با پیشرفت فناوری صفحه نمایش، تلویزیون‌های بزرگ و قدیمی جای خود را به مدل های کوچک، نازک و سبک‌تر دادند. این ویژگی تلویزیون‌های جدید باعث شده تا نصب آن‌ها بر روی دیوار امکان پذیر شده و نصب تلویزیون به دیوار به عنوان یکی از جدیدترین سبک‌های دکوراسیون استفاده شود. همین مسئله ایده طراحی میز دیواری برای تلویزیون و یا به اصطلاح میز تی وی دیواری را در ذهن خلاق طراحان به وجود آورده است. اما آیا این دسته از میزها برای تمامی دکوراسیون‌ها مناسبند؟ نصب تلویزیون به دیوار، مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ در ادامه‌ی این مقاله به بررسی کامل مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون به دیوار: یک المان متفاوت و جذاب در دکوراسیون های خاص

در هنگام خرید میز تلویزیون، باید موارد بسیاری را در ذهن خود مرور کنید. چرا که جلوه و زیبایی میز تلویزیون در یک دکوراسیون، دست کمی از برنامه‌های جذاب آن ندارد! اگر طرفدار میزهای رایج تلویزیون باشید، انتخاب مطمئن‌تری پیش روی خود خواهید داشت. چرا که این مدل از تلویزیون‌ها با اغلب دکوراسیون‌ها تناسب دارند. اما قضیه در مورد یک میز تی وی دیواری و نصب تلویزیون به دیوار بسیار متفاوت است!

همان طور که اشاره کردیم، تلویزیون‌های جدید به گونه‌ای طراحی شده اند که امکان نصب تلویزیون به دیوار وجود داشته باشد. این تلویزیون‌ها اغلب به صورت پیش فرض در قسمت پشتی خود دارای سوراخ‌هایی هستند که نصب آن بر روی دیوار را ممکن می‌کند. نحوه و فاصله قرار گیری این سوراخ‌ها بر اساس استاندارد خاصی تنظیم شده و استفاده از میز تلویزیون دیواری را امکان پذیر کرده است.

در حالت کلی میزهای تلویزیون دیواری می‌توانند چندین برابر یک میز تلویزیون زمینی زیبا و جذاب باشند. اما این به شرطی است که بتوانید استفاده صحیحی از آن‌ها داشته باشید. به همین منظور بهتر است تا نگاهی به مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار داشته باشیم.

مزایای نصب تلویزیون به دیوار

مهم ترین مزیت میزهای تلویزیون دیواری، صرفه جویی در بخش قابل توجهی از فضای اتاق است. اندازه کوچک و نازک این دسته از میزها، آنها را کاملاً به دیوار چسبانده و حداقل ممکن از فضای اتاق را به اشغال خود در می‌آورد. به عبارت دیگر اگر فضای خانه یا اتاقی که تلویزیون در آن قرار دارد، کوچک و محدود است، می توانید از این دسته از میزها استفاده کنید.

از طرفی نصب تلویزیون به دیوار با میز تلویزیون دیواری، به خوبی می‌تواند سیم و کابل های خارج شده از تلویزیون را در خود جای داده و مانع از پخش شدن آنها بر روی زمین شود. این مسئله چه از لحاظ زیبایی اتاق و چه از لحاظ میزان ایمنی تلویزیون، بسیار مهم و قابل توجه است.

نصب میز تلویزیون دیواری از آنچه که به نظر می‌رسد، بسیار ساده‌تر است. با وجود حفره‌های مخصوص بر روی این میزها، به سادگی می‌توانید در مدت زمان کوتاهی میز را بر روی دیوار نصب کنید. در حال حاضر ویدیوها و محتوای آموزشی بسیاری برای نصب این دسته از میزها وجود دارد. اما برای راحتی کار خود می‌توانید از یک فرد متخصص و باتجربه نیز کمک بگیرید.

در نهایت قابلیت تنظیم ارتفاع میزها در هنگام نصب نیز یکی دیگر از مزایای نصب تلویزیون به دیوار با استفاده از میز تی وی دیواری به شمار می‌رود. شما می‌توانید با توجه به ابعاد اتاق و میزان راحتی خود، تلویزیون را در ارتفاع مورد نظر نصب کرده و سپس میز آن را در قسمت پایینی آن بر روی دیوار نصب کنید. این در حالی است که امکان تنظیم دلخواه ارتفاع در میزهای زمینی و ایستاده وجود ندارد.

مزایای میزهای تلویزیون دیواری به این صورت جمع بندی می‌شوند:

 • صرفه جویی قابل توجه در فضای اشغال شده توسط میز
 • مخفی کردن سیم و کابل های تلویزیون و دیگر لوازم جانبی مانند اسپیکر، کنسول بازی و غیره
 • سادگی مراحل نصب
 • قابلیت تنظیم ارتفاع میز متناسب با ارتفاع تلویزیون در هنگام نصب

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون به دیوار، علاوه بر مزایایی که دارد، معایب خاصی نیز داشته که بهتر است قبل از اقدام به نصب تلویزیون به دیوار، با معایب نصب تلویزیون روی دیوار نیز آشنا شوید.

یکی از مهم ترین معایب نصب تلویزیون روی دیوار با یک میز تلویزیون دیواری نسبت به میز ایستاده، میزان تلاش مورد نیاز برای نصب آن است. با وجود سادگی نصب تلویزیون به دیوار با میز دیواری، اغلب افراد کم حوصله این فرآیند را طاقت فرسا می‌دانند. اما برای استفاده از یک میز ایستاده تلویزیون نیازی به تلاش خاصی نخواهید داشت!

یکی دیگر از معایب نصب تلویزیون روی دیوار ، نیاز به توجه بالا در انتخاب پیچ و اتصالات مورد نیاز برای نصب آن است. اگر در هنگام نصب میز تی وی دیواری از لوازم و قطعات مرغوب و ایمن استفاده نکنید، ممکن است میز دیواری شما با تمامی لوازم گران قیمت بالای آن بر روی کف اتاق سقوط کرده و خسارت مالی بسیاری را به وجود آورد. همچنین اگر در مناطق مرتعش مانند نزدیک به فرودگاه یا ایستگاه‌های قطار قصد استفاده از چنین میزی را دارید، توجه به کیفیت بالای اتصالات آن اهمیت بیشتری خواهد یافت. با این حال با استفاده از قطعات مناسب، در هر شرایطی خیال شما از بابت ایمنی میز دیواری آسوده خواهد بود.

در نهایت یکی دیگر از معایب نصب تلویزیون روی دیوار، مربوط به هزینه بالای لوازم آن می‌شود. در حالت عمومی، ساخت میز تی وی دیواری نیاز به متریال کمتری نسبت به میزهای ایستاده دارد؛ چرا که به دلیل ماهیت متفاوت این دسته از میزها، وزن آنها باید کمتر باشد. اما لوازم مورد نیاز برای اتصال این مدل میز به دیوار می‌تواند هزینه‌های استفاده از آن را افزایش دهد.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار با یک میز تلویزیون دیواری را می‌توان به این صورت جمع بندی کرد:

 • مراحل طولانی‌تر نصب نسبت به میزهای زمینی و ایستاده
 • نیاز به توجه بالا در انتخاب لوازم اتصال ایمن و با کیفیت
 • هزینه نسبتاً بالای لوازم مورد نیاز برای اتصال به دیوار

 

البته معایب نصب تلویزیون روی دیوار شامل موارد دیگری نیز می‌شود که صرفا مربوط به میز دیواری تلویزیون نیست. در ادامه به چندین مورد از معایب نصب تلویزیون روی دیوار اشاره خواهیم کرد.

 معایب نصب تلویزیون روی دیوار

چرا تلویزیون را به دیوار وصل نکنیم؟

 1. نصب تلویزیون به دیوار باعث افزایش درد در گردن و ستون فقرات می‌شود.

اگر تلویزیون را بیش از حد در قسمت بالایی دیوار اتاق خواب، نشیمن یا محیط کارتان (که ساعت‌ها در حال گذران وقت در آن هستید) نصب کنید نه تنها پس از مدتی گردن شما را دچار آسیب نموده بلکه باعث عدم احساس راحتی و آسایش در محیط شده و شما پس از مدتی استفاده، ناچار به تعویض جایگاه تلویزیون خواهید شد. همچنین به جهت تغییر جهت‌های ناگهانی که برای دسترسی به صفحه نمایش تلویزیون نصب شده بر روی دیوار به بدن و ستون فقرات خود می‌دهید منجر به بروز آسیب‌های ناگهانی در ستون فقرات خواهید شد.

 1. نصب تلویزیون در دیوار اتاقی که در آن شومینه فعال است به مرور تلویزیون را از بین خواهد برد

اگر در اتاقی که در آن شومینه روشن می‌کنید تلویزیون را بر روی دیوار نصب می‌کنید؛ پس از مدتی استفاده متوجه خواهید شد که به جهت گرمای بیش از حدی که در فضای بالای اتاق در جریان است تاثیر نامطلوبی در کیفیت تصویر تلویزیون گذاشته و عمر مفید آن را کوتاه کرده و منجر به خرابی تلویزیون می‌شود. اگر تلویزیون را بر روی دیوار اتاق نصب می‌کنید مطمئن شوید که مرکز صفحه نمایش تا حد ممکن نزدیک به سطح چشم شما باشد و مطمئن شوید که دیوار نیز می‌تواند از وزن آن پشتیبانی کند.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

 1. در محیط‌های دارای رطوبت بالا امکان آتش سوزی وجود دارد

برای نصب و راه اندازی تلویزیون روی دیوار مجبور خواهید بود سیم‌ها و اتصالات سیمی ضروری را از طریق کانال و یا داخل آن مخفی کنید بنابراین ضروری است که مطمئن شوید حتما روکش سیم‌ها دچار پارگی یا نقص نباشند زیرا در محیط‌های دارای رطوبت بالا و به اصطلاح شرجی به دلیل خیس بودن دیوار امکان اتصال ناگهانی و آتش‌سوزی وجود دارد. همچنین استحکام و مقاومت اینگونه دیوارها برای نگهداری تلویزیون‌های دیجیتال بزرگ مناسب نیست.

 1. باید قسمتی از دیوار را سوراخ کنید تا سیم‌ها را در آن مخفی کنید

برای نصب انواع تلویزیون‌های دیجیتال بر روی دیوار، احتمالا مجبور خواهید شد به جهت مخفی نمودن کابل‌های برق، سیم‌ها و اتصالات سیمی دیگر امتداد خط رسیدن سیم‌ها به پریز برق را سوراخ نموده و کانال‌های سطحی یا داخلی در دیوار ایجاد کرده و سیم‌ها را درون آن مخفی کنید.

 1. نور از پنجره‌ها به صفحه تلویزیون نصب شده روی دیوار برخورد می‌کند

اگر تلویزیون را بر روی دیوار اتاق خواب و نشیمن نصب می‌کنید که در آن، پنجره‌های متعددی وجود دارند؛ احتمالا پس از مدتی استفاده متوجه خواهید شد که نور تابیده از پنجره‌ها مانع از دید درست و کامل شما از تلویزیون و صفحه نمایش خواهد شد. اگر تلویزیون بر روی یک پایه متحرک نصب نباشد و امکان تغییر جهت وجود نداشته باشد و یا اینکه با تغییر جهت تلویزیون همچنان نور از پنجره‌ها به مانیتور تلویزیون بتابد مجبور خواهید شد که باصرف هزینه اضافه‌تری تلویزیون و سیم‌ها را از دیوار جدا کرده و بر روی میز تلویزیون بگذارید و یک تغییر دکوراسیون دوباره در منزل‌تان ایجاد کنید.

سخن آخر بررسی معایب نصب تلویزیون روی دیوار

نصب تلویزیون به دیوار، از سبک‌های جدید دکوراسیون است که طرفداران خاص خود را دارد. در نظر داشته باشید در صورت انتخاب این سبک، مزایا و معایب نصب تلویزیون روی دیوار را مد نظر داشته باشید و سپس اقدام به نصب تلویزیون به دیوار داشته باشید.

بیشتر بخوانید: