خرید کولر آبی کم مصرف

با شروع فصل گرما، وجود هیچ‌چیز به‌اندازه یک کولر خوب در خانه الزامی نیست. وقتی از گرمای بیرون به خانه پناه می‌بریم، بعد از گرفتن یک دوش مختصر، لم دادن روی مبل راحتی درحالی‌که خنکی باد کولر صورتتان را نوازش می‌کند، داغی تابستان را از یادتان خواهید برد. در این روزهای گرم، اصلا دلمان نمی‌خواهد که کولرمان خراب شود؛ چراکه در این صورت باید چند ساعت یا حتی یک روز تمام در گرما بمانیم تا تعمیرکار، کولر را سرویس کند. در این ‌بین، تصور کنید که کولرتان گارانتی نداشته باشد و یا قطعه موردنیاز برای تعمیر در بازار موجود نباشد؛ اینجاست که داشتن اطلاعات در مورد کولرهای گازی یا آبی قبل از خرید، به دردتان می‌خورد تا هیچ‌گاه با این مسائل مواجه نشوید و پولتان را دور نریزید.

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

اگر هنوز اقدام به خرید کولر برای منزلتان نکرده‌اید و بین خرید کولر آبی و کولر گازی شک دارید. ما در این قسمت اطلاعات مفیدی در مورد کولرهای آبی در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با مقایسه با کولرهای گازی که در مقاله بعدی به آن خواهیم پرداخت، اقدام به خرید کولری مناسب نمایید.

مهم‌ترین اجزای کولر آبی

آیا می‌دانستید که کولر آبی را در اصل از روی بادگیرهای قدیمی ساخته‌اند؟ بادگیرهایی که امروزه نیز در مناطقی مثل یزد هنوز آثاری آز آن‌ها بجاست. اما امروزه وقتی به پشت‌بام خانه می‌رویم، منظره پشت‌بام‌های همسایه‌ها با کولرهای آبی‌رنگشان، تصویری آشنا برای همه ماست. مکانیسم عملکرد یک کولر آبی دقیقا مانند بادگیر است. به‌این‌ترتیب که ابتدا آب با الکتروپمپ به سمت پوشال‌ها هدایت می‌شود و پوشال‌ها خیس می‌شوند؛ سپس با روشن شدن موتور، جریان هوایی که از روی پوشال‌ها عبور می‌کند، موجب تبخیر آب و در نتیجه به داخل کانال هدایت می‌شود. بوی پوشال‌های تازه خیس‌خورده کولر آبی همیشه نویدبخش شروع ماه‌های گرم سال است. امروزه اغلب خانه‌ها دارای شبکه کولر آبی هستند و به‌ندرت ممکن است ساختمانی بدون دریچه کولر باشد. حال سوال اینجاست که برای خرید کولر آبی چه مارکی مناسب‌تر است؟ پیشنهاد می‌کنیم، با ما همراه باشید تا با انواع مختلف کولرهای آبی بیشتر آشنا شوید.

خرید کولر آبی از فروشگاه لوازم خانگی فورپینا

انواع کولرهای آبی

کولر آبی سلولزی و پوشالی

کولرهای آبی پوشالی، شناخته‌شده‌ترین نوع کولر و البته قدیمی‌ترین‌ها هستند. اما با پیشرفت تکنولوژی، این کولرها نیز همگام با زمان پیشرفت کردند. در کل عملکرد این دو نوع پوشال مانند هم است، اما مزیت پدهای سلولزی در جذب آب بیشتر (درنتیجه خنکی بیشتر)، جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل خانه و از همه مهم‌تر، عدم نیاز به تعویض سالانه است.

برای خرید کولر آبی به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید کولر آبی، آنچه باید در اولویت باشد، نیاز شماست. در یک انتخاب هوشمندانه مساحت اتاق، بودجه، مصرف بهینه، گارانتی و خدمات پس از فروش مورد توجه قرار می‌گیرد. آیا می‌دانستید که بین مساحت اتاق و قدرت موتور باید تناسبی وجود داشته باشد؟ این تناسب را چطور حساب کنیم؟ برای این منظور، بهتر است ابتدا با اصطلاحات فنی آشنا شوید.

*** قدرت موتور

هنگام خرید کولر آبی جدا از فاکتورهای ذکرشده در بالا، لازم است به تعداد اتاق‌ها، تعداد خروجی هوا، محل جغرافیایی و آفتاب‌گیر بودن محل نیز توجه شود. کولرهای آبی برحسب قدرت موتورشان از 7000 تا 2000 طبقه‌بندی می‌شوند. حجم هوایی را که کولر از بیرون مکش کرده و به داخل می‌دمد، برحسب فوت مکعب در دقیقه (CFM) می‌سنجند. هر CFM معادل 31/28 لیتر در دقیقه است. حال زمان آن رسیده که به چگونگی محاسبه ظرفیت مناسب کولر آبی با فضای موردنظر بپردازیم:

  • اگر ساکن طبقه اول هستید، هر مترمکعب از اتاق 12 فوت مکعب در دقیقه
  • در طبقات میانی هر متر مکعب از اتاق 14 فوت
  • در طبقه بالا به دلیل گرم شدن سقف توسط آفتاب 17 فوت لازم است.

برای محاسبه ظرفیت موردنیاز در انتخاب کولر آبی، ابتدا باید حجم اتاق را حساب کنید. برای مثال اگر اتاق شما 9 متر مساحت و 3 متر طول دارد، پس حجمش می‌شود 27 مترمکعب. حال اگر این اتاق در دومین واحد از یک آپارتمان 3 واحدی باشد، پس 27 را در عدد 14 ضرب می‌کنیم. ولی محاسبه یک اتاق کافی نیست. شما باید تمام اتاق‌ها و هال را نیز در نظر بگیرید؛ به این ترتیب که برای یک هال 24 متری، این عدد را نیز در 10 ضرب می‌کنیم.

27×14= 378

72×10=720

378+720=1098

بنابراین یک کولر با CFM2000 پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

*** فن کولر

نکته دیگری که در میزان خنک‌کنندگی کولر بسیار تاثیر دارد، اندازه فن آن است. اگر کولر فن کوچکی داشته باشد، ممکن است هوای خروجی را با شدت بیشتری به بیرون هدایت کند، اما تنها یک فضای محدودی را خنک می‌کند. درحالی‌که فن‌های بزرگ قادر به خنک کردن کل فضا به‌صورت یکدست هستند.

*** بدنه کولر

بدنه کولر باید ضخیم، مستحکم و ضدزنگ باشد. هرچه بدنه کولر شما ضخامت بیشتری داشته باشد، لرزش و ارتعاش آن کاهش خواهد یافت. این امر در کولرهای پرتابل اهمیت بیشتری دارد.

نکته مهم: خرید کولر آبی در فصل‌های سرد سال به‌صرفه‌تر است.

بهترین مارک کولر آبی

در بین شرکت‌های سازنده کولرهای آبی، نام چند برند را بیشتر از بقیه شنیده‌ایم. آبسال، سپهر الکتریک، جنرال پویا، آزمایش و انرژی نام‌های آشنایی هستند که در زمینه تولید بهترین کولرهای آبی با یکدیگر در رقابت‌اند. از این ‌روی، انواع کولرهای معمولی، پرتابل، ثابت، بالکنی، صنعتی و مینی کولر امروزه در بازار موجودند که هر یک برای مصارف خاصی به کار می‌روند.

کولر آبی آبسال

خرید کولر آبی آبسال مدل AC70

مدل AC70 با قدرت موتور 4/3 وات، پرقدرت‌ترین کولر از خانواده آبسال به حساب می‌آید. قدرت پمپ این مدل 60/1 است (HP همان «اسب بخار» به عنوان واحد اندازه‌گیری قدرت موتور است که اگر آن را بر عدد 1.34 تقسیم کنید، قدرت موتور را برحسب کیلووات به دست می‌آورید). 4/1 اینچ میزان ورودی آب و حداکثر قدرت باددهی 8350 متر مکعب در ساعت، پروانه یکپارچه و سیستم آب‌رسانی دقیق این دستگاه برای خنک کردن یک محیط 90 تا 100 متری مناسب است.

خرید کولر آبی آبسال

کولر آبی آبسال مدل AC31

خرید کولر آبی آبسال AC31 با 8/1 اسب بخار، 60/1 HP، 1500 مترمکعب به کسانی پیشنهاد می‌شود که به دنبال قدرت باددهی کمتری در مقایسه با مدل AC70 هستند؛ البته ظرفیت هوادهی کمتر این محصول به معنای مصرف انرژی کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که انواع مدل‌های کولر آبی آبسال در فاکتورهایی چون اسب بخار، قدرت باد دهی، اندازه، حجم، میزان ورودی آب و وزن دستگاه متفاوت‌اند اما آنچه در تمام مدل‌ها یکسان تعبیه شده، جنس بدنه گالوانیزه و ولتاژ ورودی برق 220 ولتی است که اگر به دنبال خرید کولر آبی کم‌مصرف هستید، پیشنهاد می‌کنیم مدل‌های آبسال را حتما با سایر مدل‌های دیگر مقایسه نمایید.

خرید کولر آبی آبسال مدل ACDC 60

در میان تمام مدل‌های کم‌مصرف، کولر آبی کم مصرف آبسال ACDC 60 محصول جدیدتری است که امکانات آن نیز بسیار بیشتر است. از ویژگی‌های جذاب این مدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت پمپ کولر در برابر نوسانات برق، بدون صدا، برخورداری از تایمر روشن و خاموش شدن، مجهز به دکمه ECO برای مصرف اقتصادی، چراغ زمان تعویض پوشال‌ها، نشانگرE4 برای اعلام گیرپاژ موتور (ارور e4 در کولر آبسال)، خاموشی خودکار پمپ آب بعد از یک ساعت (درصورتی‌که فن را نزنید)، خاموشی در صورت پارگی تسمه و بعد از 24 ساعت کار بدون دریافت فرمان جدید.

سایر مشخصات کولر آبی آبسال مدل ACDC 60

ابعاد این کولر آبی 6000 آبسال برابر با 100 × 87 × 87 سانتی‌متر، وزن کولر 66 کیلوگرم و ابعاد کانال کولر 49×49 سانتی‌متر است. در آخر لازم به ذکر است که کاربر می‌تواند از سه دور سرعت کم، متوسط و قوی موتور کولر آبی آبسال جدید بهره‌مند شود.

پیشنهاد می‌کنیم برای مقایسه سایر مدل های کولر گازی آبسال با یکدیگر به سایت فروشگاه لوازم خانگی فورپینا مراجعه کنید.

خرید کولر آبی سپهر الکتریک

کولر آبی سپهر الکتریک مدل SE700

در بین کولرهای آبی سپهر الکتریک مدل SE700 دارای بیشترین قدرت موتور است؛ البته به طبع، این موضوع باعث افزایش ابعاد بدنه آن نسبت به مدل‌های دیگر شده است. حداکثر قدرت باددهی در این مدل، 7089 مترمکعب در ساعت بوده که قدرت بالاتری را در مقایسه با مدل‌های دیگر به آن بخشیده است. این‌ها تنها مشخصات متمایزکننده مدل SE700 نیستند، بلکه الکتروموتور CRS را نیز باید به مشخصات آن افزود.

خرید کولر آبی سپهر الکتریک مدل SE500

با خرید کولر آبی سپهر الکتریک مدل SE500 یک خانه 80 متری را می‌توانید به‌راحتی خنک نگه ‌دارید. راندمان بالای خنک‌کنندگی، قیمت مناسب، قدرت موتور 2/1 اسب بخار و قدرت باد دهی 7089 مترمکعب در ساعت از جمله ویژگی‌های این مدل هستند.

از ویژگی‌های مشترک در بین تمام مدل‌های کولر آبی سپهر الکتریک می توان به تبخیری بودن سیستم سرمایشی، جنس بدنه گالوانیزه، ولتاژ ورودی برق 220 ولت، راندمان بالای خنک‌کنندگی، سیستم محافظ جان (غیر فعال شدن دستگاه در صورت اتصالی برق)، قدرت پمپ 60/1 HP و میزان ورودی آب 4/1 اینچی آنها اشاره کرد.

سایر مدل‌های کولر آبی سپهر الکتریک مانند SE350، SE700و SE400 نیز در سایت فورپینا موجودند که هر کدام از آنها امکانات مطلوبی دارند.

لیست قیمت کولر آبی

کولر آبی جنرال پویا

خرید کولر آبی جنرال پویا مدل GP-750

کولر آبی جنرال پویا مدل GP-750 با 4/3 اسب بخار، گوی سبقت را از رقبایش ربوده است. در این مدل، قدرت پمپ 80/1 HP، وزن دستگاه 76 کیلوگرم و اندازه آن 1150 × 870 × 870 میلی‌متر است. شرکت جنرال پویا با عرضه این مدل بازخورد مثبتی را از سوی خریداران دریافت کرد و با تولید سه مدل مشابه تصمیم گرفت پای خود را فراتر بگذارد. این کولرهای آبی دارای مشخصات مشترک و در عین حال جذابی همچون تبخیری بودن سیستم سرمایش، موتور موتوژن، الکتروپمپ الکتروژن، پوشش رنگ الکترواستاتیک و مقاومت در برابر UV هستند که خرید کولر آبی جنرال پویا را به انتخابی مناسب بدل می‌کنند. یکی از این محصولات GP-550 نام دارد که ویژگی متمایز آن، قدرت موتور 4/3 اسب بخار و حداکثر قدرت باددهی 6500 مترمربع در ساعت است. البته فاکتورهایی مانند قدرت موتور، حداکثر قدرت باددهی و قدرت پمپ بر حسب حجم، وزن و اندازه کولر می‌تواند در انواع مدل‌ها بسیار متغیر باشد.

کولر آبی برفاب

خرید کولر آبی برفاب نیز به کسانی که به دنبال کولر آبی کم مصرف هستند، پیشنهاد می شود. شرکت برفاب سابقه درخشانی در تولید و عرضه کولر آبی دارد. فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی فورپینا در ادامه به معرفی پرطرفدارترین محصولات این برند ایرانی می پردازد.

خرید کولر آبی برفاب مدل BF7

کولر آبی برفاب BF7 از نظر شدت‌ جریان از بقیه مدل‌ها قوی‌تر بوده و قدرت هوادهی 7650 مترمربع در ساعت برای آن در نظر گرفته شده است.

کولر آبی برفاب مدل BF4

قدرت هوادهی در این مدل از سوی شرکت تولیدکننده 5950 مترمربع در ساعت گزارش شده است. کولر آبی برفاب مدل BF4 با شدت ‌جریان 7/2 -3/1 AMP یکی از باکیفیت‌ترین محصولات این برند محسوب می‌شود.

برفاب به تولید و عرضه محصولات کارآمد دیگری به نام‌های BF5، BF3 و BF2 نیز پرداخته است که با کاهش عدد مدل، از قدرت موتور آنها کاسته می‌شود. با این ‌حال، این بدین معنی نیست که برای مکان‌های کوچک مانند مغازه‌ها نمی‌توان از این کولرها استفاده کرد.

مدل هایی که در بالا معرفی شدند، کم مصرف ترین کولرهای آبی حال حاضر بازار را تشکیل داده‌اند. علاوه بر این موارد، برندهای متعدد دیگری وجود دارند که اقدام به تولید و عرضه کولر آبی کم مصرف کرده اند. در ادامه به معرفی بعضی از این برندها می پردازیم.

کولر آزمایش

در بین مدل ‌های موجود، کولر آزمایش مدل AZ-7500 را به شما معرفی می‌کنیم چراکه جدیدترین مدل این برند محسوب می شود. این محصول دارای مشخصات جذابی از قبیل بدنه گالوانیزه، 75 درصد قدرت باد دهی، موتور موتوژن با راندمان بالا، میزان هوادهی 4178CFM، قدرت پمپ 6/1 اسب بخار، رنگ استاتیک و حجم 7500 متر مکعبی است. آنچه برند آزمایش را نزد مصرف‌کنندگان ایرانی محبوب کرده، 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش محصولات این شرکت معتبر ایرانی است.

کولر انرژی

برند انرژی ظاهرا تنها شرکتی است که کولر آبی 1100 به بازار ارائه کرده است. این مدل، صنعتی و سلولزی است. اگر این محصول برای فضای مورد نظر شما بیش از اندازه قوی است، مدل‌های دیگر این برند نیز در بازار موجودند.

کولر الکترواستیل

مدل‌های پوشالی و سلولزی کولرهای برند الکترواستیل با قدرت 3000 به بالا، توان تصفیه هوا، استاندارد بین‌المللی ISO 9001-2000 از شرکت MCS انگلیس و واحد R&D و گواهی‌نامه سازمان صنایع و معادن، می‌تواند جز لیست بهترین کولرهای ساخت ایران قرار بگیرد.

کولر ایران شرق

ایران شرق نیز یکی از معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی، به خصوص در زمینه ساخت کولر در ایران محسوب می شود. قطعات به‌کاررفته در این برند تماما اصل هستند. این امر، تضمین‌کننده طول عمر و دوام این قطعات است. افرادی که به دنبال خرید کولر آبی ایران شرق هستند، می توانند روی تنوع ظرفیت این محصولات که از 2000 تا 7500 CFM متغیر است، حساب کنند. کلید محافظ جان در این دستگاه‌های جذاب، مانع برق‌گرفتگی در هنگام نصب می شود و رنگ الکترواستاتیک آنها، مقاومت بدنه را در برابر رطوبت بالا می‌برد. 80 درصد قدرت بازدهی و مصرف بهینه از دیگر ویژگی‌های بارز این محصولات به حساب می آیند.

حال که با انواع برندهای معروف کولرهای آبی در ایران آشنا شدید، امیدواریم با در نظر گرفتن اطلاعات موجود در این مقاله، خرید موفقی را تجربه کنید. از طرفی، برای خرید کولر آبی، دیگر نیازی نیست خودتان را خسته کنید چراکه امکان خرید آنلاین در فروشگاه لوازم خانگی فورپینا وجود دارد. شما می‌توانید در فورپینا بهترین برندهای لوازم خانگی را با مناسب‌ترین قیمت، همراه با گارانتی و با امکان مقایسه هم‌زمان چند مدل یا برند خریداری کنید. اگر در مورد انتخاب محصول مورد نیازتان، به راهنمایی بیشتری احتیاج دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان فورپینا استفاده کنید.