یخچال فریزر ساید بای ساید، همیشه جر پرطرفدارترین یخچال‌فریزرهای بازار بوده و هست. خانم‌ها به زیبایی ظاهری یخچال اهمیت زیادی قائل‌اند به همین دلیل، طراحی زیبای این یخچال‌ها، مخصوصا برای خانه‌هایی که آشپزخانه اپن دارند، بسیار مهم است؛ اما مانند هر وسیله دیگری، این زیبای گران‌قیمت، خیلی هم بی مشکل نیست. به همین دلیل در مقاله حاضر، تصمیم گرفتیم به اشکالات رایج یخچال‌فریزرهای ساید بپردازیم. اگر شما نیز در خانه با یخچال فریزر ساید بای سایدتان دچار مشکل شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله حاضر با ما همراه شوید.


برفک زدن یخچال

مشکلات رایج یخچال فریزرهای ساید بای ساید


برفک یخچال، بدترین مشکلی است که خانم‌ها را به دردسر می‌اندازد. این مشکل در یخچالهای امروزی کمتر به چشم میخورد بنابر این بهتر است در هنگام خرید یخچال و فریزر به وجود قابلیت ضد برفک توجه کنید؛ چراکه تمیز کردن جایخی یا فریزر، کاری وقت‌گیر و طاقت فرساست. در این خصوص، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله "اکنون زمان خرید یخچال است" مراجعه کنید. در سایت فورپینا آیا یخچال‌های بدون برفک هم ممکن است برفک بزنند؟ پاسخ این است که بله، این مشکل در اثر رعایت نکردن بعضی نکات پیش می‌آید. علت اصلی برفک، چیزی جز یخ زدن رطوبت موجود در هوا در اثر تماس با سرمای داخل یخچال یا فریزر نیست؛ پس هرچقدر در یخچال یا فریزرتان را زیاد باز و بسته کنید یا به مدت طولانی باز نگه‌دارید، با برفک بیشتری مواجه خواهید شد؛ اما این مشکل دلایل دیگری نیز دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 


عوامل اصلی برفک یخچال فریزر


• نوار دور درب یخچال را چک کنید. اگر این نوار پوسیده یا کنده‌شده باشد، رطوبت وارد دستگاه شده و تولید برفک می‌کند.
• اگر دمای محیط خیلی بالا باشد، یخچال فریزر شما به‌زحمت خواهد افتاد؛ چراکه رطوبت محیط در فضاهای گرم بیشتر است. در این رابطه، سعی کنید یخچال را نزدیک گاز قرار ندهید.
• ترموستات دستگاه را چک کنید، خرابی این قطعه را جدی بگیرید و برای تعمیر آن نیز حتما به سراغ یک فرد متخصص بروید؛ چراکه این قطعه، بسیار حساس و مهم است و اگر درست کار نکند، ممکن است هزینه گزاف خرید یک یخچال نو را بر دوشتان بگذارد.
• المنت اپراتور و تایمر دی فارست نیز جر قطعات مهم یخچال هستند که اگر هر یک از این قطعات در دستگاه دچار مشکل شوند، تعمیرگاه‌های مجاز یخچال فریز ساید بای ساید را می‌توانید در گوگل جست‌وجو کنید و برای تعمیر آن‌ها حتما به سراغ یک تعمیرکار ماهر بروید. برای آشنایی بیشتر شما با این قطعات، در ادامه مقاله، توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.
• رعایت فاصله 10 سانتی‌متری پشت دستگاه با دیوار به عبور منظم و راحت جریان هوا کمک کرده و مانع از گرم شدن موتور می‌شود.
• قرار دادن غذای داغ داخل یخچال، بسیار برای دستگاهتان مضر است. وجود یک شی داغ داخل یخچال، در روند سیکل خنک‌کنندگی دستگاه خلل ایجاد کرده و اگر این کار را زیاد تکرار کنید، بعد از مدتی با مشکل ترموستات مواجه خواهید شد.
• تا حد امکان از چسبیدن ظروف و مواد غذایی به ته یخچال جلوگیری کنید.


علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر


لوله‌های پشت یخچال اپراتور نام دارند. اپراتور وظیفه سرما سازی یخچال را بر عهده دارد. اگر درب یخچال درست بسته نشود و یا مدت طولانی باز بماند، لوله‌های اپراتور برفک می‌زنند. خرابی دی فراست (که وظیفه برفک‌زدایی در عهده این قطعه است) نیز، می‌تواند علت یخ زدن اپراتور یخچال باشد. معمولا یخ اپراتور توسط سیستم دی فراست آب شده و آب آن به کاسه زیر یخچال منتقل می‌شود.


در بالا به نچسبیدن نوارهای درب دستگاه اشاره کردیم. حال ببینیم علت این مشکل چه می‌تواند باشد؟
اگر سال‌هاست از یخچال‌فریزرتان استفاده کرده‌اید، امکان تمام شدن طول عمر مفید چسب نوار پلاستیکی دور درها وجود دارد. البته سرد و گرم شدن لاستیک نیز در این امر نقش بسزایی دارد.


راهکارهایی برای استفاده مجدد از لاستیک‌ها


اگر لاستیک درب دستگاه پوسیده نباشد و فقط حالت چسبندگی خود را ازدست‌داده باشد، با ریختن آب داغ به سرتاسر لاستیک‌ها و یا گرفتن سشوار داغ با آن، ممکن است در احیای چسبندگی موفق شوید. درهرحال به امتحانش می‌ارزد. نکته کلیدی این روش، در بسته بودن درب یخچال بعد از حرارت دادن به مدت دو ساعت است.
نکته آخر اینکه از برخورد مواد چسبنده به درب یخچال مخصوصا قسمت لاستیکی جلوگیری کنید و در صورت کثیف شدن نوارها، سریع تمیزشان کنید چون این مواد باعث کم شدن طول عمر چسب نوارها می‌شوند.
اگر قصد تعویض نوارهای درب را دارید، بد نیست بدانید که نوارهای متعددی برای درب یخچال در بازار موجود است که با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند؛ مثلا قیمت لاستیک دور درب یخچال سامسونگ، به‌مراتب از قیمت لاستیک‌های ایرانی بیشتر خواهد بود.


چرا زیر یخچال آب جمع می‌شود؟

 چرا زیر یخچال آب جمع می‌شود؟


یکی دیگر از مشکلاتی که بسیار کلافه کننده است، جمع شدن آب در کف یخچال است. علت آب دادن داخل یخچال، معمولا از گرفتگی لوله‌هایی است که جهت انتقال آب برفک تعبیه‌شده‌اند... ریختن کمی آب جوش در این لوله‌ها و یا تمیز کردن آن می‌تواند مشگل‌گشا باشد.


افتادگی درب یخچال


سنگین بودن درب یخچال از علل اساسی این مشکل است. اگر درب یخچالتان خیلی سنگین شده باشد، فشار زیادی به لولاهای درب می‌آید و درنتیجه موجب شکستن یا خم شدن آن‌ها می‌شود.


تایمر، ترمودیسک و المنت یخچال


دی فارست هرچند ساعت یک‌بار روشن می‌شود و با روشن شدن آن، موتور یخچال خاموش می‌شود. وظیفه تایمر تنظیم زمان روشن و خاموش شدن دی فارست دستگاه است.
المنت پشت اپراتور قرار دارد تا در زمان مشخصی یخ اپراتور را ذوب کند.
در این میان، وقتی دمای المنت به 7 درجه رسید، ترمودیسک برق آن را قطع می‌کند تا بیشتر از این گرم نشود.


خاموش نشدن یخچال (یکسره شدن)


آیا فریزر یکسره کار می‌کند و یخچال اتومات نمی‌کند؟ در این صورت، به‌احتمال‌قوی گرد غبار بر روی کویل یا لوله‌های کندانسور نشسته است.
علت دیگر این مشکل، می‌تواند پایین بودن دمای کابین باشد. این کار، عمر کمپرسور دستگاه را کم می‌کند و موجب یخ زدن مواد داخل یخچال می‌شود. یادتان باشد که دمای بیش‌ازاندازه سرد نیز موجب برفک زدن داخل یخچال و فریزر می‌شود؛ چراکه دستگاه مجال تبدیل رطوبت هوا به مایع و دفع آن را ندارد و زمانی که درب یخچال را باز می‌کنید، با برخورد هوا به داخل کابین، هوای واردشده، بلافاصله منجمد می‌شود.
خرابی تایمر یا ترموستات نیز در این امر موثر است. در اینجا باز تاکید می‌کنیم که برای رفع مشکل این قطعات، کمک تخصصی بگیرید.


روشن نشدن یخچال و فریزر


برعکس مشکل خاموش نشدن، اتومات نکردن و روشن نشدن دستگاه است. همان‌طور که میدانید، یخچال و فریزر چند دقیقه یک‌بار باید اتومات کند که در غیر این صورت، با یکی از بدترین ایرادات ممکنه مواجه می‌شوید؛ چراکه این مساله، باعث خراب شدن مواد داخل کابین می‌شود. برای رفع این مشکل، در ابتدا از سالم بودن پریز برق اطمینان حاصل کرده و فیوز را چک کنید. اگر همه‌چیز مرتب بود، پس مشکل را باید در برد کنترل الکترونیکی، سوئیچ کنترل دمای سرد و رله اورلود جویا شوید.
برد کنترل الکترونیکی وظیفه تنظیم و کنترل دما و کنترل سیستم دی فراست و کمپرسور را بر عهده دارد. ازآنجایی‌که این قطعه، بسیار حساس و گران‌قیمت است، پیشنهاد می‌کنیم برای تعمیر آن، سریعا با یک متخصص تماس بگیرید.
سوئیچ کنترل دمای سرد، وظیفه راه انداختن کمپرسور و فن را دارد. چنانچه فن‌ها کار نکنند، دستگاه شما روشن نخواهد شد. خوشبختانه در صورت خرابی این مدار، یک تعمیرکار حرفه‌ای، می‌تواند آن را برایتان تعویض کند.


یخ‌ساز اتوماتیک کار نمی‌کند


بعضا پیش می‌آید که یخ‌ساز یخچال فریزر ساید بای ساید خراب می‌شود. در این حالت، ابتدا کلید روشن و خاموش یخ‌سازتان را چک کنید تا روی علامت off نباشد. از اتصال تامین کننده آب اطمینان حاصل کنید چراکه؛ ممکن است در حالت خاموش قرارگرفته باشد. اگر فریزر گرم است، احتمالا بازهم مشکل از ترموستات است. انباشته شدن قطعات یخ در یخ‌ساز نیز از دیگر عوامل این مشکل می‌تواند باشد. برای رفع این مشکل، بهتر است قطعات یخ را با دست پاک کنید. اگر قطعات یخ به یخ‌ساز بچسبند، دستگاه با روشن شدن چراغ سبز به شما علامت خواهد داد در این حالت یخ‌ساز را خاموش، قطعات یخ را پاک و سپس مجددا یخ‌ساز را روشن کنید.
حال که به مشکلات یخ‌ساز رسیده‌ایم، در ادامه نیز چند مورد دیگر که مربوط به این قسمت از یخچال می‌شود را مطرح می‌کنیم.
آیا قطعات یخ کوچک و پوک هستند؟
در این حالت، احتمالا فیلتر آب مسدود شده باشد. در غیر این صورت، بهتر است به فکر تعویض کارتریج فیلتر باشید.


بو و مزه داشتن قطعات یخ

 

یخ‌ساز اتوماتیک کار نمی‌کند


به‌احتمال‌قوی مخزن یخ خراب است و باید تعمیر شود؛ یعنی بوی غذاها وارد مخزن می‌شود. تمیز کردن کابین یخچال نیز در رفع این مشکل نقش اساسی دارد. در گام بعدی، قطعات کهنه یخ را از یخ‌ساز پاک کنید. برای شروع بهتر است، درب غذاها را گذاشته و یا از سلفن استفاده کنید.


یخ ریز کار نمی‌کند


در اینجا نیز تاکید ما بر این است که حتما از روشن بودن یخ‌ساز مطمئن شوید. آب دستگاه را نیز چک کنید که در صورت قطع بودن، باید وصل شود. در بعضی مواقع ممکن است قطعه یخی در راه خروجی گیر کند. از باز بودن مسیر خروج اطمینان حاصل نمایید. اگر یخ به بازوی حسگر چسبیده، آن را با دست جدا کنید. دمای فریزر را کنترل کنید. چراکه؛ گرم بودن فریزر موجب انباشته شدن قطعات ریز یخ می‌شود. با فشردن دکمه Lock به مدت 3 ثانیه، قفل دیسپنسر آزادشده و یخ‌ساز فعال می‌شود.


خرابی آبریز یخچال


در بعضی مواقع آبریز یخچال های ساید بای ساید نیز از کار میافتد. یادتان باشد، تعمیر آبسرد کن یخچال نیز کاری حرفه‌ای است که نیاز به تعمیرکار دارد؛ اما علت این مساله چیست؟ مسیر شیر آب را چک کنید تا قطع نشده باشد. اگر فیلتر آب مسدود شود، کارتریج فیلتر آب نیاز به تعویض دارد. مشکل قفل بودن دیسپانسر در اینجا نیز می‌تواند وجود داشته باشد. اگر با شیر آب دچار مشکل شده‌اید، بهتر است از یک لوله‌کش کمک بخواهید.


صدای یخچال‌فریزر


یخچال فریزر های ساید بای ساید نیز مانند تمام یخچال و فریزرها دچار مشکلات صدادهی می‌شوند. در اینجا به بررسی این مشکل و راه‌حل‌های آن می‌پردازیم.
زمانی که فن اپراتور شروع به کار کند، یخچال صدا خواهد داد؛ اما این صدا عادی است. اگر این فن در اثر عدم سرویس شدن به‌موقع خشک و یا فرسوده شود، در اینجاست که باید انتظار صداهای غیرعادی را داشته باشید. این مشکل را با روغن‌کاری یا تعویض قطعه، می‌توان به‌راحتی حل کرد. اگر اپراتور یخ بزند، صدای برخورد پره‌های فن به برفک را خواهید شنید. تمیز نبودن فن کمپرسور نیز باعث صدا دادن یخچال می‌شود. صدای یخ‌ساز طبیعی بوده و صدای کلیک مانند آن به دلیل عبور قطعات یخ به داخل مخزن است. سیکل یخ‌زدایی نیز صدای اندکی تولید خواهد کرد.


دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال و فریزر

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال و فریزر


فراموش نکنید که دمای یخچال در فصول مختلف باید متفاوت باشد. سرد بودن بیش‌ازحد یخچال، باعث یخزدگی مواد می‌شود پس در زمستان یک تا دو درجه از دمای یخچال کم کنید. اگر قسمت بالای یخچال گرم است و خنک نمی‌کند، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.
• دمای یخچال را به‌صورت دستی چک کنید
• از قرار دادن بیش‌ازاندازه غذا در یک طبقه جلوگیری کنید؛ چراکه این کار، باعث اختلال در چرخش جریان سرما در داخل کابین می‌شود.
• دقت کنید که بعضی مواد غذایی جلو سرما ساز یخچال قرار نگرفته باشند.
• مسائل فنی نیز در این امر دخیل هستند و همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، به خرابی و فرسودگی قطعات حتما رسیدگی کنید. به‌عنوان‌مثال، معیوب بودن کمپرسور و رله می‌تواند از دلایل گرم شدن یخچال باشد.
• خرابی لوله‌های کندانسور نیز می‌تواند از دیگر دلایل سرد نشدن یخچال باشد. البته اگر موتور کار کند و کندانسور گرم شده، این نشانه سالم بودن دستگاه است؛ اما چنانچه کمپرسور کار کند و کندانسور گرم نباشد، یخچال شما نیاز به تعمیر دارد.
• از دیگر قطعات فنی که موجب گرم شدن یخچال می‌شوند می‌توان به فن کمپرسور، فن اپراتور، دمپر هوای یخچال و خرابی ترموستات اشاره کرد.


در پایان، لازم به ذکر است که برای تعمیر یخچال ساید بای ساید، سعی کنید به نمایندگی برند مربوطه مراجعه نمایید؛ چراکه علت سرد نکردن یخچال سامسونگ می‌تواند با ال جی متفاوت باشد و در صورت نیاز به تعویض قطعه، استفاده از قطعات مناسب موجب طول عمر دستگاهتان می‌شود.
فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی فورپینا، به‌عنوان مرجع فروش آنلاین لوازم خانگی، فروشگاهی مطمئن جهت خرید کالاهای معتبر و اصل به شمار می‌رود. اگر قصد خرید لوازم خانگی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از سایت ما دیدن کنید. امکان مقایسه ویژگی‌ها و قیمت برندهای مختلف در سایت لوازم خانگی فورپینا، خرید راحت و تضمین‌شده‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهد.