اسپرسو درحقیقت همان عصاره دانه‌های آسیاب شده قهوه است که در دستگاه اسپرسو ساز با عبور بخار آب نزدیک به نقطه جوش، از میان پودر قهوه فشرده شده حاصل میگردد. شما می‌توانید با خرید اسپرسو ساز از این عصاره ارزشمند در خانه خود بهره‌مند شوید. در ادامه این مقاله از فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی فورپینا، نگاهی به تاریخچه اسپرسو ساز خواهیم انداخت و با اجزای تشکیل دهنده اسپرسو ساز آشنا خواهیم شد.

تاریخچه اسپرسو ساز

بررسی تخصصی این دستگاه با ارزش را با نگاهی به تاریخچه اسپرسو ساز شروع می‌کنیم. اولین دستگاه اسپرسو ساز در سال 1884 میلادی توسط آنجلو موریوندو در یک نمایشگاه در کشور ایتالیا به مردم دنیا معرفی شد، و در سال بعد از آن یعنی 1885 به نام آقای مونریوندو ثبت اختراع گشت. پس می‌توان گفت قهوه‌های خوشمزه امروزی که در همه کافه‌های شهر پیدا می‌شوند مدیون اختراع جالب آقای موریوندو می‎‌باشند. چند سال بعد یعنی در سال 1901 میلادی فردی با نام بترزا که یک مکانیک بود، اصلاحاتی را در دستگاه اختراعی آقای آنجلو به وجود آورد و چند قسمت جدید به آن اضافه نمود که این مساله باعث ایجاد تحولی شگرف در صنعت ساخت دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسو ساز شد. درست است که دستگاه‌های اسپرسوساز امروزی فاصله زیادی با اختراع آقای آنجلو دارد ولی اساس کار هر دو همان است که تاریخچه اسپرسو ساز حدود 100 سال پیش اختراع شده است.

روش کار اسپرسو ساز

اگر فکر می‌کنید که با هزینه کردن برای خرید یک اسپرسو ساز تنها می‌توانید به درست کردن یک شات اسپرسو کفایت کنید سخت در اشتباه هستید زیرا این دستگاه می‌تواند هر نوع نوشیدنی بر پایه قهوه را برای شما در چشم به هم زدنی آماده کند.

موارد کاربرد اسپرسو ساز در خانه ایرانی‌ها

اجزای تشکیل دهنده اسپرسو ساز

پمپ آب، هد گروپ، بویلر و پرتا فیلتر  اجزای تشکیل دهنده اسپرسو ساز هستند که در ادامه به بررسی و نحوه کار این قطعات می‌پردازیم.

پمپ آب

برای آنکه بتوانیم آب جوش را از قهوه آسیاب شده به خوبی بگذرانیم، باید آب را با فشار زیاد وارد محفظه قهوه کنیم. برای این منظور پمپ‌های آب بسیار قدرتمندی در دستگاه اسپرسو ساز تعبیه شده است. البته در بیشتر دستگاه‌های اسپرسو ساز این عمل توسط پمپ‌های برقی قدرتمند انجام می‌شود اما در بعضی از اسپرسو سازها از یک اهرم استفاده شده که می‌توان این کار را به صورت دستی نیز انجام داد.

بویلر

بویلر یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده اسپرسو ساز است. زیرا درجه حرارت آبی که میخواهد از قهوه آسیاب شده عبور کند در طعم نهایی قهوه بسیار تاثیرگذار است. بویلر وظیفه دارد که دمای آب را تا حدی بالا ببرد که بخار اضافه تولید نشود و فقط آب نزدیک نقطه جوش قرار گیرد.

هد گروپ

به محفظه‌ای که آب جوش تولید شده توسط بویلر با فشار زیاد وارد قهوه آسیاب شده می‌شود هد گروپ می‌گویند. هد گروپ یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده اسپرسو ساز است؛ همچنین هد گروپ محل قرارگیری پرتا فیلتر نیز است. البته دستگاه‌های اسپرسو ساز خانگی معمولا دارای یک هد گروپ هستند اما درمقیاس‌های بزرگتر می‌توانند تا 7 هد گروپ نیز داشته باشند. خود هدگروپ‌ها نیز به دو دسته هد گروپ متصل و هد گروپ نیمه متصل تقسیم می‌شوند. هد گروپ‌های متصل از نوعی هستند که به بویلر اسپرسو ساز متصل می‌باشند، در حالی که نوع دوم از بویلر جدا هستند. هد گروپ‌های متصل از هدر رفتن دمای آب جلوگیری می‌کنند اما در مقابل هزینه تعمیرات بیشتری نسبت به هد گروپ‌های نیمه متصل دارند.

برای درست کردن اسپرسوی عالی باید به تمیزی و سلامت هد گروپ‌ها توجه ویژه‌ای داشته‌باشیم، به این معنی که باید تمیز کردن و نگه‌داری آن به بهترین شکل انجام شود. داخل هدگروپ‌ها از دو قسمت تشکیل شده‌است که بنا به شرایط آنها قابل تعویض می‌باشند.

واشر هد گروپ، حلقه‌ای بزرگ است و داخل شیار هد گروپ قرار میگیرد. این واشر وسیله‌ای است برای محکم بودن قفل بین هدگروپ و پرتا فیلتر، اگر پرتا فیلتر شما چکه می‌کند وقت آن فرا رسیده تا واشر را تعویض کنید.

صفحه هد گروپ که به صفحه مشبک نیز معروف است و آب جوش با عبور از آن به قهوه میرسد. اگر شما صاحب قهوه‌خانه یا کافی شاپ هستید و روزانه تعداد زیادی اسپرسو درست می‌کنید پیشنهاد ما به شما این است که هر سه ماه یکبار واشر خود را تعویض نمایید. اما اگر کاربر خانگی هستید بهتر است تا خراب نشده و چکه نمی‌کند دست نگه دارید و واشر را در صورت خرابی تعویض نمایید.

خرید اینترنتی اسپرسو ساز

قیمت اسپرسوساز خانگی

شما می‌توانید برای خرید اینترنتی انواع اسپرسو ساز از مصارف خانگی گرفته تا مصارف بزرگ‌تر مانند کافی شاپ، قهوه‌خانه، کافه رستوران، با مراجعه به وب‌ سایت فورپینا با خیالی آسوده از قیمت اسپرسو ساز محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید اسپرسو ساز