هنگامی که صفحه تلویزیون هوشمند شما سیاه می‌شود اما صدا دارد؛ بدیهی است که مشکلی پیش آمده. سیاه شدن تصویر تلویزیون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. خوشبختانه برخی از این مشکلات به راحتی برطرف می‌شوند و نیازی به تعمیر تلویزیون و پرداخت هزینه زیاد نیست. البته در برخی از مواقع هم برای برطرف کردن صفحه سیاه تلویزیون لازم است با شرکت خدمات تعمیر حرفه‌ای تماس بگیرید. نبود تصویر با وجود پخش صدا در تلوزیون‌های اسنوا، سامسونگ، سونی، ایکس ویژن، تلویزیون‌های قدیمی و ... به چشم می‌خورد. در این مقاله می‌خواهیم به طور کلی به بررسی علت سیاه شدن تصویر تلویزیون و همچنین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون در برندهای مختلف را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرایی علت سیاه شدن تصویر تلویزیون؟

با توجه به دریافت گزارش‌های متعدد از کاربران به نظر می‌رسد که قطع شدن تصویر تلویزیون تا حدودی یک مشکل رایج است. در بیشتر موارد علت سیاه شدن تصویر تلویزیون به صورت ناگهانی، مربوط به خرابی بک لایت است.

تست سریع بررسی علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

اگر در هنگام روشن کردن تلویزیون با صفحه نمایش سیاه روبه رو شدید، ابتدا سعی کنید کلید منو (MENU) روی کنترل از راه دور را فشار دهید. اگر منوی تلویزیون روی صفحه ظاهر شد، مشکل سیاه شدن تصویر به پورت کامپوننت (component) یا یکی از sources آن مربوط است. راه حل رفع علت سیاه شدن تصویر تلویزیون، بررسی تمام کابل‌ها و اتصالات آن‌ها و سپس رفع هرگونه مشکل در صورت وجود است.

راه حل آسان برای رفع علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

گاهی اوقات برخی از افراد برای برطرف کردن علت سیاه شدن تصویر تلویزیون، چندین بار پشت سر هم کلید پاور را فشار می‌دهند یا اینکه به کنترل از راه دور چند ضربه وارد می‌کنند و در زوایای مختلف کلید روشن و خاموش را فشار می‌دهند. این کارها هیچ فایده‌ای جزء کلافه شدن ندارند.

 • یک پیشنهاد ساده داریم؛ تلویزیون را خاموش کنید و به مدت ۲۴ ساعت آن را از برق بکشید و دوباره آن را روشن کنید، در برخی از موارد مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون به همین راحتی برطرف خواهد شد.
 • همچنین می‌توانید تلویزیون را خاموش کرده و دستگاه‌های متصل به آن را جدا کنید و مجدد روشن کنید، در صورتی که تصویر و صدا هر دو هستند، ایراد از دستگاه‌های متصل به تلویزیون بوده است. بنابراین با بررسی جداگانه آن‌ها، مشکل را پیدا کرده و رفع کنید.

تنظیمات تلویزیون را چک کنید

ساده‌ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون می‌تواند عدم تنظیم برنامه‌های آن باشد. ممکن است خودتان به طور ناخواسته تنظیمات تلویزیون را تغییر داده یا فرد دیگری بدون اطلاع شما آن را دستکاری کرده باشد. برای پیدا کردن علت اصلی این مشکل:

 • کلید منو را فشار دهید و به بخش تنظیمات تصویر بروید و بررسی کنید که آیا همه چیز به درستی تنظیم شده است.
 • اگر متوجه شدید که روشنایی و دیگر تنظیمات تصویر مناسب نیستند؛ تنظمات لازم را انجام دهید و بعد از آن بررسی کنید که علت سیاه شدن تصویر تلویزیون حل شد یا نه؟

سیگنال تلویزیون دچار مشکل شده است

گاهی اوقات علت سیاه شدن تصویر تلویزیون می‌تواند به خاطر ایجاد مشکل در سیگنال آن باشد. بهترین راه حل برای بررسی این مورد این است که کانال را تغییر دهید. اگر کانال های دیگر دارای تصویر هستند، به این معنی است که تلویزیون شما مشکلی ندارد.

 • برای برطرف کردن این مورد باید صبر کنید تا مشکل سیگنال برطرف شود یا با ارائه دهنده خدمات پخش خود تماس گرفته و از آنها درخواست کمک کنید.

مشکل مربوط به شل شدن یا خرابی کابل‌ها است

در صورتی که تلویزیون شما سینگال خود را از یک منبع خارجی مانند یک دستگاه پخش دی وی دی دریافت می‌کند، این احتمال وجود دارد که علت سیاه شدن تصویر تلویزیون به خاطر اتصال شل یا خرابی آن باشد.

 • کابل اتصال را بررسی کنید و در صورت شل شدن یا خرابی، مشکل آن را برطرف کنید.

با خرابی کابل HDMI در ارتباط است

اگر تلویزیون ال ای دی یا ال سی دی شما صدا دارد ولی تصویر ندارد، ممکن است به دلیل خرابی کابل HDMI (نوعی پورت ارتباطی) ایجاد شده باشد.

 • سعی کنید از کابل دیگری استفاده کنید تا ببینید مشکل تصویر تلویزیون برطرف می­شود یا نه.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون می‌تواند مربوط به خرابی پنل است

خراب شدن بخش لیکوئید یا ماژور پنل تلویزیون می­تواند یکی از علت­های شایع سیاه شدن تصویر باشد. عمر پنل در تلویزیون­های مختلف محدود است و بعد از تمام شدن عمر مفید آن، باید پنل تعویض شود. پنل تلویزیون در اثر آبخوردگی و رطوبت هم ممکن است دچار خرابی شود. در صورتی که مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون با پنل دستگاه مرتبط باشد، صفحه نمایشگر در زمان روشن بودن تلویزیون سرمه‌ای به نظر می‌رسد.

 • بهترین راهکار برای عیب‌یابی آن تعویض یا تعمیر پنل دستگاه است که باید توسط یک فرد متخصص انجام شود.

مشکل از بک لایت تلویزیون است

در بیشتر اوقات علت سیاه شدن تصویر تلویزیون مربوط به خرابی بک لایت است. این مورد در برندهای مختلف وجود دارد. در این حالت با انداختن نور چراغ قوه روی صفحه نمایش امکان مشاهده تصویر وجود دارد. برای تعمیر تلویزیون باید مشکل بک لایت را هر چه سریعتر رفع کرد. توجه داشته باشید که تعمیر بک لایت کار ساده‌ای نیست و برای انجام آن نیاز به تخصص حرفه‌ای است.

بک لایت تلویزیون

برای برد تیکان مشکلی پیش آمده است

برد تیکان یا همان برد کنترل (T-Con) نقش مهمی در کیفیت تصویر تلویزیون دارد. برد کنترل در اثر عوامل مختلف مانند آبخوردگی صفحه تلویزیون و نوسانات برق ممکن است دچار آسیب شود. خرابی آن می‌تواند باعث ایجاد مشکل در نمایش تصویر تلویزیون شود.

 • در این حالت برای برطرف کردن علت سیاه شدن تصویر تلویزیون، باید برد تیکان را تعویض یا تعمیر کرد.

برد پاور دچار آسیب شده است

در صورت خرابی برد پاور دستگاه، احتمال سیاه شدن تصویر تلویزیون وجود دارد.

 • در صورتی خرابی ولتاژ بک لایت در قسمت برد تلویزیون، به راحتی و با هزینه بسیار کم می‌توان آن را تعمیر کرد.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون در برندهای مختلف

 • علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

  • خرابی بک لایت تلویزیون: خرابی بک لایت عمده‌ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ است. احتمالاً پیش از سوختن کامل بک لایت، لامپ معیوب دچار چشمک زدن شود و تصویر خاموش و روشن می‌شود. در این وضعیت با توجه به پخش شدن ولتاژ لامپ‌های معیوب بین لامپ‌های سالم، فشار بیشتری وارد شده و زمینه برای خرابی زودتر آنها فراهم می‌شود؛ پس بهتر است در هنگام مواجهه با این ایراد، در اسرع وقت نسبت به تعمیر سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ خود اقدام کنید.
  • خرابی پنل تلویزیون: خرابی پنل تلویزیون، دومین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ است. این ایراد، می‌تواند ناشی از خرابی بخش ماژور یا لیکوئید پنل دستگاه باشد. پنل تلویزیون، قطعه‌ای است که طول عمر مشخصی دارد. پس از پایان یافتن عمر مفید این قطعه که عموما در اثر بالارفتن ساعت کاری تلویزیون اتفاق می‌افتد، لکه‌های ابر مانندی در تصویر تلویزیون ایجاد می‌گردد.
  • پیکسل سوختگی تلویزیون: سوختگی پیکسل‌ها نیز می‌تواند علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ باشد. هر پیکسل دارای ۳ عدد ساب پیکسل برای ایجاد رنگ است. کنترل این پیکسل ها به صورت گروهی بوده و توسط ترانزیستورها صورت می‌گیرد. اگر در این بخش‌ها مشکلی به وجود بیاید، پیکسل خاموش می‌شود ( پیکسل سوخته ) که در این حالت توصیه می‌شود راه‌های سنتی همچون فشار با سوزن را به هیچ عنوان انجام ندهید؛ چرا که وضعیت را بدتر خواهد کرد.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون

 • علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

تلویزیون‌های اسنوا نیز ممکن است به دلایل مختلف، تصاویر سیاه پخش کنند و باید برای پیدا کردن علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا، در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کرد. به دلیل ساختار تلویزیون‌های اسنوا، عمده‌ترین علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا، خرابی بک لایت تلویزیون است.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون اسنوا

 

 • علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی

سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی، از مشکلات رایج در میان کاربران این برند بوده و آن‌ها در پی کشف علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی هستند. عمدتا علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی مربوط به پنل، بک لایت و پیکسل بوده که پیشتر به طور کلی این موضوع بررسی شده است.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سونی

 • علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

یکی از شایع‌ترین عیب‌هایی که در تلویزیون‌های ال جی اتفاق می‌افتد، سیاه شدن تصویر تلویزیون بوده که معمولا بعد از 3 تا 5 سال رخ می‌دهد. علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی نیز در بیشتر مواقع مربوط به بک لایت تلویزیون است. دلیل خرابی بک لایت که علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی است؛ معمولا تمام شدن عمر لامپ‌های ال ای دی است. البته در بعضی مواقع نوسانات برق و مشکلات برد پاور باعث خرابی بک لایت می‌شود.

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون ال جی

بیشتر بخوانید: