زمانی تهیه یک فنجان اسپرسو حرفه‌ای در خانه مانند رویا بود. کسانی که عاشق دم کردن قهوه بودند بیشتر از قهوه آماده (نسکافه) استفاده می‌کردند. عده‌ای نیز قهوه ترک یا فرانسه را همچنان با دستگاه قهوه ساز یا جذوه در خانه درست می‌کنند، اما برای خوردن یک کاپوچینو حرفه‌ای یا اسپرسو بهتر بود به یک کافه خوب بروید و یک فنجان اسپرسو خامه‌دار سفارش دهید. خوشبختانه امروزه باوجود دستگاه اسپرسو ساز دیگر نیاز نیست به کافه بروید، هرچند که کافه رفتن هم حال هوای خودش را دارد. درهرحال اگر حوصله بیرون رفتن ندارید، با یک اسپرسو ساز در خانه می‌توانید حرفه‌ترین نوشیدنی‌های برگرفته از قهوه را درست کنید و از نوشیدنشان لذت ببرید. اگر هنوز اقدام به خرید اسپرسو ساز نکرده‌اید، مطالب این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین برند را با توجه به نیازتان انتخاب کنید.


بهترین اسپرسو ساز خانگی چه ویژگی‌هایی دارد؟

راهنمای خرید اسپرسو ساز خانگی


اگر قصد راه انداختن کافی‌شاپ را ندارید، پس یک اسپرسو ساز کوچک خانگی برایتان کافی خواهد بود. راهنمای خرید اسپرسو ساز، شما را با ویژگی‌های و قیمت این دستگاه آشنا خواهد کرد. 
در ابتدا، بهتر است توضیحات مختصری در مورد قطعات بخوانید تا بعد به سراغ مارک‌ها و نحوه استفاده از این وسیله برویم. 
نازل بخار: لوله استیلی است که درون دستگاه قرار دارد این نازل چندین خروجی دارد.
نازل آب جوش: برای تولید آب جوش است.
هد گروپ: این قطعه برای گرفتن عصاره قهوه و غلیظ شدن آن به کار می‌رود. قطعه پرتافیلر به این قطعه وصل می‌شود.
پرتافیلر: محفظه‌ای با مجراهای ریز که به آن سبد پرتافیلر گفته می‌شود. این وسیله به دو شکل فشرده و غیر فشرده است که معمولا دستگاه‌های اسپرسو ساز خانگی دارای مدل فشرده‌اند. در هنگام انتخاب دستگاه حتما به این قطعه و وسایل داخلش توجه کنید؛ چراکه جنس این قطعات در تعیین کیفیت اسپرسو نقش اساسی دارند.


نکاتی که در هنگام خرید اسپرسو ساز باید به آن توجه کنید به قرار زیر است:
•    یادتان باشد که اسپرسو ساز همان قهوه ساز نیست و ما در مقاله نحوه خرید قهوه ساز مفصلا به این موضوع اشاره ‌کرده‌ایم. 
•    سرعت عملکرد دستگاه، اگر این موضوع برایتان اهمیت دارد قبل از خرید حتما آن را چک کنید.
•    کیفیت اسپرسو تولیدشده توسط دستگاه.
•    قیمت، ممکن است توقع شما از دستگاه چندان بالا نباشد و بتوانید با بودجه‌ای که در نظر دارید دستگاهی ایدئال تهیه کنید.  
•    اندازه، ابعاد دستگاه را بسنجید و قبل از خرید جای آن را در آشپزخانه در نظر داشته باشید.
•    تعداد دیگ‌های بخار یا همان قدرت بخار دهی.
•    تعداد بویلرهای دستگاه.
•    موتور و پمپ بخار، در هنگام خرید به میزان توان موتور و پمپ بخار توجه کنید. هرچقدر که این دو قطعه در دستگاه قوی‌تر باشند، کیفیت اسپرسو بهتر و زمان تهیه آن نیز کمتر می‌شود.
•    گارانتی، اسپرسو ساز نیز مانند هر وسیله برقی ممکن است خراب شود، پس حتما از وجود گارانتی، اطمینان حاصل نمایید. در این مورد فراموش نکنید که لوازم خانگی قاچاق ممکن است ارزان‌تر باشند اما فاقد گارانتی‌اند. 


سایر ویژگی‌های اسپرسو ساز

سایر ویژگی‌های اسپرسوساز


اگر به صفحه اسپرسو ساز سایت لوازم خانگی فورپینا مراجعه نمایید، در زیر هر محصول، فهرستی از خصوصیات آن را مشاهده خواهید کرد. این خصوصیات، در هنگام خرید اسپرسو ساز می‌تواند مهم باشند. 
سیستم کاپوچینو ساز: بعضی دستگاه‌هایی که قیمتشان قدری بیشتر است دارای قابلیت ساختن کاپوچینو را نیز دارند.
قابلیت تولید کف شیر: واقعا اسپرسو ساز بدون این قابلیت مفهومی ندارد.
قابلیت برنامه پذیری: با این قابلیت، می‌توانید به دستگاه برنامه بدهید تا در زمان موردنظرتان شروع به کار کند.


بهترین مارک های اسپرسو ساز

بهترین مارک های اسپرسو ساز


بهترین مارک اسپرسو ساز در حال حاضر دلونگی است. قیمت اسپرسو ساز دلونگی از حدودا دو میلیون تومان شروع می‌شود و تا 8 میلیون نیز ادامه دارد. 
مارک‌های زیگما و مباشی در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند و هر یک، ویژگی‌های خاص خود را دارند که در صفحه مربوط به اسپرسو ساز می‌توانید آن‌ها را مشاهده نمایید.


در آخر، امیدواریم با توجه به موضوعات مطرح شده در این مقاله، دستگاه اسپرسو ساز مناسبی را انتخاب کنید و از نوشیدن اسپرسو در خانه لذت ببرید.