اینکه کاربری‌های مختلفی برای مخلوط کن وجود داشته و همچنین برای تعیین بهترین مخلوط کن، عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود؛ مانند قیمت، ظرفیت، برند و... که در ادامه آن‌ها را با جزییات بیشتری بررسی می‌کنیم؛ اما به طور کلی می‌توان گفت، بهترین مخلوط کن، آن است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بتواند مواد اولیه را به خوبی و به صورت یکسان با هم ترکیب کرده و همچنین با توجه به قیمت آن، امکانات جانبی مناسبی داشته باشد.

شروع تخصصی راهنمای خرید مخلوط کن

در زمان خرید مخلوط کن، باید برای انتخاب بهترین مخلوط کن، به نکات مختلفی توجه داشته باشید؛ مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. نوع کاربرد مخلوط کن

قبل از خرید مخلوط کن، اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که من می‌خواهم مخلوط کن را برای چه چیزی بخرم و مخلوط کن برای من چه کاربردی دارد؟! بر این اساس می‌توانید تصمیم بگیرید که یک مخلوط کن معمولی و ساده برای شما مناسب است یا باید امکانات بیشتری نیز داشته باشد؟

 1. سایز و اندازه‌ی شیشه‌ی مخلوط کن

شما با توجه به میزان استفاده و تعداد نفرات خانواده، باید اندازه مخلوط کن را مشخص کنید. اگر خانواده‌ی شما بیشتر از 4 نفر هستند، شما به مخلوط کنی با شیشه‌های بزرگ احتیاج دارید؛ داشتن شیشه‌های بزرگتر نیز در این وسیله‌ها، به معنی عملکردهای بیشتر است. و اگر تنها زندگی می‌کنید و یا خانواده‌ی کوچکتری دارید، یک مخلوط کن کوچک با دو شیشه برای شما بیش از حد کافی خواهد بود.

 1. تیغه‌های مخلوط کن

شاید بتوان گقت نوع و جنس تیغه‌های مخلوط کن، مهم‌ترین عامل در انتخاب مخلوط کن‌ها هستند. تیغه‌های مختلفی وجود دارد که برای مخلوط کردن مواد خشک و مرطوب استفاده می‌شوند. در برخی از مخلوط کن‌ها، دو نوع تیغه در بسته بندی‌شان وجود دارد که نصبشان راحت بوده و می‌توان در زمان‌های مختلفی از آن‌ها استفاده کرد.

تیغه‌های مخلوط کن عمدتاً از فولاد ضد زنگ با درجه 300 ساخته شده‌اند. درجه فلزی که در آن درجه‌بندی می‌شود به شما می‌گوید که مقاوم در برابر خوردگی و دوام است. تیغه ‌ای فولادی با درجه 302 یا ،304 دارای کربن کمی هستند که باعث می‌شود آنها برای مدت زمان بیشتری دوام بیاورند.

راهنمای خرید مخلوط کن

 1. سطح سرعت

در انتخاب مخلوط کن، به دنبال دستگاه‌هایی باشید که چندین سطح سرعت را ارائه می‌دهند؛ چرا که سطوح مختلف سرعت به شما این امکان را می‌دهد که برای مخلوط و ترکیب کردن مواد از سرعت‌های متفاوت استفاده کنید و در نتیجه، عمللکرد بهتری داشته باشید.

پیشنهاد می‌شود که مدلی با حداقل سه سطح سرعت بخرید. سرعت کمتر، برای مواد غذایی مناسب است که بافت ظریف‌تری داشته و با همان سرعت کم نیز مخلوط می‌شوند. سرعت‌های بالاتر نیز برای مواد غذایی درشت‌تر مناسب است.

 1. دور در دقیقه

معیار دور در دقیقه که به اختصار PRM ( Revolutions per minute ) هم گفته می‌شود، نشان دهنده‌ی تعداد دفعات چرخش مخلوط کن در 60 ثانیه است. به طور معمول، مخلوط کن‌هایی که در بازار موجود هستند، بین 5،000 تا 20،000 دور در دقیقه را ارائه می‌دهند. البته دقت داشته باشید که تعداد دور زیاد نیز زیاد خوب نیست و برای کارهای معمولی، سرعت حداکثر 10000 دور در دقیقه ایده آل است.

 1. قدرت موتور

قدرت موتور وسیله‌های برقی با وات نشان داده می‌شود و هرچه یک موتور وات بالاتری داشته باشد، موتور قدرتمندتر است. برای یک آشپزخانه‌ی معمولی، حداقل قدرت کافی برای موتور برای مخلوط کن، 500 وات بوده و برای خانواده‌های بزرگتر، 750 وات، انتخاب مناسب‌تری است. هر چه موتور قدرت بیشتری داشته باشد، صدای دستگاه نیز بیشتر خواهد بود؛ البته مخلوط کن‌هایی وجود دارند که کمترین حد ممکن از صدا را ایجاد می‌کنند اما قیمت بیشتری نیز دارند!

 1. بودجه‌ی شما

یکی از مهم‌ترین عوامل ابتدایی که تعیین کننده‌ی دیگر موارد است، بودجه‌ای است که برای خرید مخلوط کن در نظر گرفته‌اید. در صورتی که در بودجه و هزینه‌ای که می‌توانید انجام دهید، محدودیتی نداشته باشید، می‌توانید مدل‌های مختلفی را از برندهای متعدد مقایسه کرده و در نهایت خرید خود را انجام دهید. در مخلوط کن‌ها، هرچه امکانات و لوازم جانبی بیشتری داشته باشند، قیمت آن‌ها نیز بالاتر می‌رود.

 1. ایمنی و قفل شدن مخلوط کن

در وسایل برقی مختلف از جمله مخلوط کن‌ها، ایمنی دستگاه‌ها اهمیت زیادی دارد. در مخلوط کن‌ها، علاوه بر حفاظت‌هایی که قسمت‌های الکتریکی دستگاه برای جلوگیری از برق گرفتگی دارند، باید ایمنی وسیله چندین نظر مانند اینکه به طور ناگهانی شیشه‌ی آن باز نشود و همچنین تا زمانی که شیشه به درستی روی واحد مونتاژ اصلی قفل نشده باشد، دستگاه روشن نشود، تامین شود.

 1. دوام

با توجه به اینکه مخلوط کن وسیله‌ای است که ممکن است به طور روزانه از آن استفاده شود و همچنین هزینه‌ای که برای آن صرف می‌شود، لازم است تا دستگاه و قطعات آن از مواد بادوام ساخته شده باشند.

 1. گارانتی و ضمانتنامه

شرکت‌ها و برندهای مختلف، ضمانت‌های متفاوتی را در مورد مدل‌های مخلوط کن ارائه می‌دهند. بهتر است قبل از خرید نهایی، در مورد گارانتی مخلوط کن مورد نظر، سوالات خود را کامل مطرح  کنید تا در آینده در صورت بروز مشکل، خدمات سرویس و تعویض برای شما انجام شود. زمان گارانتی نیز با توجه به نوع برندها، متفاوت است.

 

سخن آخر بررسی راهنمای خرید مخلوط کن

این مقاله را به عنوان راهنمای خرید مخلوط کن، برای انتخاب هرچه مناسب‌تر شما قرار داده‌ایم. در نظر داشته باشید که بعد از خرید مخلوط کن، بهتر است موارد زیر را برای نگهداری هرچه بهتر از این وسیله رعایت کنید:

 • از اضافه کردن غذاهای خیلی داغ به طور مستقیم به مخلوط کن خودداری کنید؛ چرا که ممکن است به تیغه‌های آن آسیب برساند.
 • در زمان استفاده از دستگاه، آن را روی سطح مطمئنی قرار دهید تا از حوادث ناخواسته جلوگیری شود.
 • بعد از هر بار استفاده، تیغه‌های دستگاه را جدا کرده و به خوبی بشورید.
 • بهتر است که به طور ناگهانی، سرعت مخلوط کن را در آخرین سطح قرار ندهید و به تدریج سرعت را افزایش دهید؛ چرا که در صورت شروع به کار دستگاه با آخرین سرعت، به دستگاه فشار وارد کرده و به مرور از عمر مفید آن، می‌کاهد.

بیشتر بخوانید:

خرید خردکن بهتر است یا خرید غذاساز

راهنمای خرید همزن برقی