چه در زمان ساخت خانه‌ی جدیدتان و چه زمانی که قصد تغییر دکوراسیون خانه و آشپزخانه‌ی خود را داشته باشید، یکی از وسایل مهمی که نمی‌توان به راحتی از آن عبور کرد، هود آشپزخانه می‌باشد. هود در آشپزخانه نقش تهویه کننده‌ای داشته و در نتیجه برای داشتن آشپزخانه‌ای سالم و با هوای تازه، اهمیت زیادی دارد. هودها، دودهای سمی، چربی، ذرات مزاحم، بوی پخت و پز، بخارهای ناخواسته و هوای کهنه را جذب کرده و از بین می‌برد. 

وجود یک راهنمای خرید هود آشپزخانه می‌تواند کمک زیادی برای انتخاب و خرید هرچه بهتر شما خواهد بود؛ از این رو در این مقاله با مرور کلی بر انواع هود، مواردی را مطرح خواهیم کرد که بتوانید از آن‌ها به عنوان راهنمای خرید هود آشپزخانه استفاده کنید. با ما همراه باشید.

نکات لازم در زمان انتخاب هود آشپزخانه

برای انتخاب بهترین نوع هود که بتواند نیازهای شما را به طور کامل برطرف کند، باید به چندین مورد توجه داشته باشید؛ سبک دکوراسیون آشپزخانه، دیگر وسایلی که در آشپزخانه استفاده می‌کنید، نوع اجاق گاز و مهم‌ترین و آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، اندازه و فضای موجود در  آشپزخانه‌ی شما می‌باشد. زیرا همانطور که گفته شد، مهم‌ترین کاری که هودها انجام می‌دهند، تهویه هوا می‌باشد و در صورت عدم تناسب بین اندازه‌ی هود و آشپزخانه، اینکار به خوبی انجام نشده و درنتیجه علاوه بر اتلاف هزینه‌های شما، ممکن است آسیب‌هایی را برای سلامتی افرادی که مدام در آشپزخانه فعالیت می‌کنند، داشته باشد.

انواع سبک هود

همان طور که گفته شد در راهنمای خرید هود آشپزخانه، آشنایی و داشتن شناخت نسبت به انواع هود، می‌تواند کمک بسیاری در داشتن یک انتخاب خوب به شما باشد. در ادامه انواع سبک هود را معرفی و بررسی می‌کنیم.

  1. هود زیر کابینت

هود زیر کابینت، یکی از رایج‌ترین انواع هود در سراسر جهان می‌باشد. علت نام گذاری آن هم به علت نصب این هودها در زیر کابینت‌ها است. به دلیل اندازه‌ی مناسب و جمع و جوری که دارد، یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای انواع آشپزخانه‌ها می‌باشد.

در زمان نصب هود زیر کابینت، باید ارتفاع کابینت و عرض و عمق هود را در نظر داشته باشید. اگر هود خیلی پایین نصب شود، می‌تواند برای کسانی که آشپزی می‌کنند، دست و پا گیر باشد. همچنین ممکن است به علت نزدیکی بیش از حد به بخار و گرمای اجاق گاز، کارایی خود را به صورت کامل نداشته باشد.

یک هود زیر کابینت مانند تمام انواع هودهای دیگر، باید دارای یک فن قوی برای از بین بردن قطرات چربی و دود و حفظ محیطی تازه در آشپزخانه باشد. البته در زمان خرید هود، سطح سر و صدای هود و سرعت آن را در نظر داشته باشید؛ چرا که بعضی از هودها، با داشتن صدای بیش از اندازه، موجب آزرده خاطر شدن افراد حاضر در آشپزخانه می‌شوند. البته معمولا در بسیاری از هودهای زیر کابینت، امکان تنظیم سرعت و به دنبال آن صدای هود، وجود دارد.

  1. هود دیواری

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع هودها، هودهای دیواری هستند. در صورتی که آشپزخانه‌ی شما، کابینت بالای محدوده‌ی اجاق گاز را نداشته باشد، باید از هودهای دیواری استفاده کنید. این هودها، به طور مستقیم بر روی دیوار آشپزخانه‌ی شما نصب شده و به سیستم خروجی آشپزخانه‌ی شما برای تهویه، متصل می‌شوند.

هودهای دیواری، به دلیل اندازه‌های نسبتا بزرگی که دارند، می‌توانند تمام ذرات کثیف و هوای بد بو را به طور کامل جذب کنند. البته به همین علت – بزرگ بودن هودهای دیواری - برای آشپزخانه‌های کوچک توصیه نمی‌شود.

راهنمای خرید هود آشپزخانه

  1. هود جزیره‌ای!

هودهای جزیره‌ای آخرین مدل از هود است که در مقاله راهنمای خرید هود آشپزخانه آن را بررسی می‌کنیم. برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه، مدل‌های مختلفی وجود داشته که افراد و خانواده‌های مختلف، برای اساس نیازها و سلائق خود، مدل مد نظر خود را برای طراحی آشپزخانه، انتخاب می‌کنند. یکی از آن مدل‌ها که طرفداران خاص خود را دارد، مدل جزیره می‌باشد. در این مدل، برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند اجاق گاز را در وسط آشپزخانه یا همان جزیره قرار دهند. در این نوع آشپزخانه‌ها، دیگر امکان استفاده از هودهای زیرکابینتی و هودهای دیواری، وجود ندارد. در این مواقع باید از هودهای جزیره‌ای استفاده کرد. این هودها عملکردی مشابه دیگر انواع هود دارند و تفاوتشان با دیگر هودها در این است که هودهای جزیره‌ای به اتصال به مجاری خروجی در سقف، نصب می‌شوند و تمام هوای آلوده را از آشپزخانه حذف می‌کنند.

هودهای جزیره‌ای، علاوه بر استفاده در این سبک دکوراسیون، برای کسانی که آشپزخانه بزرگی دارند نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. البته این نوع در مقایسه با دیگر انواع هود، گران‌تر می‌باشد. همچنین به علت اینکه تنها نقطه‌ی اتصال هودهای جزیره‌ای به سقف است، باید در زمان نصب آن، دقت بسیاری داشت.

پرفروش‌ترین هود آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین معیارها در راهنمای خرید هود آشپزخانه، پرفروش بودن محصولات است. با توجه به اینکه در اکثر آشپزخانه‌های ایرانی، تقریبا طراحی داخلی مشابهی دارند و همچنین با توجه سبک زندگی و غذایی تقریبا یکسان ایرانیان، یکی از مواردی که می‌تواند به عنوان راهنمای خرید آشپزخانه، خوب عمل کند، اطلاع داشتن از مدل‌های پرفروش‌ترین هود آشپزخانه است. در ادامه مدل‌های پرفروش‌ترین هود آشپزخانه معرفی و بررسی می‌کنیم.

  1. هود کن مدل Titan

یکی از مدل‌هایی جز پرفروش‌ترین هود آشپزخانه محسوب شده و محبوبیت زیادی نیز دارد، هود کن مدل Titan است. این هود که از جز مدل‌های هود جزیریه‌ای دسته بندی می‌شود، با افزایش استقبال به صورت روزانه مواجه شده است.

هود کن مدل Titan یک بخش شیشه‌ای داشته که در سمت راست آن، دکمه‌های تنظیمات آن قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های این هود که آن را جز پرفروش‌ترین هود آشپزخانه دسته بندی می‌کند، امکان کنترل آن از راه دور به وسیله‌ی ریموت می‌باشد. قیمت این هود با توجه به مدل موتور آن که از فناوری کشور ایتالیا بهره می‌برد و ماندگاری هود را در دراز مدت تضمین می‌کند، اقتصادی و به صرفه است.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه هود کن مدل تایتان به عنوان یکی از پرفروش‌ترین هود آشپزخانه ، صدای پایین آن در زمان کار کردن بوده که بر خلاف اکثر هودهای آشپزخانه، آزار دهنده نیست؛ این وسیله در حالت دور تند موتور، 63 دسی‌بل و در پایین‌ترین سرعت، تنها 58 دسی‌بل صدا تولید می‌کند که میزان قابل توجهی است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه

البته در نظر داشته باشید که به طور کلی مدل‌های مختلف برند کن، به علت امکانات مناسب و کیفیت قابل توجهی که دارند، همواره در لیست پرفروش‌‌ترین هود آشپزخانه قرار گرفته‌اند.

  1. هود اخوان مدل H72

طراحی خوب هود، از گزینه‌هایی است که باعث می‌شود تا یک هود در لیست پرفروش‌‌ترین هود آشپزخانه قرار بگیرید. هود اخوان مدل H72، از آن دسته محصولاتی است که به علت طراحی مناسب مورب و اندازه‌های استاندارد، یکی از موارد پرفروش‌ترین هود آشپزخانه می‌باشد. همچنین قیمت این محصول با توجه به امکانات آن، برای افراد صرفه‌ی اقتصادی دارد.

هود اخوان مدل H72، نمایشگر LCD داشته که در آن تنظیمات قابل کنترل به وسیله‌ی کلیدهای لمسی هود، قابل نمایش است. این مدل هود اخوان، توان مکش 700 متر مکعب بر ساعت داشته که برای انتقال کامل بخار و بوهای ناشی از آشپزی مناسب بوده و موتور آن، به قابلیت تنظیم در 4 حالت ممکن، امکان استفاده در شرایط مختلف را فراهم می‌کند.

به طور کلی، هود اخوان مدل H72، با توجه به امکانات مناسب، صدای حداقلی، فیلتر آلومینیومی و چندلایه و دیگر موراد، یکی از گزینه‌های مناسب برای خرید بوده و به همین علت در لیست پرفروش‌ترین هود آشپزخانه قرار دارد.

راهنمای خرید هود آشپزخانه

  1. هود بیمکث مدل B2064U

هود بی‌مکث به دلیل قیمت و امکانات مناسبی که دارد، یکی از گزینه‌های پرفروش‌ترین هود آشپزخانه است. هود شومینه‌ای بیمکث مدل B2064U که در گروه هودهای شومینه‌ای قرار میگیرد، دارای موتور پرقدرت و چهار دور مکش است که دارای یک موتور پرقدرت با پروانه پلاستیکی بوده و صدای نسبتا کمی دارد. از طریق صفحه کلید لمسی که در نمای جلویی هود تعبیه شده به راحتی میتوانید از امکانات  هود مانند دورهای مختلف موتور، روشنایی و خاموش/روشن دستگاه استفاده نمایید.

 این هود، دارای دو عدد فیلتر آلمینیومی بوده (فیلترهای آلومینیومی هودها قابل شست وشو هستند و در صورت خراب شدن امکان نعویض آن‌ها وجود دارد. ) که امکان شست وشوی آسان و تعویض راحت‌تر آن با استفاده از دستگیره‌ایی که روی فیلتر هود قرار گرفته است را محیا میکند. همچنین دارای دو عدد لامپ SMD کم مصرف است که مناسب‌ترین نور را هنگام پخت و پز در اختیار شما قرار می‌دهد. هود بیمکث مدل 2064 سایز  90 سانتی متری را در گروه خود دارد که یک اندازه‌‌ی استاندارد و مناسب برای هود است.

راهنمای خرید هود آشپزخانه

قیمت بهترین هود آشپرخانه

یکی از موارد قابل توجه در زمان خرید هود آشپزخانه، قیمت این وسیله است. در بازار لوازم خانگی، برندهای مختلف ایرانی و خارجی انواع هود را با امکانات و قیمت‌های متفاوت عرضه می‌کنند اما سوالی که مطرح می‌شود این است که قیمت بهترین هود آشپرخانه در چخ بازه‌ی قیمتی قرار دارد؟ ابتدا در نظر داشته باشید که برای انتخاب بهترین هود آشپزخانه، باید به نکات مختلفی مثل برند هود، امکانات آن، نوع موتور و مکش و...، توجه داشته و بعد از آن می‌توانیم قیمت بهترین هود آشپرخانه را تعیین کنیم. برای مثال، هود کن مدل تایتان که جز پرفروش‌ترین هود آشپزخانه محسوب می‌شود، در حدود 3100000 تومان دارد که این قیمت را می‌توان به عنوان قیمت بهترین هود آشپرخانه در نظر داشت.

سخن آخر بررسی راهنمای خرید هود آشپزخانه

در زمان خرید هود، باید همه‌ی جنبه‌های مثبت و منفی انواع مدل‌ها را در نظر بگیرید و با توجه به کارآمدی و قیمت آن‌ها، بهترین هود را با توجه به ساختار و اندازه‌ی آشپزخانه‌ی خود انتخاب کرده و اطمینان پیدا کنید که درست‌ترین انتخاب را داشته‌اید؛ چرا که تعویض کردن هود، کاری زمان گیر و هزینه‌بر می‌باشد. در این مقاله سعی داشتیم تا مهم‌ترین نکات یک راهنمای خرید هود آشپزخانه را مطرح کنیم. از همراهی شما متشکریم.

بیشتر بخوانید: