این روزها مایکروفر و سولاردام به یکی از پرکاربردترین وسایل آشپزی برای افراد تبدیل شده است. برندهای مختلفی این دو وسیله را در بازار لوازم خانگی عرضه می‌کنند و هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. اما این دو دستگاه، با وجود عملکرد نسبتا مشابهی که دارند، تفاوت‌هایی نیز دارند که در قابل چشم پوشی نیستند. در این مقاله به بررسی تفاوت مایکروفر و سولاردام پرداخته و به این سوال پرتکرار افراد که مایکروفر بخریم یا سولاردام، پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مقایسه مایکروفر و سولاردام

برای پاسخ به این سوال که مایکروفر بخریم یا سولاردام، در ابتدا باید با تفاوت مایکروفر و سولاردام آشنا شوید. هر دوی این دستگاه‌ها و شاید بهتر بتوان گفت، هر سه‌ی آن‌ها ( مایکروویو، مایکروفر و سولاردام ) برای پخت غذا و گرم کردن آن به کار گرفته می‌شوند؛ مایکروویو و مایکروفر شباهت‌های بیشتری بهم داشته و تفاوت مایکروفر و سولاردام بیشتر است؛ در نتیجه برای خرید بهتر در ادامه با بررسی تفاوت مایکروفر و سولاردام، به مقایسه مایکروفر و سولاردام می‌پردازیم.

 مایکروفر چیست و نحوه عملکرد مایکروفر چگونه است؟

مایکروفر ، وسیله‌ای مفید بوده که برای پخت و پز از آن استفاده می‌شود، این دستگاه از اشعه الکترومغنایسی برای گرم کردن یا پختن غذا استفاده می‌کند. کلمه ی مایکروفر، به معنای امواج ریز دارای فرکانس بالا و طول موج، است. مایکروفر توسط لامپ مگنترون این امواج را ایجاد می‌کند، سپس امواج ایجاد شده توسط لامپ مگنترون به دیواره ی داخلی مایکروفر برخورد می‌کند و از آن جایی که دیواره داخلی از جنس فلز است، این امواج را به ماده ی غذایی موجود در دستگاه منعکس می‌کند و بدین ترتیب مولکول‌های آب موجود در ماده ی غذایی به حرکت درآمده و گرم می‌شوند و سپس تمام غذا گرم می‌شود. به این صورت تمام تمرکز امواج روی ماده ی غذایی خواهد بود و ماده ی غذایی به سرعت گرم می‌شود.

برای آنکه، مقایسه مایکروفر و سولاردام را بهتر متوجه شوید، بهتر است با عمکلرد هر کدام و روش استفاده از آن‌ها، آشنا شوید.

روش استفاده از مایکروفر چگونه است؟

روش استفاده از مایکروفر بسیار آسان بوده و برای استفاده از این دستگاه تنها کافیست تا غذای خود را در داخل دستگاه قرار داده، تایمر را تنظیم کنید و دستور پخت یا گرم کردن را با توجه به نوع غذایتان انتخاب کنید. به همین راحتی می توانید از آن استفاده کنید. در واقع مایکروفر بخاطر همین استفاده‌ی بسیار راحتی که دارد، طرفدارن زیادی دارد. فقط باید توجه داشته باشید که هیچ وقت ظروف فلزی و براق و یا ظروف پلاستیکی که مخصوص مایکروفر نیستند را درون دستگاه قرار ندهید. سرعت گرم کردن و طبخ غذا در مایکروفر بسیار سریع‌تر از اجاق گاز معمولی و یا فر می‌باشد. همچنین استفاده از آن نیز بسیار راحت است و غذا به طور یکنواخت در آن گرم می‌شود. همچنین هیچ انرژی و گرمایی در این روش هدر نمی‌رود و در زمان شما نیز بسیار صرفه جویی می‌شود.

سولاردام چیست و نحوه عملکرد سولاردم چگونه است؟

سولاردم ( Solardom ) که در ایران به آن سولاردام نیز گفته می‌شود، یک وسیله ی بسیار عالی برای پخت غذا است. این وسیله از نظر تکنولوژی و سال ساخت، جدیدتر از مایکروفر است. در واقع سولاردام یک ماکروویو بوده که علاوه بر کارهای مایکروفر، المنت نوری دارد که باعث بهبود کیفیت پخت غذا و سرعت در پخت می‌شود. همچنین این وسیله مزایای بسیاری دارد، که امروزه باعث محبوبیت بالای آن شده است. یک مورد از تفاوت مایکروفر و سولاردام این است که سولاردام برای گرم کردن یا پخت غذا از هیتر ذغالی یا المنت نوری استفاده می‌کند، یعنی امواج گرمایش آن نوری است. در واقع حرارت از طریق رشته‌های ذغالی که در المنت وجود دارند به غذا منتقل می شود، در این صورت غذا با کیفیت بیشتری پخته می شود. همچنین در سولاردام، در کف دستگاه نیز هیتر وجود دارد، در این صورت غذا هم از بالا و هم از پایین به خوبی حرارت می‌بیند. کوره سولاردام به صورت مدور می‌باشد، در نتیجه امواج به راحتی به سمت مرکز دستگاه هدایت می‌شوند. یکی دیگر از موارد تفاوت مایکروفر و سولاردام که باعث استقبال بیشتر سولاردام می‌شود این است که استفاده از این دستگاه، باعث صرفه جویی در مصرف برق نیز می‌شود.

تفاوت مایکروفر و سولاردام

روش استفاده از سولاردم چگونه می باشد؟

برای درک بهتر مقایسه مایکروفر و سولاردام و تفاوت مایکروفر و سولاردام ، پس بررسی روش استفاده از مایکروفر، روش استفاده از سولاردام را مرور می‌کنیم. روش استفاده از سولاردام نیز بسیار راحت است، چرا که در واقع سولاردام همان مایکروفری است که به آن المنت نوری اضافه شده است. به عبارتی دیگر سولاردام ترکیب مایکروفر و امواج گرمایش نوری است. برای استفاده از سولاردام، شما غذا را درون دستگاه قرار می‌دهید، برنامه ی مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید و دکمه‌ی استارت را می‌زنید. همچنین در صورتی که دستگاه در حال کار است نباید درب دستگاه را باز کنید، با باز کردن درب دستگاه، چرخش سینی و انتشار امواج متوقف می‌شود. ( البته در مقایسه مایکروفر و سولاردام و یکی از مهم‌ترین موراد فرق مایکروفر و سولاردام، این مورد را می‌توان مزیت دیگر سولاردام دانست؛ چرا که اینکار ایمنی دستگاه را افزایش می‌دهد. )

بررسی تخصصی تفاوت مایکروفر و سولاردام

 • شکل ظاهری: در سولاردام، دکمه‌ها در بالا قرار دارند و درب دستگاه نیز از بالا باز می‌شود. در صورتی که در مایکروفر دکمه‌ها در سمت راست دستگاه قرار دارند و درب دستگاه نیز از سمت راست باز می‌شود.
 • جنس سینی: سینی که در سولاردام وجود دارد از جنس فلز بوده و دارای شفت سرامیکی است، در صورتی که سینی مایکروفر از جنس پیرکس است و شفت پلاستیکی دارد.

تفاوت مایکروفر و سولاردام

 • عملکرد دستگاه: مهم‌ترین تفاوت مایکروفر و سولاردام در عملکردشان است؛ در سولاردام در قسمت کف هیتر وجود دارد، اما در مایکروفر چنین نیست.
 • قرار گیری لامپ: در سولاردام عایق میکا و لامپ در قسمت بالا و در سقف دستگاه تعبیه شده است، در صورتی که در مایکروفر این دو در بدنه دستگاه و در قسمت راست قرار گرفته‌اند.
 • نحوه چرخش سینی: در مایکروفر سینی پیرکس توسط موتور شفت و ریل زیر سینی، به چرخش در آمده، در حالیکه در سولاردام چیزی به نام ریل زیر سینی وجود ندارد، بلکه سینی فلزی توسط چرخ‌هایی که در زیر سینی نصب شده اند می‌چرخد.
 • قیمت: هزینه‌ی خرید دستگاه سولاردام بیشتر از مایکروفر است؛ زیرا در مقایسه مایکروفر و سولاردام، سولاردام تمام ویژگی‌های مایکروفر را داشته و با این فرق که ویژگی گرمایش نوری را نیز دارد، بنابراین قیمت آن بیشتر از مایکروفر است.
 • سرعت طبخ غذا: دیگر فرق مایکروفر و سولاردام، سرعت طبخ غذا بوده که در سولاردام بیشتر از مایکروفر است. می‌توان گفت که سرعت پخت غذا در سولاردام، ۳ برابر مایکروفر می‌باشد.
 • روش نصب: در مقایسه مایکروفر و سولاردام، نصب آن‌ها بسیار راحت است. و در این زمینه تفاوتی وجود ندارد. فقط باید دقت داشته باشید که سولاردام و مایکروفر باید از کناره‌ها و از پشت و از سقف حدود ۲۰ سانتی متر فاصله داشته باشند. و در کنار دستگاه اجاق گاز یا بخاری قرار نگیرند.
 • تنوع برنامه و تنظیمات: مورد دیگر در فرق مایکروفر و سولاردام، تنوع برنامه‌ها و تنظیمات پیش فرض برای پخت غذا بوده که در سولاردام بیشتر از مایکروفر است. در صورتی که برای پخت غذا‌ها در مایکروفر ، تنظیم درجه حرارت به صورت دستی انجام می‌شود.
 • نحوه‌ی گرم کردن غذا: سولاردام و مایکروفر، هر دو توسط اشعه غذا‌ها را گرم می‌کنند  یا می‌پزند، اما سرعت پخت غذا توسط سولاردام بسیار بیشتر از مایکروفر است؛ زیرا در سولاردام برای گرم کردن غذا از المنت نوری استفاده می‌شود. در صورتی که شاغل هستید یا زمان برایتان اهمیت زیادی دارد، در جواب سوال مایکروفر بخریم یا سولاردام برای شما، بهتر است که سولاردام را تهیه کنید. 
 • فضای داخلی:  فضای داخلی دستگاه مایکروفر به صورت چهار گوش است، در صورتی که فضای داخلی دستگاه سولاردام به صورت مدور و استوانه‌ای است. به همین خاطر در سولاردام امواج گرمایی سریع‌تر روی غذا تابیده می‌شوند.

تفاوت مایکروفر و سولاردام

 • کیفیت غذا: استفاده طولانی مدت از مایکروفر باعث می‌شود تا غذا بعد از گرم شدن خشک شود و هرچقدر این مدت زمان طولانی‌تر باشد، احتمال خشک شدن غذا زیاد است، برای همین بهتر است تا برای گرم کردن غذا‌ها کمی آب به آن اضافه کنیم، در صورتی که با استفاده از سولاردام، آب موجود در غذا تبخیر نشده و در نتیجه غذا اصلا خشک نخواهد بود. با توجه به این تفاوت مایکروفر و سولاردام ، برای افرادی که در هضم غذا مشکل داشته و با مشکلات معده همراه هستند، برای جواب سوال مایکروفر بخریم یا سولاردام ؛ بهتر است که برای داشتن غذاهایی با کیفیت‌تر و در نتیجه بدنی سالم‌تر، سولاردام را تهیه کنند.

 

آیا مایکروفر و سولاردام سرطان‌زا هستند؟

از سوالاتی که بعد از مایکروفر بخریم یا سولاردام مطرح می‌شود، این است که آیا مایکروفر و سولاردام سرطان‌زا هستند یا خیر؟ بعد از بررسی فرق مایکروفر و سولاردام، باید به این سوال نیز پاسخ داده شود.

از روزی که مایکروفرها اختراع شدند، بسیاری از افراد معتقد بودند که این وسیله سرطان زا است و استفاده از آن‌ها باعث به خطر انداختن سلامتی انسان‌ها می‌شود. همچنین برخی معتقد بودند که مایکروفر باعث آلودگی غذا می‌شود. اما در حقیقت چنین نیست. و بر عکس، استفاده از مایکروفر و به ویژه سولاردام، به علت عدم تخریب ریز مغذی‌های داخل غذا، باعث می‌شوند تا ارزش غذایی مواد غذایی حفظ شده و در صورتی که غذا توسط مایکروفر یا سولاردام گرم و یا پخته شود، خاصیت رادیو اکتیویته پیدا نمی‌کند، بنابراین مصرف غذا اصلا برای سلامتی انسان مشکلی ایجاد نمی‌کند. حتی بسیاری از محققان استفاده از مایکروفر و سولاردام را به شدت پیشنهاد می‌کنند.

 

همچنین انجمن غذا و داروی آمریکا ( FDA ) ، اظهار کرده است که در صورت استفاده از مایکروفر یا سولاردام، مواد غذایی به هیچ وجه آلوده نمی‌شوند. به عنوان مثال مایکروفر باعث می‌شود تا مولکول‌های آب موجود در مواد غذایی به لرزش در بیایند و تولید گرما باعث پخت غذا می‌شود.

جمع‌بندی بررسی تفاوت مایکروفر و سولاردام

 بنابراین غذاهایی که آب زیادی دارند، مانند سبزیجات، خیلی سریع‌تر پخته می‌شوند و ارزش غذایی آن‌ها نیز با پختن زیاد و طولانی مدت از بین نمی‌رود. همچنین امواج انرژی تولید شده توسط مایکروفر، به گرما تبدیل می‌شود، بنابراین مواد غذایی را آلوده نمی‌کنند. همچنین در سولاردام نیز به همین صورت می‌باشد، حتی استفاده از سولاردام بسیار بهتر است، زیرا سرعت طبخ غذا در آن سریع‌تر بوده و در نتیجه برای پخت غذا‌هایی مانند سبزیجات بسیار مناسب است، چرا که به موجب پخت طولانی مدت سبزیجات، ویتامین‌های آن از بین می‌رود، در صورتی که با پخت کوتاه مدت ویتامین‌ها حفظ می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

تفاوت مایکروفر و مایکروویو