از وسایل ضروری و پرکاربرد برای افراد، سشوار است که انتخاب و خرید آن، می‌تواند کمی‌چالش برانگیز باشد. تا چندین سال، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود نداشت و در بین چندین مدل محدود، افراد سشوار مد نظر خود را انتخاب می‌کردند؛ اما با افزایش تنوع و امکانات مختلف در سشوارها، خرید سشوار کمی‌مشکل به نظر می‌رسد و داشتن یک راهنمای خرید سشوار می‌تواند کمک بزرگی باشد. از این رو در این مقاله، در ابتدا بعد از معرفی یک سشوار خوب، بهترین برندهای سشوار را معرفی کرده و در انتها با بررسی انواع سشوار، نکات مهم در خرید این وسیله را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید. 

ویژگی‌های سشوار خوب 

مهم‌ترین کاربردی سشوار، خشک کردن موها بوده و یک سشوار خوب، باید بتواند در کمترین زمان ممکن و با کمترین آسیب رساندن به مو و با استفاده‌ی آسان، اینکار را انجام دهد. برای خشک کردن موها در کمترین زمان، باید سشوار موتور قوی داشته باشد. جلوتر خواهیم گفت یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان خرید سشوار به آن توجه شود؛ قدرت موتور آن است. همچنین یک سشوار خوب باید در عین کاربردی بودن، استفاده از آن برای تمام افراد راحت باشد؛‌این موضوع شامل امکانات مختلف سشوار، وزن آن و...، می‌شود. برندهای مختلفی، سشوارهای خوبی تولید می‌کنند که خرید و استفاده از هر کدام مزایای خاص خود را داشته و مناسب برای کاربردهای متفاوت است. در حقیقت، سشوارها با توجه به نوع استفاده‌ای که از آن‌ها می‌شود، به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. در ادامه بعد از بررسی انواع سشوارها، در ادامه بهترین برندهای سشوار را نیز معرفی می‌کنیم.

انواع سشوار

نکات خرید سشوار خوب

بر اساس نوع کاربرد و نیاز افراد، سشوارها به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

1.سشوارهای خانگی

برای افرادی که مهم‌ترین خواسته‌ای که از سشوار دارند، خشک کردن مو بوده و قیمت نیز برایشان اهمیت دارد، بهترین انتخاب سشوارهای خانگی هستند.‌این سشوارها، تنظیمات ساده‌ای داشته و توان، حرارت و سرعت پایینی دارند.

2. سشوارهای نیمه حرفه‌ای

این سشوارها، نسبت به سشوارهای خانگی، قدرتمندتر بوده و تنظیمات و امکانات بیشتری نیز دارند. با‌اینکه سشوارهای نیمه حرفه‌ای، از مدل‌های خانگی، قیمت بیشتری دارند، اما انتخاب مناسب‌تری هستند؛ به‌این علت که عمر مفید طولانی‌تری دارند. 

3.سشوارهای حرفه‌ای 

سشوارهای حرفه‌ای برای افراد عادی توصیه نمی‌شود؛ زیرا هم امکانات بیشتری داشته که برای استفاده‌ی معمولی، کاربردی نیستند و هم‌اینکه قیمت بالایی دارند.‌این مدل‌ها، قدرت موتور خوبی داشته و ویژگی‌ها و لوازم جانبی‌هایی دارند که یک آرایشگر حرفه‌ای برای حالت دادن به موها احتیاج دارد! 

بهترین برند سشوار

فیلیپس (Philips)

اسم برند Philips، همواره در بین بهترین ارائه دهندگان انواع وسایل الکتریکی از جمله سشوارها، قرار گرفته است. ‌این برند، انواع مدل‌های متنوع سشوار را داشته و می‌توان با مشخص مشخصات سشوار مد نظرتان، آن را به راحتی در بین سشوارهای‌این برند پیدا کرده و خریداری کنید. برای مثال، سشوارهای خانگی‌این برند، علاوه بر تولید باد گرم می‌توانند باد سرد نیز تولید کنند و توان بیشتر آن‌ها در حدود 2100 وات است. همچنین دارای قابلیت‌های بالایی مانند وجود 6 نوع تنظیمات دما و سرعت، سیم برق 1.8 متری، حلقه اویختن و …، هستند.

پرومکس (promax)

یکی دیگر از بهترین و نام آشناترین برندهای ارائه دهنده‌ی انواع سشوار، برند پرومکس است.‌این برند نیز انواع سشوار را داشته و می‌توان با جست وجو در بین مدل‌های آن، سشوار دلخواهتان را پیدا و خریداری کنید. اکثر سشوارهای promax، توان 2100 واتی دارند. همچنین قیمت سشوارهای‌این برند، با توجه به امکاناتی که دارند، مناسب و مقرون به صرفه است. 

بابلیس (babyliss)

این برند، تولید کننده و ارائه دهنده‌ی انواع لوازم الکتریکی مانند انواع سشوارها، اتو موها، ماشین ریش‌تراشی و…، است. همه‌ی محصولات برند babyliss، با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته شده و‌این برند را می‌توان یکی از بهترین برندهای سشوار دانست.

نکات مهم در خرید سشوار

راهنمای خرید سشوار

در زمان خرید سشوار، توجه به چندین مورد ضروری بوده و باعث می‌شود تا سشوار مناسب‌تری را خریداری کنید. در ادامه 10 نکته‌ی مهم که باید در خرید سشوار به آن‌ها توجه داشته باشید را معرفی و بررسی می‌کنیم.

1.قدرت موتور سشوار

اولین ویژگی مهم که باید به آن توجه داشته باشید، قدرت موتور سشوار بوده که بر حسب واحد وات اندازه گیری می‌شود. در‌اینجا می‌توان گفت به نوعی وات معادل جریان هواست و هر جه بیشتر باشد، سشوار دارای جریان هوای قوی‌تری است.

معمولا در بین انواع مدل‌های سشوار، با بالا رفتن قیمت آن، قدرت موتور نیز افزایش می‌یابد. برای استفاده‌ی روزانه‌ی افراد عادی، سشوارهای معمولی با قدرت 1300 تا 1800 وات مناسب بوده که قیمت‌های معقولی نیز دارند. 

2.عنصر گرمایش (Heating Element)

قطعه‌ای که باعث تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی شده را عنصر گرمایش می‌گویند. در سشوارها، باید به جنس‌این قطعه دقت کنید. به طور کلی، در بین انواع سشوارها، دو جنس عنصر گرمایشی وجود دارد؛ سرامیکی و فلزی. جنس سرامیکی‌این قطعات، با برچسب‌هایی بر روی سشوارها، مشخص می‌شود و در صورت نبودن آن، به معنای فلزی بودن‌این قطعه است.
نکته‌ی اصلی که در‌اینجا باید بدانید‌این است که سرامیک‌ها به طور یکنواخت گرم شده و در نتیجه‌ی آن، توزیع گرمای بهتری صورت گرفته و باعث بهتر خشک شدن مو می‌شود.

3.یون‌های منفی!

سومین ویژگی که باید به آن توجه کنید یون‌های منفی هستند. شاید عجیب به نظر برسد، اما یکی از از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که سشوار شما می‌تواند داشته باشد. زمانی که موهای خود را به وسیله‌ی از سشوار خشک می‌کنید، در حقیقت‌این کار با پرتاب یون‌های منفی به سمت موهای شما انجام می‌شود.‌اینگونه است که مولکول‌های آب که دارای بار مثبت بوده، با یون‌های منفی واکنش نشان داده و در نهایت، موها خشک می‌شوند! همچنین یون‌های منفی، به صاف شدن کوتیکول مو کمک می‌کنند؛ بنابراین درخشندگی طبیعی موها حفظ شده و به کاهش موخوره کمک زیادی می‌کند. تعداد زیادی از سشوارهای‌این فناوری را داشته و عامل تاثیر گذاری در قیمت آن‌ها نیست.

در واقع، سه مورد مطرح شده یعنی قدرت، جنس عنصر گرمایش و یون‌های منفی، مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک سشوار باید داشته باشد. در ادامه باقی موارد را بررسی می‌کنیم. 

4.سرعت

اکثر سشوارها، دارای دو تنظیم سرعت کم و زیاد هستند. البته سشوارهایی وجود دارند که سه نوع تنطیم سرعت دارند. معمولا افراد از بیشترین سرعت سشوار استفاده می‌کنند، اما اگر از افرادی هستید که سرعت برایتان اهمیت داسته و‌ترجیح می‌دهید که سرعت‌های مختلف را امتحان کنید، به‌این نکته در زمان خرید سشوار دقت کنید. 

5.حرارت

یکی از مواردی که در سشوارها اهمیت دارد، درجه حرارت آن‌ها است. سه درجه حرارت کم، متوسط و زیاد، در بسیاری از سشوارها تعبیه شده است. درجه‌ی متوسط آن برای استفاده‌ی روزانه و معمولی و درجه‌ی حرارت کم، برای مواردی استفاده می‌شود که حجم مو زیاد نباشد. در مورد استفاده از درجه حرارت زیاد، کمی‌باید احتیاط نمود و فقط در صورت لزوم از آن استفاده کرد؛ چرا که حرارت زیاد ممکن است باعث آسیب رساندن به مو شده و باعث کاهش درخشندگی آن شود. 

6.دکمه‌ی خنک کننده!

خشک کردن مو، تنها یکی از کاربردهای سشوار است. از‌این وسیله برای فیکس کردن و حالت دادن نیز استفاده شده و علاوه بر جریان هوای گرم، برای راحتی بیشتر، از هوای سرد نیز استفاده شده و برای بسیاری از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر برای شما، استفاده از‌این گزینه مهم است، در زمان خرید سشوار حتما به آن دقت کنید.

7.سیم برق

سیم برق سشوار در ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد، اما به‌این علت که به وسیله‌ و اتصال آن به پریز برق، سشوار کار می‌کند، توجه به آن مهم است! اولین مورد مهم درباره‌ی سیم سشوار، ضخامت آن است؛ نباید خیلی ضخیم بوده که باغث وزن بیشتر سشوار شود و نه آنکه با نازکی بیش از حد، سریعا آسیب دیده و خطراتی از جمله برق گرفتگی را به دنبال داشته باشد. 
دومین مورد مهم، اندازه‌ی سیم برق سشوار است. بعضی از سشوارها، آنقدر سیم کوتاهی دارند که کار با آن‌ها مشکل خواهد بود. اندازه‌ی سیم سشوار باید به گونه‌ای باشد که نه با بلندی بیش از حد، دست و پا گیر شود و نا با کوتاهی زیاد، کار با آن مشکل شود. به نظر می‌رسد بهترین اندازه برای سیم سشوار، در حدود 1.5 تا 2 متر باشد. البته‌این مورد درباره‌ی سشوارهای سفری، زیاد صدق نمی‌کند!

8.قابلیت جداشدن کلاهک پشت سشوار!

یکی از قطعاتی که در سشوار وجود دارد، یک فن در پشت سشوار است که خنک کردن موتور، مانند دیگر فن‌های وسایل دیگر، وظیفه‌ی آن است. طبیعی است که با مرور زمان،‌این فن گرد و غبار گرفته و نیازبه تمیز شدن دارد. همچنین‌اینکار موجب افزایش عمر مفید سشوار نیز می‌شود؛ چرا که با تمیز کردن‌این فن‌ها، فشار کمتری به موتور سشوار وارد می‌شود. اگر کلاهکی که بر روی‌این فن قرار دارد، قابلیت جداشدن نداشته باشد، امکان تمیز کردن فن هم وجود ندارد. در زمان خرید سشوار می‌توانید خودتان‌این موضوع را امتحان کنید!

9.نازل سشوارها

داشتن حداقل یک نازل اصلی (نازل کندانسور) برای سشوارهای ضروری است. چرا که در صورت نبودن آن، جریان هوا شدیدتر خارج شده و نمی‌توان کنترلی رو موها داشت. در نتیجه باعث می‌شود تا موها پف کرده یا وز بشوند. علاوه بر نازل اصلی، تعدادی از سشوارهای نازهای متنوع دیگری نیز دارند که کارهای مختلفی انجام می‌دهند. 

پوشش بیرونی سشوار

آخرین موردی که باید در زمان خرید سشوار به آن توجه کنید، پوشش بیرونی سشوار و جنس آن است. معمولا افراد از سشوارها در حمام استفاده می‌کنند؛ در نتیجه باید جنس پوشش بیرونی آن‌ها به گونه‌ای باشد که در صورت قرار گرفتن روی کف کاشی‌های حمام، آسیبی به آن‌ها وارد نشود. علاوه بر آن، نباید وزن سشوار را افزایش دهند؛ زیرا هر چه وزن سشوار بیشتر باشد، کار کردن با آن سخت‌تر خواهد بود.

سخن آخر بررسی راهنمای خرید سشوار

از آنجایی که مو و سلامت آن، نقش مهمی‌در ظاهر و زیبایی افراد دارد، باید از محصولاتی استفاده کرد، کمترین آسیب را به مو وارد کنند. در صورتی که افراد از سشوار نامناسبی کنند، ممکن است خسارات جبران ناپذیری به موی آن‌ها وارد شود. در‌این مقاله سعی داشتیم با یک بررسی کلی، راهنمای مناسبی برای شما در خرید سشوار داشته باشیم. از همراهی شما تا پایان متشکریم.