در آغاز فصل سرما نیاز به یک سیستم گرمایشی مناسب در هر خانه‌ای احساس می‌شود. می‌توان گفت بخاری هنوز هم جزو پرطرفدارترین سیستم‌های گرمایشی منازل ایرانیان است و در بسیاری از خانه‌ها از آن استفاده می‌شود. در هنگام خرید یک بخاری گازی شما نیازمند آشنایی با برندها و فاکتورهای حائز اهمیت هستید؛ در ادامه‌ی این مقاله برای انتخاب بهتر این وسیله‌ی گرمایشی، یک راهنمای خرید بخاری گازی به طور کامل با بررسی بهترین مارک بخاری گازی، نوشته شده است. با ما همراه باشید.

انواع بخاری گازی

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید بخاری گازی، آشنایی با انواع آن است. خود بخاری‌های گازی در دو نوع مختلف که شامل دودکش دار و بدون دودکش هستند، تولید می‌شوند. با توجه به تولید این بخاری‌ها در این دو نوع نمی‌توان اهمیت معرفی انواع بخاری گازی به شما را نادیده گرفت. امروزه بسیاری از افراد ترجیح میدهند به جای خرید بخاری‌های گازی دودکش دار، از بخاری‌های گازی بدون دودکش استفاده کنند. در ادامه راهنمای خرید بخاری گازی، میپردازیم به این نکته که چرا علاقه مندی به بخاری‌های گازی بدون دودکش در بین مصرف کننده‌ها افزایش پیدا کرده است.

بخاری گازی دودکش دار

راهنمای خرید بخاری های گازی دودکش دار به شرح زیر است:

قطعا همه ما با این نوع از بخاری‌های گازی دودکش دار آشنایی داریم. این بخاری‌های گازی، گاز مونوکسید کربن حاصل از احتراق شعله‌ها را به کمک لوله به سمت دریچه خروجی گاز از ساختمان هدایت می‌کنند، در نصب این گونه از بخاری‌ها توجه به نکات ایمنی حرف اول را می‌زند؛ پس توصیه می‌شود برای داشتن خیالی آسوده‌تر و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی حتما نصب این بخاری‌ها را به تکنسین‌های مجرب بسپارید.

راهنمای خرید بخاری گازی

بخاری گازی بدون دودکش

بسیاری از افراد با بخاری‌های گازی بدون دودکش آشنا نیستند و شاید حتی اسم این بخاری‌ها نیز به گوش آن‌ها نرسیده باشد، معمولا اولین سوالی که در راهنمای خرید بخاری گازی بدون دودکش با آن مواجه می‌شود این است که مکانیزم این بخاری‌ها به چه شکل است؟

بخاری‌های گازی بدون دودکش با استفاده از تکنولوژی برتر توانسته‌اند ترکیب سوخت و اکسیژن با راندمان بالاتری ترکیب کنند، به صورتی که میزان گاز گاز کربن مونوکسید در آن بسیار کاهش یافت است. ترکیب بهینه اکسیژن و سوخت در این بخاری‌ها موجب مصرف کمتر سوخت، تولید کمتر کربن مونوکسید و تولید بالاتر حرارت می‌شود. از دیگر موارد مهم در راهنمای خرید بخاری گازی، رده انرژی بخاری گازی بوده که جلوتر به آن می‌پردازیم.

نکته مهم در استفاده از این بخاری‌ها وجود فناوری او دی اس است. این فناوری باعث می‌شود که این بخاری‌ها زمانی که اکسیژن موجود در فضا از 18% کمتر شد خاموش شوند و تا متعادل شدن اکسیژن روشن نشود، وجود این فناوری در این بخاری‌ها احتمال گازگرفتگی را نزدیک به صفر می‌کند.

راهنمای خرید بخاری گازی

نکات قابل توجه در راهنمای خرید بخاری گازی

مطالعه راهنمای خرید بخاری گازی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با توجه به نیازها و شرایط خود بهترین گزینه را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید:

 • به این نکته توجه کنید که قصد استفاده از بخاری را در چه فضایی دارید؛ چرا که اگر قصد شما استفاده از بخاری در فضای باز باشد به راحتی هرچه تمام‌تر می‌توانید بخاری‌های گازی بدون دودکش را انتخاب کنید.
 • سعی کنید در هنگام خرید بخاری، از بخاری‌های جدیدی استفاده کنید که توانایی سنجش میزان مونوکسید کربن و اکسیژن موجود در هوا را داشته باشند.
 • توجه به نشان استاندارد و برچسب رده انرژی بخاری گازی به شما کمک می‌کند تا با انتخاب گزینه‌ای با مصرف کمتر و بازده بالاتر، در طولانی مدت هزینه‌های کمتری را برای مصرف انرژی بخاری خود بپردازید.
 • حتما باید به فاکتورهای فضای خود اعم از ارتفاع سقف، وجود پرده، پنجره‌های عایق حرارت و بزرگی فضا توجه کنید تا بدانید بخاری گازی شما در چه فضایی باید عمل کند.
 • اگر قصد خرید بخاری‌های گازی دودکش‌دار را دارید باید توجه کنید که لوله به کار رفته در این بخاری‌ها باید بالاترین کیفیت را داشته باشد در غیر این صورت ممکن است جان شما در خطر قرار بگیرد.
 • متاسفانه در برخی از مواقع خریداران بخاری‌های گازی فقط به دنبال انتخاب‌های ارزان هستند ولی به این نکته توجه نمی‌کنند که هزینه‌های پس از فروش اعم از خرابی و تعویض قطعات می‌تواند جبرانی سخت برای ارزانی قیمت بخاری مدنظر باشد.

رده انرژی بخاری گازی

رده انرژی بخاری گازی، با یک برچسب بر روی بخاری نمایش داشته می‌شود که حروف  E،C، D، F، G و یا به عبارت دیگر، حروفی که به حرف اول الفبای انگلیسی نزدی‌ تر هستند، بازده خالص بیشتری داشته و در نتیجه خرید آن‌ها پیشنهاد می‌شود. بخاری گازی با برچسب انرژی A دارای حداقل انرژی مصرفی و بیشترین کارایی است که برای خرید آن نباید درنگ کرد.

اما همان طور که می‌دانید، بخاری گازی با برچسب انرژی A در میان محصولات ایرانی کمتر دیده می‌شود؛ زیرا نیاز به تکنولوژ‌ی‌های پیشرفته دارد و از طرفی هزینه ساخت آن بالا است.

برخی از خریدارن به رده انرژی بخاری گازی توجهی نکرده و تصور می‌کنند که با خرید بخاری ارزان‌تر و دارای رده پایین انرژی، در هزینه‌ها صرفه جویی کردند؛ در حالی که این نوع بخاری سوخت بیشتری مصرف می‌کند و در طولانی مدل متحمل پرداخت هزینه‌های سنگین خواهند شد. رعایت تمامی جوانب ایمنی و خرید یک بخاری گازی استاندارد باید بیش از موارد دیگر مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا خرید یک محصول بی‌کیفیت و فاقد استاندارد می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

راهنمای خرید بخاری گازی

از کجا بفهمیم بخاری چند هزار است؟

یکی از سوالات پرتکرار در راهنمای خرید بخاری گازی این است که از کجا بفهمیم بخاری چند هزار است؟ برای پاسخ به سوال از کجا بفهمیم بخاری چند هزار است؟ ، راه حل خاصی وجود نداشته و روی خود بخاری گازی، اطلاعاتی مانند این را بر روی یک پلاک فلزی پرچ شده، نشان داده می‌شود.

قبل از اقدام به خرید بخاری گازی، شما باید بدانید که برای فضای مورد نظر خود به چه توان گرمایشی نیاز دارید یا به زبان ساده به بخاری چند هزار مناسب فضای شماست. فرمول محاسبه بسیار ساده است، تنها کافیست متراژ (مساحت) را ضربدر ۳ کنید و سپس توان گرمایشی بخاری را تقسیم بر ۲۴ کنید، این دو عدد باید یکسان و یا نزدیک به هم باشند.

خواندن مقاله زیر توصیه می‌شود:

انواع وسایل گرمایشی خانه

فرمول محاسبه؛ از کجا بفهمیم بخاری چند هزار است؟

متراژ ضربدر ۳ = توان بخاری تقسیم بر ۲۴

دو عدد به دست آمده مساوی و یا نزدیک به هم باشد.

مثال:

فرض کنید مساحت سالن منزل شما ۵۰ متر است، این عدد ضربدر ۳ می‌شود ۱۵۰. و فرض کنید که ظرفیت حرارتی بخاری که قصد خرید آن را دارید ۳۸۰۰ کیلو کالری است، این عدد تقسیم بر ۲۴ می‌شود ۱۵۸. عدد ۱۵۰ و ۱۵۸ به هم نزدیک هستند پس این بخاری ۳۸۰۰ کیلو کالری برای سالن ۵۰ متری شما مناسب است.

بهترین مارک بخاری گازی

یکی از نکات قابل توجه در خرید بخاری گازی پاسخ به این سوال است که خرید بخاری گازی از چه برندی بهتر بوده و بهترین مارک بخاری گازی کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اعتماد به برندهای ایرانی در خرید بخاری گازی، بهترین کار ممکن است، چرا که این بخاری‌ها حجم بزرگی از بازار را در دست دارند، با فشار گاز شهری درون ایران مطابق هستند و در سال‌های اخیر توانسته‌اند مصرف خود را پایین بیاورند، علاوه بر همه این‌ها، برندهای ایرانی می توانند خدمات پس از فروش مناسبی را در اختیار شما قرار بدهند.

از بهترین مارک بخاری گازی در ایران می‌توان به برندهای نیک کالا، آبسال، پلار، توان، سپهر الکتریک، مروارید سوز و جهان افروز اشاره کرد که همگی جزو پرفروش‌ترین های بازار هستند.

5 مورد از بهترین مارک بخاری گازی

همیشه برای خرید یک کالا، تهیه یک لیست از بهترین‌ها می‌تواند انتخابی راحت‌تر برای شما رقم بزند؛ چرا که پر فروش‌ترین‌های بازار می‌توانند جزو بهترین‌های بازار هم باشند، به این دلیل که بیشتر مورد انتخاب قرار گرفتند. ما برای کمک بیشتر به شما در راهنمای خرید بخاری گازی، 5 مورد از بهترین مارک بخاری گازی موجود در بازار ایران را لیست کرده‌ایم. با مطالعه این بخش میتوانید علاوه بر این که ویژگی‌ها و امکانات هر یک از بخاری‌های گازی موجود در بازار را مطالعه کرده، میتوانید با بهترین برند‌ها و جدید ترین فناوری‌ها اشنا شوید.

 1. بخاری گاز سوز بدون دودکش سپهر الکتریک مدل SE5000B

این محصول به صورت انحصاری از شرکت سپهر الکتریک ارائه شده و جزو بخاری‌های گازی بدون دودکشی می‌باشد که به سیستم او دی اس مجهز است. ویژگی‌های منحصر به فرد این بخاری گازی به عنوان یکی از بهترین مارک بخاری گازی:

 • دارای سیستم او دی اس
 • جرقه زن پیزو الکتریکی
 • توانایی نصب هم روی زمین هم روی دیوار
 • مشعل با احتراق کامل و پایین ترین سطح تولید کربن مونوکسید
 • سیستم ایمنی ترموکوپول
 • بهره مندی از شیشه بسیار مستحکم
 • بهره مندی از گاورنر برای عدم ایجاد نوسان در گاز بخاری

راهنمای خرید بخاری گازی

 1. بخاری گازی نیک کالا مدل مهتاب 2000

نیک کالا جزو مشهور ترین تولید کننده‌های بخاری گازی درون کشور است که توانسته با ارائه این مدل از بخاری‌های گازی در رده بهترین‌ها قرار بگیرد.

اما ویژگی‌های این بخاری گازی چیست؟

 • دارای سیستم کنترل اکسیژن
 • پوشش لعاب نسوز
 • کاهش 20 درصد مصرف گاز با استفاده از بهبود حرارتی
 • TSEدارای استاندارد
 • توان حرارتی بسیار بالا

راهنمای خرید بخاری گازی

 1. بهترین مارک بخاری گازی بدون دودکش سپهر الکتریک مدل SE14000

این بخاری از طراحی تا تولید متعلق به شرکت سپهر الکتریک است، این شرکت توانسته با استفاده مناسب از تکنولوژی و طراحی قابل قبول فروش خوبی را از این محصول کسب کند. اما ویژگی‌های منحصر به فرد این بخاری چیست؟

 • دارای سیستم او دی اس
 • جرقه زن پیزو
 • سیستم ایمنی ترموکوپل
 • شیشه مستحکم در برابر شوک حرارتی
 • مشعل با احتراق کامل و سطح پایینی از تولید گاز مونوکسید کربن
 1. بهترین مارک بخاری گازی توان مدل سحر 9000

شرکت توان با سابقه‌ای بالغ بر 40 سال در تولید بخاری‌های گازی می‌تواند کیفیتی بالا با خدمات پس از فروش مناسب را به شما هدیه کند. ویژگی‌های منحصر به فرد بخاری گازی توان مدل سحر 9000:

 • قدرت حرارتی تا 5500 کیلوکالری در ساعت
 • فندک پیزو الکتریک
 • گاورنر برا کنترل گاز ورودی
 • سیستم امنیت هوشمند ائ اس دی برای کنترل بوی بخاری
 • از اروپاCEدارای استاندارد
 • بهره مندی از سیستم کنترل اکسیژن
 1. بخاری گازی مروارید سوز مدل ROYAL CLASSIC 12000

این بخاری با طراحی بسیار زیبا از شرکت معتبر مروارید سوز بدون شک جزو محبوب‌ترین‌های بازار است.

ویژگی‌های این بخاری:

 • دارای فندک پیزو الکتریک
 • ظرفیت گرما دهی تا 7500 کیلوکالری در ساعت
 • شیشه های مستحکم در برابر شوک حرارتی
 • طراحی هوشمندانه برای انتشار گرما از هر جهت

راهنمای خرید بخاری گازی

جمع بندی راهنمای خرید بخاری گازی

 ما در این مقاله به معرفی بهترین نوع سیستم گرمایشی پرداختیم و شما را با جزئیات یک بخاری گازی مناسب آشنا کردیم، همچنین سعی کردیم با معرفی 5 نمونه از پرفروش ترین های بازار انتخاب آسان تر را برای شما رقم بزنیم.

و به عنوان آخرین نکات در راهنمای خرید بخاری گازی، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • حتما انتخابی کنید که از لحاظ خدمات پس از فروش کاملا مطمئن باشد.
 • از برندهای مطمئن خریداری کنید.
 • از فروشگاه‌هایی بخاری بخرید که به شما مهلت تست می‌دهند.
 • به فضایی که می‌خواهید در آن از بخاری استفاده کنید توجه داشته باشد.
 • به توان بخاری توجه کنید.
 • از بخاری‌هایی استفاده کنید که از فناوری‌های روز دنیا بهره برده اند.
 • حتما به نصب و راه اندازی بخاری خود هم توجه داشته باشید، این کار اگر با اشتباهی همراه باشد، می‌تواند جان شما را به خطر بیاندازد، پس در انجام این کار از متخصصین استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: