با گسترش زندگی شهر نشینی و افزایش مشغله‌های زیادی که افراد دارند، فرصت کمتری برای آشپزی و حتی گرم کردن غذا وجود داشته و انسان‌ها همیشه به دنبال راهی برای انجام کارها در کوتاه‌ترین و سریع‌ترین زمان ممکن هستند. وجود دستگاه‌هایی مانند مایکروفر و مایکروویو، باعث شده تا انسان‌ها زندگی راحت‌تری را تجربه کرده و بتوانند امور مربوط به آشپزی خود را در زمان‌های کوتاه‌تری انجام دهند. اما گاهی اوقات مایکروفر و مایکروویو به اشتباه یکی گرفته شده و افراد تصور می‌کنند تنها تفاوت این دو در اسم‌هایشان است! و گاهی سوال‌هایی مانند اینکه مایکروفر بهتر است یا مایکروویو نیز مطرح می‌شود که پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد. در ادامه‌ی این مقاله، به مقایسه مایکروفر و مایکروویو و بررسی جامع تفاوت مایکروفر و مایکروویو می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

بزرگترین تفاوت مایکروفر و مایکروویو، نحوه گرم کردن غذا است. مایکروویو از امواج الکترومغناطیسی فوق سریع (“مایکروویو”) برای ارتعاش آب در غذای شما استفاده می‌کند. این مسئله باعث ایجاد اصطکاک شده که در نتیجه‌ی آن که باعث گرم شدن غذا می‌شود و غذای شما را گرم می‌کند. به همین دلیل امواج الکترومغناطیسی است که شما نمی‌توانید ظروف فلزی را در مایکروویو قرار دهید و منجر به جرقه یا حتی آتش سوزی می‌شود.

از طرف دیگر، مایکروفر از طریق تولید مستقیم گرما کار می‌کند. قسمت های توکار فر گرمایش فر را فراهم می‌کنند و هوای فر را گرم می‌کند. سپس این گرمای محیط توسط غذای شما جذب می‌شود و در این حالت شما می‌توان بدون نگرانی فلز را در مایکروفر قرار دهید.

تفاوت مایکروفر و مایکروویو در عملکرد پختن

مایکروویو همانطور که از نام آن پیداست، وسیله‌ای است که از اشعه مایکروویو برای گرم کردن غذا استفاده می‌کند. به پخت غذا به این روش “مایکروویو کردن” می‌گویند. از طرف دیگر مایکروفر دارای یک عنصر گرم کننده است که هوای داخل محفظه را گرم می‌کند و سپس غذا را به این واسطه گرم می‌کند یا می‌پزد. به طور کلی پختن غذا از این طریق “پخت” نامیده می‌شود، اگرچه کارهای دیگر دیگری نیز با مایکروفر قابل انجام است (به عنوان مثال کباب کردن) که می‌توانید به طور منطقی آن را در فر انجام دهید.

تفاوت مایکروفر و مایکروویو

بنابراین اگر مایکروویو دارید، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که همه چیز را مایکروویو کنید (نه پخت). و اگر ماکروفر دارید، می‌توانید غذا را در آن بپزید.

دستگاه‌های ترکیبی

همان طور که می‌دانید ترکیباتی از مایکروفر و ماکروویو نیز در بازار وجود دارد که توانایی هم مایکروویو و هم پختن را دارند. با این حال، به یاد داشته باشید که در در کشور ما وقتی که درباره ” مایکروویو” صحبت می‌کند به احتمال زیاد به معنای این دستگاه های ترکیبی نیست بلکه فقط گرمایش با مایکروویو است. نام‌هایی مانند “گریل با مایکروویو”، “مایکروویو ترکیبی” به هر حال به این نوع دستگاه ها اشاره می‌کنند.

مقایسه مایکروفر و ماکروویو

درست است که مایکروویو عمدتا برای گرم کردن غذاهای پخته شده استفاده شده و گفته می‌شود که دستگاه ماکروویو واقعاً نمی‌توانند پخت و پز کند، با این حال، ماکروویوها می‌توانند عملکرد بیشتری از گرم کردن مجدد غذا دارند. قابلیت پخت انواع مختلفی از غذاها در ماکروویو وجود دارد. به عنوان مثال، مهم نیست که غذا قبلاً پخته شده است یا خیر مایکروویوها در بخارپز کردن برخی مواد عالی هستند.

از سمت  دیگر، کارهای مختلفی هستند که می توانید با مایکروفرها انجام دهید که با استفاده از مایکروویو امکان پذیر نیست، غذاهایی هستند که در واقع به حرارت خشک و پایدار برای پخت نیاز دارند. مثلا شما نمی‌توانید نان یا کلوچه را در ماکروویو بپزید یا مرغ را در مایکروویو سرخ کنید. مایکروویو بخار زیادی را در خود نگه داشته و میزان زیادی داغ نمی‌شود، بنابراین نمی‌توانید به طور کلی خوراک‌ها را گریل یا ترد کنید. آنها همچنین دمای لازم را برای پختن ندارند، فقط گرمای بیشتری را بر روی غذاها غذا اعمال می‌کنند.

یکی از حسن‌های مایکروویو این است که در برخی مواد غذایی نفوذ می‌کند. وقتی این کار را می‌کنند، داخل و بیرون را همزمان می‌پزند. مایکروویوها معمولاً سریعتر غذا را گرم می‌کنند. مایکروویو انرژی کمتری برای گرم کردن مقدار مشابه غذا را نسبت به ماکروفر مصرف می‌کند.

معایب ماکروویو در مقایسه با مایکروفر 

یکی از معایب ماکروویو این است که غذاهای با ترکیبات مخلوط، به ویژه اگر رنگ مواد مختلف باشد، با سرعت‌های متفاوتی پخته می‌شوند که در مایکروفر این گونه نیست. به عنوان مثال، در لازانیا، سس قرمز به آرامی گرم می‌شود در حالی که پنیر سریع گرم می‌شود و ماکارونی به همین ترتیب. نتیجه یک آشفتگی گرم-سرد-گرم است. همین امر در مورد ظروفی که ما در آنها غذا را می‌پزیم نیز صادق است.

بنابراین بایستی در پخت و پز این نکته را که زمان پخت ممکن است متفاوت باشد در نظر بگیرید. به عنوان مثال، می‌توانید اسفنج های شستشو یا آرایشی را در مایکروویو در حدود ۳۰ ثانیه ضد عفونی کنید. اما به محض خشک شدن، آتش می‌گیرند.

موارد کاربرد دیگر ماکروویو

کمی قبل‌تر اشاره‌ی ریزی به کاربرد دیگر ماکروویو در خشک کردن پدهای آرایشی ، شد. ماکروویو علاوه بر پخت و گرم کردن غذا کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه چند مورد آن را مطرح می‌کنیم.

  1. ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی‌تان بوی بد ماهی گرفت، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی‌تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.

  1. گرم کردن محصولات آرایشی

ممکن است بعضی از افراد عادت داشته باشند کرم‌های آرایشی‌شان را در یخچال بگذارند و برای استفاده‌ی مجدد از آن، نیاز به گرم شدن دارد که گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو براحتی می‌توانید این زمان را به حداقل برسانید. (البته قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست امتحان کنید تا صورت‌تان دچار سوختگی نشود. ) یا برای امتحان دقیق‌تر آن را با ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای اینکه دستگاه‌تان کثیف نشود می‌توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.

  1. از مرکبات آب میوه بیشتری بگیرید

آب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است. اما برای اینکه کارتان راحت‌تر شود و بتوانید از آن‌ها آب میوه بیشتری بگیرید، آن‌ها را تنها برای 20 ثانیه در مایکروویو بگذارید؛ نتیجه شما را شگفت زده‌ می‌کند!

بررسی جامع تفاوت مایکروفر و مایکروویو

در نظر داشته باشید می‌توانید برای خرید انواع مایکروویو، از اینجا اقدام کنید.

سخن آخر بررسی تفاوت مایکروفر و مایکروویو

در این مقاله سعی شد تا مروری بر روی تفاوت‌ مایکروفر و مایکروویو داشته باشیم. می‌توان گفت پاسخ دادن به سوال مایکروفر بهتر است یا مایکروویو، کمی شخصی سازی می‌شود؛ چرا که افراد می‌توانند بعد از مقایسه مایکروفر و مایکروویو و بررسی ویژگی‌ها و عملکردهای هر کدام، دستگاه بهتر و مناسب‌تر برای خود را انتخاب و خریداری کنند. از همراهی شما تا پایان متشکریم.