ماشین ظرفشویی، جز وسایلی است که در گذشته، جایگاه خود را در خانه‌های ما به اندازه امروز پیدا نکرده بود. آنچه امروزه در مورد فواید این وسیله، نظیر صرفه جویی در آب و زمان و شست و شویی به مراتب تمیزتر از آنچه با دست انجام می‌شود، می‌دانیم، بر لزوم استفاده از ماشین ظرفشویی افزوده است. اکثر ما گمان داریم که کار با این وسیله را بلدیم و نیازی به مطالعه راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی نداریم. اما تجربه تعمیرکاران این وسیله، چیزی جز این است. تجربه آنان نشان داده است که اغلب خرابی‌ها و یا تمیز نشدن ظروف به دلیل استفاده نادرست از این وسیله اتفاق می‌افتد. اگر شما نیز قصد خرید ماشین ظرفشویی را دارید و یا از کثیف ماندن ظروف بعد از اتمام کار ماشین خسته شده اید، پیشنهاد می‌کنیم با ما در مقاله آموزش استفاده از ماشین ظرفشویی همراه شوید تا در کنار نکات مهم، نگاهی جامع به برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی داشته باشم.

آموزش استفاده از ماشین ظرفشویی 

بررسی تخصصی راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی را شروع می‌کنیم؛ مکانیسم ماشین‌های ظرفشویی، اغلب مانند یکدیگرند و شامل 6 الی 7 برنامه شست‌وشو می‌شوند.

ابتدا آب ورودی، بعد از گذشتن از مخزن نمک (باید از قبل پر شده باشد)، وارد حوضچه شده و بعد از تنظیم درجه حرارت آب، طبق برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید، آب از طریق دو بازویی که در بالا و پایین کابین نصب شده‌اند روی ظروف ریخته می‌شود. بعد از این مرحله، آب کثیف خارج شده و مرحله بعدی با ورود آب تمیز و باز شدن اتوماتیک درب جای قرص شوینده، شروع می‌شود. سنسورهای تنظیم کننده دمای آب در تمام مارک‌های ماشین ظرفشویی وجود دارند. وظیفه این سنسورها، جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه دمای آب، جهت جلوگیری از آسیب دیدن ظروف است. بعد از این مرحله، یک بار دیگر ظروف با آب تمیز شسته می‌شوند و بعد از آن به مرحله آخر یعنی خشک شدن می‌رسیم که در این مرحله، کابین با بخار داغی پر می‌شود. توجه داشته باشید که باز کردن در ماشین ظرف شویی در این مرحله می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ لذا تا اتمام مرحله آخر و شنیدن بوق پایان، از باز کردن درب ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

پر کردن مخزن نمک

این بخش یکی از مهم‌ترین‌ها در راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی است؛ قبل از هرکاری، باید مخزن نمک را پرکنید. برای این کار، دربی را که در کف ماشین ظرفشویی‌تان وجود دارد، باز کرده و به اندازه یک کیلوگرم نمک مخصوص به داخل محفظه بریزید. این نمک مخصوص، بسیار قوی عمل می‌کند و سختی آب را می‌گیرد. در این خصوص خوب است بدانید که در بعضی مارک‌ها مانند ماشین ظرفشویی پاکشوما مدل MDF-15301 برنامه‌ای مجزا برای گرفتن سختی آب وجود دارد.

لطفا در این مرحله به نکات زیر توجه کنید:

  • بار اول دو لیوان نمک را با یک لیتر آب حل کنید و در محفظه بریزید. دفعات بعد، نیازی به حل کردن نمک در آب نیست.
  • درب محفظه را محکم ببندید تا از ریخته شدن محلول نمک به داخل کابین جلوگیری شود؛ چرا که این مساله باعث سوراخ شدن یا زنگ زدن کابین یا فیلترها می‌شود.
  • از ریختن هر گونه نمک طعام یا سایر مواد شوینده در محفظه نمک جدا خودداری نمایید.
  • می‌توانید نمک مخصوص ماشین ظرفشویی را از فروشگاه‌های معتبر شوینده‌های بهداشتی تهیه کنید.

مقدار مصرف نمک توسط ماشین، متفاوت است و بستگی به دفعات استفاده شما دارد. با تمام شدن نمک مخزن، چراغ مربوط به آن روشن می‌شود. این چراغ در دستگاهای مختلف می‌تواند به شکل دانه برف، فلش‌های رفت و برگشت و یا salt باشد.

پر کردن مخزن جلادهنده

اهمیت مایع جلادهنده به دلیل نقش مکمل آن با نمک است. معمولا روی درب آن علامت ستاره وجود دارد و معمولا کنار جای پودر قراردارد. این مایع در هنگام خشک شدن ظروف وارد کار شده و باعث رفع رسوبات و درخشش ظروف می‌شود. در هنگام اتمام این مایع نیز، چراغ آن روشن می‌شود.

ماشین ظرفشویی ال جی

پودر یا قرص ماشین ظرفشویی

پودر یا قرص ماشین ظرفشویی یکی از دغدغه‌ها و نکات مهم در راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی به‌شمار می‌رود. محفظه پودر، پشت در ماشین ظرفشویی قرار دارد. برای پر کردن آن تنها کافی است درب محفظه را باز کنید و اگر تنها از نصف ظرفیت دستگاه استفاده کرده‌اید، به اندازه یک قاشق و اگر هر دو سبد را پر کرده‌اید، به اندازه دو قاشق غذاخوری پودر داخل آن بریزید. دو شیار موجود در این محفظه نیز برای همین امر تعبیه شده‌اند. شیار اول، برای نصف و شیار دوم، برای حالت تکمیل است. قابلیت شست‌وشوی نصف ظرفیت با انتخاب طبقه، در اغلب مارک‌های معتبر مانند ماشین ظرفشویی ال جی، کرال، پاکشوما و دوو موجود است. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از منو دسته‌بندی محصولات، قسمت شست‌وشو و نظافت و سپس گزینه ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید.

استفاده از قرص بهتر است یا پودر؟

افرادی که به دنبال آموزش استفاده از ماشین ظرفشویی هستند همیشه این سوال را به همراه خود دارند؛ از آنجایی که قرص‌های ماشین ظرفشویی دارای نمک و ماده جلادهنده نیز هستند، استفاده از این قرص‌ها نیاز شما به خرید نمک و ماده جلادهنده را به صفررسانده و در نتیجه باصرفه‌تر است. اگر دستگاه شما کلیدی به نام 3in1 دارد، در هنگام استفاده از قرص، حتما این کلید را بزنید؛ در غیر این صورت، می‌توانید قرص را در کف کابین یا جای پودر قرار دهید.

سوال اصلی در آموزش استفاده از ماشین ظرفشویی؛ چگونه ظروف را داخل ماشین ظرفشویی بچینیم؟

اغلب ما بعد از مهمانی با حجم عظیمی از ظروف کثیف مواجه می‌شویم اما چگونه در این موارد می توانیماز حداکثر فضای ماشین ظرفشویی بهره ببریم؟

بهترین روش برای استفاده بیشتر از فضای سبدها، چینش از عقب به جلو است. بشقاب‌ها را با توجه به اندازه آن‌ها از بزرگ به کوچک بچینید؛ چراکه قرارگیری یک نعلبکی کوچک بین دو بشقاب غذا خوری باعث شستشوی نیمه‌کاره نعلبکی می‌شود. در این خصوص، به گود یا تخت بودن ظروف نیز توجه کنید و بشقاب‌ها یا کاسه‌های گود را پشت ظروف تخت قرار ندهید. قاشق‌ها و چنگال‌ها را مرتب و رو با بالا بچینید. کارد و چاقو را در قسمت‌های کناری و یا در سمت چپ کابین قرار دهید؛ چراکه ذرات معلق و چسبنده به این وسایل تیز می‌چسبند. لازم به ذکر است که در بیشتر ماشین‌ها، مانند ماشین ظرفشویی ال جی مدل DE24 طبقه مجزا برای قاشق چنگال وجود دارد.

چند نکته قابل توجه در راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

*کاردهای خیلی تیز در دمای بالا کند می‌شوند و بهتر است آن‌ها را با دست بشویید.

* ظروف چوبی با دمای بالای آب تغییر شکل می‌دهند؛ کفگیرها و ظروفی که با چسب چوب به هم متصل شده باشند، برای شست‌وشو در ماشین ظرف شویی مناسب نیستند.

* بهتر است از قرار دادن ظروف ارزشمند و قدیمی در ماشین ظرفشویی پرهیزکنید. آبکاری طلا و نقره ممکن است در مجاورت مواد شوینده کدر و یا رنگ گل‌های چینی های قدیمی کم‌رنگ شود.

* تفلون‌های قدیمی بر خلاف ظرف تفلونی جدید، برای شست و شو با ماشین ظرفشویی مناسب نیستند.

* اگر ظرف شما دارای برچسب کاغذی است، بهتر است آن را داخل ماشین نگذارید؛ چراکه ذرات برچسب در منافذ اصلی مانند منافذ ریزش آب بر روی ظروف، جمع شده و در گذر زمان کیفیت شست و شو را پایین می‌آورد.

* هرگز ظروف پلاستیکی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید، مگر اینکه قابلیت شست و شو در دمای  بالا را داشته باشند.

* لیوان ها و ظروف گود را رو به پایین و در قسمت مخصوص به خودشان قراردهید.

* ظروف مسی نیز بهتر است با دست شسته شوند؛ زیرا ترکیب آب داغ و مواد شوینده باعث تغییر رنگ این ظروف می‌شود.

*قبل از قرار دادن ظروف در داخل ماشین، آشغال‌ها و تکه‌های به جای مانده از غذا را از روی ظروف پاک کنید.

برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی

برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در آموزش استفاده از ماشین ظرفشویی است؛ حال که ظروف را طبق اصول چیده‌اید، نوبت انتخاب برنامه شست‌وشو می‌رسد. این برنامه در مارک‌های مختلف می‌تواند قدری متفاوت باشد اما اصول اولیه تمام برندها تقریبا یکسان است. برای مثال در ماشین ظرفشویی پاکشوما مدل 15301- MDF تعداد برنامه‌های شست‌وشو 9 عدد و در ماشین ظرفشویی ال جی مدل DE24 پنج عدد تعبیه شده است.

خرید ماشین ظرفشویی ال جی از فروشگاه اینترنتی فورپینا

انتخاب برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی مناسب در نتیجه‌گیری بهتر از فرایند شست‌وشو و کمک به طول عمر دستگاه بسیار تاثیرگذار خواهد بود. پرکاربردترین برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی به شرح زیر است:

برنامه شستشوی Normal

برای شست‌وشوی ظروف نه چندان کثیف روزانه، می‌توانید از برنامه Normal یا Main استفاده کنید. در این برنامه، درجه حرارت آب تا 65 درجه بالا می‌رود و میزان مصرف آب بین 5 تا 15 لیتر است.

برنامه شستشوی Intensive

اگر ظروف شما بسیار کثیف است و غذا بر روی آن خشک شده است، بهتر است از برنامه intensiveاستفاده کنید. فرایند شست‌وشو در این برنامه، قدری طولانی است.

برنامه شستشوی Eco/Energy-Save

برای صرفه جویی در برق و آب هیچ برنامه‌ای بهتر از Eco نیست. در این برنامه، دمای آب پایین بوده و برای شستن ظروف شکننده و نه چندان چرب مانند استکان‌های چای یا بشقاب‌های میوه‌خوری مناسب است.

برنامه شستشوی Light Wash/Pre Wash

برنامه شست‌وشوی آهسته، برای شستن ظروف حساس مانند کریستال‌ها به کار می‌رود. Pre Washنیز عملکردی نزدیک به Light Wash دارد؛ با این تفاوت که ریختن مایع مخصوص شست و شو در Pre Wash الزامی نیست. این برنامهبیشتر برای شستن میوه و سبزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قابلیت رانیز در انواع ماشین ظرفشویی پاکشوما و کرال می‌توان یافت.

برنامه شستشوی Quick Wash/Express

اگر فرصت کافی برای شست‌وشو ندارید و لازم است که ظروفتان سریعتر شسته شوند، پیشنهاد می‌کنیم از برنامه Quick استفاده کنید. دقت داشته باشید که ظروف در این مرحله خشک نمی‌شوند.

برنامه شستشوی Sanitize

یک برنامه ضدعفونی‌کننده که زیر نظر سازمان بهداشت جهانی به برنامه‌های ماشین‌های ظرفشویی نسل جدید اضافه شده است. دمای آب در این برنامه تا 65 درجه سانتیگراد بالا می‌رود و منجر به از بین رفتن 99 درصد باکتری‌ها می شود. اگر دوست دارید ماشین ظرفشوییتان این ویژگی خاص را داشته باشد، ماشین ظرفشویی ال جی مدل DE24می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برایتان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به صفحه مربوط به قیمت و خرید ماشین ظرفشویی در فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی فورپینا مراجعه نمایید.

برنامه شستشوی Pots And Pans

همانطور که از نام این برنامه پیداست، برای شست‌وشوی تابه و قابلمه به کارمی‌رود. مدت زمان برنامه Pots بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت خواهد بود ولی در کل،دارای مدت زمان طولانی‌تری نسبت به سایر برنامه‌های شستشو است.

برنامه شستشوی Auto

این مورد، آخرین برنامه‌ های شست‌ و شو در ماشین ظرفشویی است که به بررسی آن می‌پردازیم؛ تشخیص کثیفی خود ماشین ظرفشویی از ویژگی‌های این برنامه است که نباید با برنامه شست‌وشوی ظروف به صورت اتوماتیک اشتباه گرفته شود. تمام ماشین‌های ظرفشویی هر از چندگاهی باید شسته شوند. اگر ماشین ظرفشویی شما دارای سنسور تشخیص کثیفی باشد، با روشن شدن چراغ مخصوص، متوجه رسیدن زمان شست‌وشوی اتوماتیک خواهید شد.استفاده از مقداری سرکه در این مرحله می تواند در تمیزتر شدن کابین بسیار موثر واقع شود.

قابلیت قفل کودک

اکثر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی دارای قفل کودک هستند که با فشردن دکمه Care و Quick فعال می‌شود. هنگام فعال بودن قفل کودک هیچ دکمه ای به جز power کار نخواهد کرد. برای خروج از این برنامه دکمه Care را چند ثانیه نگه دارید. این ویژگی نیز در اغلب مارک‌ها مانند ماشین ظرفشویی دوو و کرال وجود دارد. شایان ذکر است شما می توانید شرح مشخصات و قیمت ماشین ظرفشویی کرال و دوو را نیز در فورپینا مشاهده کنید.

ماشین ظرفشویی دوو

علت بوی بد ماشین ظرفشویی

فیلتر استوانه شکلی که در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد، یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه است؛ چراکه تمام آب‌ها از این قسمت خارج می‌شوند و ذرات غذا ممکن است در این فیلتر بمانند. این امر با گذشت زمان، باعث بد بو شدن کابین می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل، فیلتر را 90 درجه به چپ چرخانده، سپس خارج کنید. برای شستن فیلتر بهتر است از آب گرم و فرچه استفاده کنید.

واشر کنار درب ماشین ظرفشویی نیز محل مناسبی برای تجمع چربی‌ها و ذرات ریز است که در صورت تمیز نشدن، می‌تواند منشا بوی نامطبوع باشد.

آخرین موردی که می توان به عنوان علت بوی بد ظروف شسته شده عنوان کرد، درست نصب نشدن شلنگ تخلیه است. اگر شلنگ شما به گونه ای نصب شده باشد که آب تخلیه شده مجددا به سینک برگردد، با بوی بد فاضلاب مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل، شلنگ را اندکی به سمت بالا تاب قوس دهید و از سیفون پشت ماشین بیاویزید. توجه داشته باشید که شلنگ به هیچ عنوان نباید خم شود.

بدنه و کف کابین را نیز بهتر است همراه با فیلتر و واشر تمیز کنید تا از برطرف شدن کامل بوی داخل کابین، مطمئن شوید.

علاوه‌بر موارد ذکر شده، بوگیرهای متنوعی نیز در فروشگاه‌های لوازم شوینده و بهداشتی وجود دارند که از آن‌ها نیز برای خوش بو شدن کابین ماشین می‌توانید استفاده کنید.

علت کدر شدن ظروف

در قسمت انتهایی مقاله راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی به علت کدر شدن ظروف می‌پردازیم. اصلی‌ترین علت کدر شدن ظروف، در وهله اول، جنس بد خود ظروف است. ظروفی که جنس خوبی ندارند ممکن است بعد از شست‌وشو در ماشین ظرفشویی خشدار یا کدر شوند. همان‌طور که ذکر شد، مایع جلادهنده باعث شفافیت ظروف می‌شود. استفاده از مایع نامرغوب نیز می‌تواند علت کدر شدن ظرف در ماشین ظرفشویی باشد. اگر ماشین ظرفشوییتان کثیف باشد، ذرات ریز سفید رنگی را روی ظروف می‌بینید. برای رفع این مشکل از تمیزی داخل کابین اطمینان حاصل کنید.