در زمان‌های گذشته، پخت و پز در آشپزخانه‌ها خلاصه میشد در یک اجاق گاز ساده برای پختن و تهیه کردن غذا و به کمک همان یک اجاق گاز، غذا های مختلفی تهیه می‌شد. اما این روزها با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی و پیدایش محصولات جدید و متنوع، وسایلی ساخته شدند که کار شما را در آشپزخانه بسیار آسان‌تر کرده‌اند. تولید لوازم خانگی مانند انواع غذاساز، بخار پز، هواپز و ...، باعث شده تا فرایند آشپزی در کمترین زمان ممکن انجام شود.  اما این دستگاه‌ها در عملکردشان تفاوت‌هایی دارند که اطلاع داشتن از آن‌ها منجر به خریدی بهتر خواهد شد. با توجه به این موضوع، در ادامه‌ی این مقاله ابتدا تفاوت بخارپز و هواپز را بررسی کرده و سپس به مقایسه بخارپز و هواپز می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

بخارپز چیست؟

در ابتدا و برای بررسی تفاوت بخارپز و هواپز به طور دقیق‌تر و همچنین مقایسه بخارپز و هواپز، باید ماهیت هر کدام از آن‌ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به سلامتی خود اهمیت زیادی می‌دهید، در خانه شما وجود یک بخارپز ضروری است. مهم‌ترین تفاوت بخارپز و هواپز با دیگر لوازم خانگی، عدم استفاده از روغن است. همان طور که می‌دانید پختن غذا درون روغن و سرخ کردن زیاد غذاها برای شما بسیار مضر است. سوختن روغن و استفاده مداوم از آن می‌تواند یکی از دلایل اضافه وزن، سرطان و بیماری‌های مختلفی باشد که بدن شما را تهدید می‌کند.

از سالم‌ترین روش‌های پخت طبخ غذا و سبزیجات، برای تمام افراد به ویژه افرادی که رژیم غذایی خاصی دنبال می‌کنند، بخارپز کردن آن‌ها بوده که بسیار پرکاربرد و مفید است. بخارپزها با بخار دهی پرسرعت، غذای شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به وسیله بخار آب، بخارپز می‌کنند. مدل های گوناگونی از این دستگاه وجود دارد. روش کار مدل ساده این محصول، به این صورت است که مواد غذایی، داخل سبدی از جنس استیل قرار می‌گیرند و سپس توسط بخار آبی که تولید شده، پخته و بخارپز می‌شوند.

مدل دیگری از این محصول وجود دارد که به آن بخارپز ماکروویو می‌گویند. در این مدل از این محصول، شما باید بخارپز را درون ماکروویو قرار دهید تا غذا توسط بخاری که تولید شده است پخته شود. اما نوع پرکاربرد و پر فروش بخارپزها، مدل برقی آن‌ها است که با جریان برق کار میکنند. در کنار این محصولات، محصول دیگری به نام هواپز وجود دارد که در ادامه پس از معرفی آن، تفاوت بخارپز و هواپز را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

تفاوت بخارپز و هواپز

هواپز چیست؟

شاید شما از آن گروه افرادی باشید که در وسایل آشپزخانه خود محصولات زیادی دارید اما اطلاعی درمورد اینکه این وسایل چه چیزی هستند و چه کاری برای شما انجام می‌دهند را ندارید. یکی از این محصولات هواپز بوده که در ادامه، برای مقایسه بخارپز و هواپز به طور دقیق، طرز کار هواپز را مطرح می‌کنیم.  هواپز یکی از محصولات جدید برای پخت و پز است. هواپزها با کمک یک لامپ، بدون نیاز به قطره‌ای آب و یا روغن، در مدت زمان کوتاهی غذایی خوشمزه و مفید را برای شما آماده می‌کنند.

بررسی تفاوت هواپز و بخارپز؛ روش کار هواپز

مهم‌ترین تفاوت بخارپز و هواپز ، در روش کار آن‌هاست. هواپز به این صورت کار می‌کند که که غذاها توسط حرارتی که به وسیله یک لامپ ایجاد شده، پخته می‌شوند. برای اینکه این حرارت با تمامی قسمت‌های غذا در تماس باشد، یک فن در این محصول به کار گرفته شده تا حرارت را به صورت یکسان پخش کند. لامپی که در دستگاه‌های هواپز وجود دارد اغلب از نوع هالوژنی است در واقع به این صورت می‌توان اولین مورد مقایسه بخارپز و هواپز را در طرز پخت مواد غذایی توسط آن‌ها دانست.

از مزایای دستگاه هواپز می‌توان به عدم نیاز آب و روغن اشاره کرد. در مقایسه بخارپز و هواپز، هواپز مزایای دیگری نیز دارد از جمله اینکه باشد که هوایی که درون دستگاه جریان دارد مانع از این می‌شود که قسمتی از غذا خشک شده و یا کمتر پخته شود. فن، هوای موجود را به گردش درآورده تا همه جای غذا به یک میزان پخته شود. ظرف غذای این محصولات از جنس پیرکس ساخته می‌شود تا علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرما داشته باشند، شما بتوانید شاهد مراحل پخت غذا باشید.

حال که با هر دو دستگاه آشنا شده‌اید و با مقایسه بخارپز و هواپز یک دید کلی نسبت به تفاوت بخارپز و هواپز پیدا کرده‌اید، در ادامه با جزئیات بیشتری به بررسی فرق بخارپز و هواپز می‌پردازیم.

تفاوت بخارپز و هواپز

فرق بخارپز و هواپز

مهم ترین تفاوت هواپز و بخارپز در نوع پخت غذای آن‌ها است. به این صورت که در دستگاه بخارپز، غذا توسط بخار آب پخته میشود. هنگامی که غذا روی یک ظرفی از آب داغ قرار می‌گیرد، بخار آب ایجاد شده به آرامی باعث پختن غذا شده و یک وعده غذایی، بدون روغن و کاملا مفید را به شما می‌دهد. برای پخت مواد غذایی مانند مرغ، گوشت و انواع سبزیجات مختلف از این روش پخت برای بخارپز کردنشان می‌توان استفاده کرد.

اما روش کار هواپز متفاوت است. در این محصول دیگر پخت غذا توسط بخار آب صورت نمی‌گیرد؛ بلکه به وسیله حرارتی که لامپ مخصوص این دستگاه تولید میکند، غذا آماده می‌شود. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، در مقایسه بخارپز و هواپز، این دو محصول شباهتی که بهم دارند این است که  هر دوی آن‌ها غذایی سالم را به ما تحویل می‌دهند. روغن‌های سرخ کردنی و غذاهای چرب، دشمن سلامتی انسان هستند و تا جایی که ممکن است باید سعی کنید غذاهای بخارپز و آب پز را جایگزین آن‌ها قرار دهید تا سلامت بدن شما تضمین شود.

تفاوت بخارپز و هواپز

مقایسه بخارپز و هواپز؛ مزایای استفاده از هواپز

  • همانطور که گفته شد، یکی از مهم‌ترین مزایای هواپز‌ها، بی‌نیازی به روغن یا آب در پخت غذاست. این خاصیت به افرادی که رژیم‌های خاص کم کالری یا گیاه‌خواری دارند بسیار کمک می‌کند.
  • مورد دیگری که در تفاوت بخارپز و هواپز قابل توجه است، پخت یکنواخت غذا‌ها و خوراکی هاست. شما بدون نیاز به اینکه منتظر بمانید تا روغن داغ شود و بدون آنکه نیاز باشد مراقب غذا باشید، می‌توانید به ساده‌ترین روش سالم‌ترین خوراکی‌ها را تهیه کنید. در این صورت احتمال سوختگی موضعی در غذا نیز وجود ندارد و خب همانطور که می‌دانید قسمت‌های سوخته در غذا‌ها بسیار مضر هستند.
  • در مقایسه بخارپز و هواپز، هواپز‌ها تقریبا بدون محدودیت هستند. شما هر نوع خوراکی را از گوشت گرفته تا سبزی می‌توانید در هواپز طبخ کنید. تنها چیزی که تفاوت می‌کند زمان قرار گیری غذا در دستگاه است که طبیعتا درمورد گوشت طولانی‌تر است.
  • مورد دیگری که می‌تواند در فرق بخارپز و هواپز مطرح شود این است که هواپز‌ها معمولا دارای دو طبقه هستند و این خود در تهیه غذا سرعت بخش است. شما می‌توانید دو نوع غذا را در طبقات مختلف و به صورت همزمان بپزید و هم در مصرف برق و هم در زمانتان صرفه جویی کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که سینی‌های دستگاه هواپز را کمی چرب کنید تا از چسبیدن غذا به آن‌ها جلوگیری شود. البته این تنها یک پیشنهاد است.
  • همواره توجه داشته باشید که اجزای مختلف هواپز به سادگی قابل جداسازی و شستشو هستند.
  • مزیت پخت با هواپز نسبت به سایر روش‌ها و در مقایسه با بخارپز و هواپز و یا مثلا پخت غذا در فر، این است که چون جریان هوا کاملا یکنواخت است، غذای شما مثل فر خشک نمی‌شود؛ بنابراین روی غذا کمی برشته و درون آن آبدار و اصطلاحاً غذا مغزپخت می‌شود.
  • اگر کمی خلاقیت به خرج دهید خواهید دید که هواپز‌ها محدود به پخت گوشت، مرغ یا سبزیجات نمی‌شوند. بسیاری از کاربران از این دستگاه برای خشک کردن میوه، پخت کیک، باز کردن یخ مواد فریز شده و ... استفاده می‌کنند. پس دستگاهی چندکاره نیز هست.