هدف تولیدکنندگان تلویزیون این است که خریداران با استفاده از محصولات آن‌ها، به تماشای با کیفیت فیلم و سریال بنشینند. این درحالی است که مشخصات تلویزیون برای تماشای فیلم با تلویزیون متفاوت است. در حقیقت، یک تلویزیون ممکن است برای کارهای معمولی، عملکرد مناسب و قابل قبولی داشته باشد اما برای گیمینگ ضعیف عمل کند. در نتیجه لازم است تا در زمان تلویزیون گیمینگ و مخصوص بازی، به یک سری ویژگی‌ها و قابلیت‌ها توجه داشته باشید. اگر به دنبال راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ، تا انتها با ما همراه باشید؛ در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم.

ویژگی‌های تلویزیون گیمینگ

هدف از تولید تلویزیون مخصوص گیم این است که گیمرها در زمان بازی‌ها، بتوانند تصاویر با بیشترین کیفیت و بدون تاخیر برای انجام بازی مشاهده کنند. موارد زیر در زمان تهیه تلویزیون مخصوص گیم به عنوان راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ در نظر داشته باشید:

 

  1. حداقل افت سرعت

 مناسب‌ترین تلویزیون برای بازی، آن‌هایی هستند که حداقل میزان تاخیر را دارند. در حالت ایده آل، نرخ تاخیر باید ۳۰ میلی متر یا کمتر باشد.

در تلویزیون گیمینگ خود، قبل از نگرانی درباره‌ی هر چیزی مثل کیفیت تصاویر یا هر ویژگی دیگر، باید نرخ تاخیر را بررسی کنید. مدت زمانی در تلویزیون گیمینگ شما طول می‌کشد تا یک تصویر را روی صفحه نمایش، نشان دهد، نرخ تاخیر است و خمانطور که می‌دانید در بازی‌ها، داشتن کوچکترین تاخیر در نمایش تصاویر مربوطه، می‌تواند به شکست شما در بازی منجر شود. بیشتر تلویزیون‌ها حدود ۶۰ میلی ثانیه تاخیر دارند که این نرخ برای بازیکنان حرفه‌ای بسیار زیاد تلقی می‌شود. پیشنهاد می‌شود که تلویزیون مخصوص بازی با نرخ تاخیر ۳۰ میلی متر یا کمتر تهیه کنید. دلیل اینکه گفتیم پیش از کیفیت تصویر، ‌نرخ تاخیر را بررسی کنید آن است که در بسیاری از تلویزیون‌های4K وHDR،  باوجود کیفیت عالی، نرخ تاخیر بسیار بالایی وجود دارد که این موضوع می‌تواند هنگام بازی کردن دردسرساز باشد.

  1. نرخ نوسازی

نرخ نوسازی یکی از مهم‌ترین معیارها در راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ است. اگر یک گیمر معمولی هستید، تلویزیون با نرخ نوسازی ۶۰ هرتز برای شما کفایت می‌کند، اما برای گیمرهای رقابتی و حرفه‌ای بهتر است که تلویزیون‌هایی با نرخ ۱۲۰ هرتز تهیه شود.

  1. کیفیت تصویر و رزولوشن

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در کیفیت نمایش صحنه‌های بازی، ویژگی 4K در  تلویزیون گیمینگ است که افکت‌های بازی را به‌خوبی نمایش می‌دهد.

  1. بازه‌ پویایی بالا  (HDR)

 این قابلیت به تلویزیون‌های جدید اضافه شده که باعث بهبود رنگ و کنتراست تصاویر می‌شود. کلمه HDR مخفف High Dynamic Range بوده و وجود این استاندارد در صفحه نمایش، به معنای غنای رنگی بالاتر آن نسبت به دیگر صفحه نمایش‌هاست. تلویزیون‌‌های دارای این قابلیت، رنگ‌ مشکی دقیق‌تری تولید می‌کنند، کنتراست رنگ‌های دیگر آن بالاتر بوده و به طور کلی، کیفیت بالاتری نسبت به صفحه نمایش‌های فاقد این استاندارد دارند. اهمیت این قابلیت در این است که تقریبا تمام محتواهای تولید شده از سال ۲۰۱۸ به بعد، از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و وجود آن در تلویزیون به ویژه تلویزیون گیمینگ، امری حیاتی محسوب می‌شود.

  1. زمان پاسخگویی یا Response time

زمان پاسخگویی در تلویزیون‌ گیمینگ رقمی بین ۵ تا ۷ میلی ثانیه دارد که این نرخ در تلویزیون‌های معمولی ۱۵ میلی ثانیه است. به زبان ساده، به زمان مورد نیاز برای انتقال اطلاعات از دستگاه فرستنده و بازگشت آن برای پردازش، زمان پاسخگویی گفته می‌شود. برای مثال، شما کلید X کنترلر پلی استیشن خود را می‌فشارید و کنسول نیز این اکشن را پردازش می‌کند. به مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن این فرمان پردازش شده از کنسول به تلویزیون گیمینگ، Response Time گفته می‌شود. هرچه این میزان کمتر باشد، مانیتور کیفیت بهتری دارد. در حال حاضر، مانیتورهای گیمینگ به زمان پاسخگویی ۱ میلی ثانیه دست پیدا کرده‌اند و تلویزیون مخصوص گیم نیز رقمی ما بین ۵ تا ۷ میلی ثانیه را ارائه می‌دهند. برای تلویزیون‌های معمولی، این رقم گاها به ۱۵ میلی ثانیه نیز می‌رسد.

 

  1. عمق نمایش داده (Bit Depth)

 هر چه عمق نمایش داده بیشتر باشد، تصاویر بازی با کیفیت و کارایی بیشتری نمایش داده می‌شوند. تلویزیون‌های اولد معمولا با صفحه نمایش با عمق نمایش داده ۱۰ بیت و انواع دیگر تلویزیون‌ها عمق نمایش داده ۸ بیت دارند.

 

تلویزیون‌ مناسب برای Xbox و ps4

یکی از مهم‌ترین سوالات در راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ تفکیک کنسول‌های بازی است. Xbox و ps4 دو نوع کنسول بازی محبوب بین گیمرها هستند و بسیاری از گیمرها از این کنسول‌های بازی با تلویزیون‌ گیمینگ استفاده می‌کنند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا تلویزیون‌ مخصوص xbox با تلویزیون‌ مناسب برای ps4، تفاوتی دارد یا خیر؟! در حقیقت می‌توان گفت، فارغ از نوع کنسول بازی، چیزی که اهمیت دارد، ویژگی‌هایی تلویزیون‌ گیمینگ است که پیشتر آن را مطرح کرده‌ایم. در نتیجه تلویزیون‌ مناسب برای xbox تفاوت چندانی با تلویزیون‌ مخصوص ps4 ندارد. البته در زمان خرید دقت داشته باشید که پورت‌ها و ورودی‌های تلویزیون‌ گیمینگ خریداری شده مناسب با کنسول بازی‌تان بوده و از آن پشتیبانی کند.

راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ

OLED یا LED؟

به بخش پایانی مقاله راهنمای خرید تلویزیون گیمینگ رسیدیم. یک اشتباه رایج در بازار تلویزیون‌ها از جمله تلویزیون‌ گیمینگ، این است که کاربران تصور می‌کنند تلویزیون LED از همان پنلی استفاده می‌کند که در صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند (برای مثال گوشی‌های شرکت سامسونگ) به کار رفته است. اما حقیقت موضوع این است که تلویزیون‌هایی که با نام تجاری LED فروخته می‌شوند، در حقیقت همان تلویزیون‌های LCD هستند که نور بک‌لایت خود را از یک پنل LED دریافت می‌کنند.

در آن‌سوی ماجرا، در تلویزیون‌های OLED، هر پیکسل توانایی خاموش و روشن شدن جداگانه نسبت به پیکسل مجاور خود را دارد. به همین دلیل، کاربر می‌تواند رنگ مشکی با کنتراست بی نهایت ( یا بسیار بالا) را در این تلویزیون‌ها تجربه کند. همچنین کیفیت کلی تلویزیون‌های OLED به هیچ‌وجه قابل مقایسه با تلویزیون‌های LCD یا LED نیست و میزان روشنایی آن نیز به مراتب نسبت به تلویزیون‌های LCD، بالاتر است. این موضوع در زمان بازی برای گیمرها حائز اهمیت است؛ در نتیجه اگر به دنبال کیفیتی معادل با کیفیت صفحه نمایش‌های گوشی‌های موبایل هستید، باید به سراغ پنل OLED بروید.

بیشتر بخوانید: