با شروع فصل سرما، انواع وسایل گرمایشی خانه اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. انواع وسایل گرمایشی از شومینه و شوفاژ گرفته تا پکیج و وسایل گرمایشی جدید، همگی دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. این وسایل در مکان‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین سیستم گرمایشی منزل در هر منطقه آب و هوایی متفاوت است و برخی از وسایل گرمازا مصرف انرژی بالایی دارند. بنابراین در انتخاب سیستم گرمایشی منزل باید دقت زیادی کرد. در این مقاله به طور کامل به معرفی و بررسی انواع وسایل گرمایشی خانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

سیستم گرمایشی چیست؟

در ابتدا و قبل از هرچیز و معرفی انواع وسایل گرمایشی خانه، باید با سیستم گرمایشی آشنا شد و به این سوال که سیستم گرمایشی چیست؟ پاسخ داده شود. به روند بالا بردن دما در ساختمان که توسط انواع سیستم‌های حرارتی و برورتی انجام می‌شود، سیستم گرمایشی گویند. سیستم‌های گرمایشی به طرق مختلفی این روند را انجام می‌دهند. مانند سیستم گرمایش از طریق بخاری، سیستم گرما از کف، سیستم حرارت مرکزی.

 

مزایا و معایب انواع وسایل گرمایشی منزل

همانطور که اشاره کردیم سیستم‌های گرمایشی با روش‌های مختلف و با انواع سیستم‌های حرارتی و برودتی باعث افزایش گرمای محیط می‌شوند. در ادامه به بررسی انواع آن‌ها می‌پردازیم.

 

 • افزایش دما توسط سیستم گرمایشی بخاری (برقی، گازی، نفتی)

بخاری یکی از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین انواع وسایل گرمایشی خانه است. بخاری‌های امروزی از سوخت‌های مختلفی مانند برق، گاز و نفت استفاده می‌کنند. امروزه رایج‌ترین آنها بخاری‌های گازی است که به سبب هزینه‌های کمتر و در دسترس بودن گاز در اکثر مناطق شهری و روستایی استفاده فراوانی دارد.

از مزیت‌های بخاری می‌توان به در دسترس بودن آسان آن در همه نقاط کشور و همینطور کم هزینه بودن نصب و تعمیر آن اشاره کرد. سیستم گرمایشی بخاری به سبب اشغال کردن فضای زیاد، ایمنی پایین و خطر گازگرفتگی و همینطور یکنواخت نبودن گرما در همه نقاط ساختمان از طرفداران زیادی برخوردار نیست.

انواع وسایل گرمایشی خانه

 • انواع وسایل گرمایشی گازی بدون دودکش

گاز، از رایج‌ترین سوختی است که بخاری‌ها استفاده‌ می‌کنند و بخاری‌های گازی به دو دسته‌ی کلی دودکش دار و بدون دودکش تقسیم بندی می‌شوند. بخاری گازی بدون دودکش، یکی از مهمترین انواع وسایل گرمایشی گازی بدون دودکش محسوب شده که به علت سیستم‌های خاص محافظتی که دارد، با استقبال زیادی مواجه شده است

 

 • سیستم گرمایش شومینه

یکی از قدیمی‌ترین وسایل گرمازای منزل، شومینه است. اکثر شومینه‌های امروزی گازی هستند ولی در زمان‌های گذشته سوخت آن‌ها از چوب تأمین می‌شد. از مزایای این سیستم، زیبا بودن ظاهر و ساده بودن آن است. ولی از معایب آن می‌توان به ایمنی پایین آن و پخش کردن گاز مونوکسید کربن در هوا اشاره کرد. کثیف کردن وسایل و دیوارهای ساختمان و همچنین کافی نبودن شومینه به تنهایی از معایب دیگر روش گرمایشی شومینه است.

انواع وسایل گرمایشی خانه

 • سیستم گرمایشی گرما از کف

شاید بتوان گفت از وسایل گرمایشی جدید و حتی جدیدترین سیستم گرمایشی ساختمان، سیستم گرما از کف است. در این سیستم آب گرم شده توسط موتورخانه یا پکیچ، به لوله‌های تعبیه شده در کف ساختمان هدایت می‌شود. این گرمای موجود در لوله‌ها باعث افزایش دمای خانه می‌شود. در این سیستم از رادیاتور و شوفاژ خبری نیست.

از مزایای گرما از کف که یکی از جدیدترین انواع وسایل گرمایشی خانه است، تمیز بودن و آلوده نکردن دیوار و وسایل ساختمان است. ایمنی بالا و گرمای یکنواخت در تمام محیط ساختمان از مزیت‌های دیگر این سیستم است. از مشکلاتی که این روش گرمایشی دارد هنگام نشتی دادن لوله‌های آن است. زیرا اگر هر کدام از لوله‌های کف دچار نشتی شود، باید تمام کف ساختمان به طور کامل برداشته شود.

انواع وسایل گرمایشی خانه

 • سیستم گرمایشی مرکزی خانه

در سیستم گرمایشی مرکزی اعم از موتورخانه یا پکیج، آب گرم شده درون لوله‌ها به گردش در آمده و رادیاتورها را گرم می‌کند. گرم شدن رادیاتورها موجب افزایش دما در ساختمان و اتاق‌ها می‌شود. رادیاتورها از نظر نوع و شکل با هم متفاوت هستند. شما می‌توانید مطابق سلیقه و بودجه خود، رادیاتور مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سیستم گرمایشی مرکزی دارای مزایای بسیاری است. این مزایا عبارتند از:

 • اشغال کردن فضای کم
 • گرمایش مناسب و یکنواخت در تمام اتاق‌ها
 • بی خطر بودن و ایمنی بالا

اگر بخواهیم به این سوال که معایب این سیستم گرمایشی چیست؟ پاسخ دهیم، می‌توان به سیاه شدن دیوارها و وسایل خانه اشاره کرد. در بخش بعدی به طورجداگانه درباره سیستم پکیج صحبت می‌کنیم. برای نصب سیستم گرمایشی خود علاوه بر بودجه اختصاصی آن، باید به متراژ و منطقه ساختمان مورد نظر نیز دقت کنید.

 

 • سیستم گرمایشی پکیج دیواری

در سیستم پکیج دیواری، گرمایش ساختمان توسط رادیاتورها تأمین می‌شود و این دستگاه نمی‌تواند مانند بخاری به تنهایی باعث افزایش دمای محیط شود. پکیج آب را گرم کرده و در داخل رادیاتورها به گردش در می‌آورد. در این شیوه گرمایش نیازی به آبگرمکن نیست و این یکی از مزایای آن است.

هنگامی که نیازی به آبگرمکن نباشد، فضای کمتری اشغال شده و هزینه کمتری نیز صرف می‌شود. از معایب گرمایش با پکیج این است که هرگاه در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد شود، محیط منزل و آب مصرفی سرد می‌شود. تعمیر پکیج ممکن است زمان‌بر باشد و ساکنین منزل را به دردسر بیاندازد.

 

 • انواع وسایل گرمایشی؛ رادیاتور قرنیزی

عملکرد رادیاتور قرنیزی، شبیه سیستم گرما از کف است. تفاوت رادیاتور قرنیزی با روش گرما از کف، تنها در محل لوله‌کشی است. از مزیت‌های این روش می‌توان به اشغال کردن فضای کم و ایمن بودن آن اشاره کرد. در این سیستم نیز گرما به طور یکنواخت در تمام فضای ساختمان به وجود می‌آید.

 

 • گرم کردن خانه از طریق داکت اسپیلت

این سیستم که یک شیوه گرمایشی- سرمایشی است، از طرفداران بسیاری برخوردار است. پکیج یا موتورخانه آب گرم را به داکت اسپیلت وارد کرده و گرمای موجود توسط فن به محیط ساختمان منتقل می‌شود. از مزایای این سیستم، حذف لوله‌کشی برای گرمازایی در ساختمان و اشغال کردن فضای کم است. سرعت عملکرد این روش در گرمایش ساختمان بسیار بالاست و آن را به سرعت گرم می‌کند.

ایرادی که می‌توان برای این سیستم  در آپارتمان‌ها بیان کرد این است که به محض روشن شدن دستگاه، کل واحدهای آپارتمان گرم می‌شود و استثنائی ندارد.     ‌

انواع وسایل گرمایشی خانه

به صرفه‌ترین سیستم گرمایشی

هر کدام از سیستم‌های گرمایشی هزینه‌های متفاوتی داشته و برای انتخاب به صرفه‌ترین سیستم گرمایشی باید انواع وسایل گرمایشی خانه و وسایل گرمایشی جدید را با یکدیگر مقایسه کرد؛ چرا که برخی از آنها ارزان و برخی دیگر بسیار گران هستند. برای مثال قیمت بخاری نفتی بین ۹۹۰۰۰ تومان تا ۶ میلیون تومان است. اما داکت اسپیلت ۶۰۰ میلیون تومانی هم در بازار موجود است. قیمت دستگاه پکیج از ۹۰۰۰۰۰ تومان شروع شده و تا ۴۴ میلیون هم می‌رسد. این در حالی است که سیستم لوله کشی و رادیاتورها هزینه جداگانه‌ای را در بر می‌گیرد.

اما اگر به دنبال یک روش گرمایشی با صرفه برای ساختمان‌های کوچک هستید، به صرفه‌ترین سیستم گرمایشی، گرمایش از طریق بخاری گازی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. زیرا بخاری  قیمت مناسبی دارد و از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه است. قیمت بخاری گازی بین ۶۹۰۰۰ تومان تا ۲۳ میلیون تومان است که نگهداری، نصب و تعمیر آن نیز کم بوده و آن را به یکی از به صرفه‌ترین سیستم گرمایشی تبدیل می‌کند. البته بخاری‌های برقی نیز از نظر قیمت بالا نیستند ولی از جهت مصرف برق، هزینه زیادی را بر دوش مصرف‌کننده می‌گذارد. قیمت بخاری برقی بین ۱۴۵/۰۰۰ تا حدود ۸ میلیون است. هزینه نصب و نگهداری بخاری برقی نیز کم است.

برای نصب سیستم گرمایشی خود علاوه بر بودجه اختصاصی آن، باید به متراژ و منطقه ساختمان مورد نظر نیز دقت کنید. زیرا ساختمان‌های کوچک نیازی به تجهیزات زیادی ندارند و به راحتی گرم می‌شوند.

بیشتر بخوانید: